Četnícke humoresky

• Česko Četnické humoresky (viac)
TV spot 24
Česko, (2001–2007), 53 h 46 min (Minutáž: 57–105 min)

Hudba:

Ivan Kurz

Tomáš Töpfer, Petr Kostka, Ivan Trojan, Zdeněk Junák, Stanislav Zindulka, František Švihlík, Erik Pardus, Jan Apolenář, Alena Antalová, Libuše Šafránková (viac)

Staré zlaté časy kto z nás by sa nepamätal na úsmevno-smutné kriminálne príbehy seriálu Hříšní lidé města pražského, ktorého dej sa odohrával v období prvej republiky?! Kolorit dávno zabudnutých čias, keď ľudí netrápila rozmáhajúca sa mafia a vraždy neboli na dennom poriadku. Keď sa ľudia v mieste svojho bydliska denne stretali s rovnakým strážcom poriadku a ten dôverne poznal všetkých svojich pappenheimských. Vedel, kto je vreckár, kto kradne v pivniciach, kto sa opíja. Keď sa slušní občania nebáli večer vyjsť na ulicu... Ľudia a ľudkovia z dávno odídeného sveta sa stali hrdinami pôvodného seriálu Českej televízie, ktorého názov Žandárske humoresky prezrádza, kto sú hlavnými hrdinami jednotlivých dejov poviedok. Seriál, o réžiu ktorého sa postaral skúsený Antonín Moskalyk, námetovo ťaží z existencie žandárskych pátracích staníc, predchodkýň súčasnej kriminálnej služby, a zo skutočných prípadov zločinnosti, ktoré stanice riešili. V mestách bola polícia, ale na vidieku pôsobilo žandárstvo. Elitou medzi nimi bolo zhruba 40 pátracích staníc, akýchsi kriminálok. Za päť rokov vyriešili takmer dvetisíc prípadov, boli veľmi aktívni, hovorí režisér. Treba si uvedomiť historický fakt, že práve žandárstvo bolo za prvej republiky kľúčovou inštitúciou podieľajúcou sa na pátraní a odhaľovaní trestnej činnosti, predovšetkým v menších mestách a na vidieku (vo väčších mestách boli ich pandantmi štátne policajné úrady). Žandári z pátracích staníc žili vo svojich rajónoch priamo medzi ľuďmi, boli síce neúplatní, ale mali aj pochopenie pre ľudské slabosti, a možno aj preto sa tešili úcte a vážnosti. Ďalším nesporne zaujímavým historickým faktom je aj to, že príslušníci pátračiek dosahovali veľmi vysoké percento objasnenia prípadov, predovšetkým vďaka znalosti miestneho prostredia a odborných znalostí mužstva a špeciálnych útvarov. A stavovská hrdosť a tvrdohlavosť pátračov bola priam povestná. Aj keď dodnes zostalo v našom slovníku prirovnanie píše ako žandár, mnohé prípady im pomohla vyriešiť práve dôsledná evidencia a preverovanie všetkých faktov. V najvyšších stavoch malo žandárstvo cca 14-tisíc príslušníkov. Autor námetov a odborný poradca mjr. Michal Dlouhý, ktorý je akýmsi duchovným otcom celého projektu, sa na prípravu seriálu dôkladne pripravil. Preštudoval množstvo autentických prípadov, z ktorých vybral napokon trinásť najzaujímavejších. Pri nakrúcaní dbal na to, aby prostredie žandárskej pátracej stanice nebolo vykreslené len jednostranne, práve naopak, šlo mu o pravdivé zobrazenie všetkých mechanizmov, na ktorých fungovalo vtedajšie pátranie. Skúsení scenáristi Pavlína Moskalyková, Antonín Moskalyk, Petr Zikmund, Drahoslav Makovička a Miloš Fedaš jeho námety spracovali do mimoriadne príťažlivých príbehov a o správnu atmosféru sa postarali aj hlavný kameraman Josef Víšek, výtvarníčka kostýmov Sylva Zimula Hanáková a hudobný skladateľ Ivan Kurz. "Projekt seriálu je na svete už od roku 1992, keď mi Michal Dlouhý priniesol zaujímavý materiál, z ktorého podľa neho mohlo vzniknúť niečo zaujímavé," hovorí o koreňoch vzniku seriálu režisér Antonín Moskalyk. "Pán Dlouhý nám potom dodal celý rad skutočných prípadov z archívov a novinových článkov. Verím, že autentickosť sa nám do seriálu podarilo dostať."
Seriál sa nakrúcal v reálnych exteriéroch strednej a južnej Moravy a v Brne. Fiktívna brnenská žandárska pátracia stanica vznikla v areáli bývalých vojenských kasární a slúži v nej desať príslušníkov a služobný pes Argo. Nie vždy riešia len závažné zločiny, sem-tam sú ich prípady banálne, ba až smiešne, ale vždy páchateľa chytia a usvedčia. Ústrednú postavu Karela Arazíma, spočiatku štábneho strážmajstra, neskôr práporčíka a napokon vrchného strážmajstra, vytvoril populárny Tomáš Töpfer. Jeho pravú ruku si zahral Ivan Trojan a vrchného šéfa pátračky s chuťou stvárnil Petr Kostka. Pátrací tím doplnili Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Jan Grygar, Erik Pardus, Aleš Jarý, Pavel Doucek a František Švihlík. Seriál však nie je len o policajnej práci, veď aj žandár je len človek ako každý iný. Mnohých trápi láska, mávajú aj slabé chvíľky. Aj preto tu majú pevné miesto ich manželky a priateľky, napríklad Alena Antalová ako majiteľka kvetinárstva Ludmila Horká, Andrea Elsnerová ako gazdiná celej stanice či Zdena Herfortová ako manželka veliteľa. A pravdaže ochranný duch žandárskej stanice vysoko postavený dr. Kostroun v podaní Karla Janského. Dramaturgovia brnenského štúdia Českej televízie sa usilovali dodať vierohodnosť seriálu aj tým, že do mnohých úloh postavili menej okukané tváre hercov predovšetkým z moravských divadiel. A nepotrebovali ich málo. V prvej sérii ich bolo 313. Pravdaže, vo väčších či menších roliach si zahrali aj známejší umelci ako Jiřina Bohdalová, Pavel Zedníček, Marek Vašut, Simona Stašová, Jiří Krampol a mnohí ďalší. A nezabudli ani na slovenskú výpomoc. Na obrazovke sa stretneme napríklad s Michalom Dočolomanským, Leopoldom Haverlom či Marianom Labudom. Dobový kolorit obstaralo aj 3-tisíc komparzistov, 6 500 kostýmov, 120 historických motorových vozidiel, niekoľko vlakov, 25-tisíc rekvizít a množstvo zvierat. Milovníkov psov určite potešia herecké výkony Arga a čistokrvného bastardíka Kikiny. V súčasnosti sa pripravuje nakrúcanie tretej série, pretože seriál mal nielen pri premiérovom, ale aj pri reprízovom uvedení na obrazovkách ČT vysokú sledovanosť. Veď napríklad pri premiére 26. epizódy sledovalo ČT 1 vyše 2,5 milióna dospelých divákov (66,5 % televízneho trhu). Priemerne seriál pozeralo 2,3 milióna divákov. V taký úspech, s akým sa humoresky stretli, sme pôvodne nedúfali, uviedla producentka Darina Levová. Aj v tretej sérii zostanú všetky hlavné postavy. Rátame s Tomášom Töpferom aj s Ivanom Trojanom, a ak to bude možné, radi by sme zachovali ďalšie hlavné figúry. Už sme s niekoľkými hercami predbežne rokovali a veríme, že to nič neprekazí, dodáva Levová. Tretia séria by mala seriál definitívne zavŕšiť, ďalšie diely televízia nakrúcať nebude. Autori, ktorí čerpali zo skutočných žandárskych prípadov, sa totiž nechcú dostať k mníchovským udalostiam, a posledné príbehy sa odohrávali už v roku 1937. Seriál sa preto definitívne skončí prvým dňom okupácie. Potom by aj tak asi nebolo o čom písať a možno, že už by v ňom nemal ani kto hrať, s preháňaním tvrdí Levová. Scenáre, ktoré spoločne píše režisér Antonín Moskalyk s dcérou Pavlínou, sú už dokončené, ale vzhľadom na finančnú situáciu ČT nie je zatiaľ jasné, kedy sa dokončí aj ich filmová podoba. (oficiálny text distribútora)

S120

Na tomto seriálu mi nejvíc vadilo to, že se autorům prakticky vůbec nepovedlo vystihnout atmosféru první republiky. Dobově to bylo velice nevěrohodné, ať již vizáží postav, jejich chováním, mluvou, apod. Pořád jsem měl při sledování pocit, že je to tak rok 1990, kde jezdí akorát neuvěřitelné množství historických aut. Nicméně i přesto první díly seriálu nebyly nejhorší. Žádné extra dílo, ale šlo to. Druhá série, to už byl vyslovený podprůměr a to co se servírovalo ve třetí sérii, to byl tedy opravdu humus. Už jsem neměl sílu, dívat se na další díly. Vzhledem ke třetí sérii jsem byl nucen snížit celkové hodnocení seriálu ze 3 na 1 hvězdičku (a upřimně ta jedna hvězdička je hodně, ale hodně slabá). ()

štěpule

Tak, právě jsem se dodívala na poslední díl. Mám ráda seriály, které mají dějovou linii a v jednotlivých epizodách různé zápletky. To humoresky splňují na výbornou, taky skloubení detektivky a humoru nemá chybu. K tomuto seriálu se určitě ještě několikrát vrátím. ()

Wulfhere

Celkem vydařený krimi seriál. Ve srovnání se současnou produkcí, je jistě na vrcholu. Dá se říci, že každý díl mě vtáhl do děje. Řešily se tam originální případy, kterým často nescházel vtip. Co ale u mě sráží hodnocení dolů na 3* je to, že ani četníci se nevyvarovali nešvaru všech současných filmů a seriálů a tou je častá přílišná a hlavně zbytečná uřvanost a ukřičenost. Kvůli ní jsem měl nejednou z četníků rozporuplné pocity. :-( Poslední sérii jsem už neviděl, takže nemohu hodnotit. ()

aciss

Po vcelku dobré krimi sérii prvních cca 25 dílů přichází na scénu slátanina od Pavlíny Moskalykové. Tam kde jí selhává fantazie a nápady si vypomáhá lacinými komediálními prvky vhodné maximálně pro estrády TV Znova. Člověk tak vnímá postupné vytrácení křehkého kouzla 30. let a musí chtě nechtě pozorovat marné pachtění party četníků o udržení divákovi pozornosti. Ač nerad, vzkázal bych této slečně/paní onu památnou větu Aloise Jiráska pro Járu Cimrmana: "Doporučil bych vám práci jakkoukoliv, hlavně ale jinou." Za první série **** za zbytek **. ()

maarr

Vedle zdivočelé země zřejmě nejlepší seriál natočený v polistopadové éře. Pro mě byla vysoká úroveň seriálu velkým překvapením. Myslím, že nejen v mých očích ale i v očích ostatních co tento seriál zhlédli došlo k rehabilitaci četnického sboru, který v podmědomí mnohých z nás mohl působit jako neschopný, směšný za nějž vše musela stejně vyřešit kriminálka, jak jsme měli možnost vidět v seriálu Hříšní lidé města pražského. Ve skutečnosti však především na Moravě a dalších odlehlých koutech naší republiky dělaly všechnu kriminální práci četnické sbory od obyčejných krádeží prkotin až po násilnou trestnou činnost a vraždy. Scénář je velice kvalitní ukazuje četníky jako normální lidi s normálními starostmi, některé díly jsou humornější jiné nutí k zamyšlení. První díly třetí řady za ostaními pokulhávají jsou o dost slabší ale závěrečné vygradování děje v souvislosti s vzrůstající německou agresí vůči Československu vrcholící Mnichovskou dohodou stojí za to. Zkrátka velice kvalitní seriál, který má své místo ve zlatém fondu. Nutné je vyzdvihnout herecké výkony Tomáše Töpfera a Ivana Trojana. ()

giacobbe

Chybí mi tu nejen poetika, ale i realita 30. let. Místo tehdejší strojené uctivosti k představeným a představitelům státního aparátu a strohé zdvořilosti k podřízeným - miluj mě, buďme kamarádi, poradím ti v sexuálním životě . Co by vyvolalo skandál ještě o 30let později, je tu bráno jako samozřejmost. Občas mě překvapilo úsloví nebo slovo, které se začalo používat až v době mnohem pozdější. Jakoby scénář seriálu ze současnosti, na poslední chvíli přepracovali do třicátek, aby ještě využili kostýmy a interiéry z jiného projektu a hercům to zapomněli říct. ()

Scooby..

Nebudu zde hodnotit která série bylo lepší a která horší to víme všichni, ale jako celek to je moc hezký seriál který už dobrým navždy zůstane. ()

J. K. Lister

Četnické humoresky sice nejsou tak kvalitní jako Dobrodružství kriminalistiky, neboť se jedná o kombinaci romantiky, kriminálního dramatu a komedie dohromady. Snad proto lehce zaostává za svým idolem. ()

sherudan

Ty čtyři hvězdičky ovšem patří jen 1. a 2. sérii. Ty jsou mimořádné, zvlášť z pohledu úrovně současné televizní tvorby, a mají vše, co takovéto "retro" má mít: inteligentní a přitom zábavné scénáře, výborné herecké výkony, známí herci jako bonus v každém díle, a hlavně tu půvabnou patinu zašlých časů, které se nám zdají být tak báječné. Srovnatelné s Hříšnými lidmi města pražského. 3. řada je katastrofa, stěží na 1 hvězdu. Spoďárový humor kameňáckého kalibru se střídá s děsně vážně se tvářícími sondami do politické reality, které v takovémto příběhu spíš obtěžují, navíc s Rudoprávově průhledně rozdanými rolemi hodní Češi/zlí Němci. Donutil víc než trapný, nutkavá potřeba všechny spárovat až obsesivní. A korunu tomu nasadí finále, kde Arazim s Jarým vesele hopkají zpět z emigrace, vstříc jistému koncentráku. Jestli chtěla paní Moskalyková složit poctu svému otci, poněkud jí to nevyšlo :-( ()

Reyak

Skoro, jako bych tam mezi nimi byl. Vedle opičáka Zahálky, rázného Arazíma a samozřejmě Bédy... Dle mého nejlepší český seriál + příjemné díly, ve kterých režisér nezapomněl na svou rodnou Podkarpatskou Rus, nezapomenutelné prostředí a hudba. Nesmím opomenout také brilantní zakončení. Jasných 5 hvězd. ()

mERRth

Mám rád brněnské herce, protože v sobě mají humor,který jen tak nějaký pražský herec nemá. Je pravda že Tomáš Topfer a Ivan Trojan se mi velice líbí a vždycky budou mezi míma oblíbenýma :) ()

Legi36

V záplavě stupidních seriálů české provenience je toto něco jako bílá vrána. Jeden z mála seriálů posledních let, který má úroveň, švih, je zábavný i napínavý.Výborně napsané scénáře, velmi dobře zahrané, prostě příjemná podívaná pro všechny. ()

Ted.Stensen

Český seriál, jehož děj se odehrává za dob první republiky na území Brna a okolí. Hlavními postavami jsou četníci z brněnské pátračky, kteří řeší případy na dnešní dobu až úsměvné (krádež makovic apod.), ale také velmi závažné zločiny, na tehdejší dobu i velmi neobvyklé (vraždy, znásilnění, loupeže). Do rolí jsou obsazeni známí čeští a slovenští herci. Většina z nich ke svým rolím sedí, někteří ovšem nikoli (dle mého názoru) – ne že by byli jejich herecké výkony špatné, ale spíš jsou jejich obličeje známé z jiných seriálů a TV pořadů, tudíž si je běžný divák někdy představuje jako někoho úplně jiného než v seriálu jsou. Prostředí i výprava jsou na výborné úrovni a celkově velmi dobře sladěné. Hudba je dobová, výborně sedí a nekazí děj, ani aktuální situaci. Na české seriály si nepotrpím a ani je nesleduji, Četnické humoresky jsou ovšem vyjímka, která mě velmi bavila a rád jsem se díval i na další díly. Seriál nabral ke konci mírně klesající úroveň, kdy se děj zbytečně moc zamotával a komplikoval. Každopádně se na něj opět rád podívám a doporučuji ho pro jeho historický nádech a zpracování. 82% ()

Zemřel Václav Postránecký

Zemřel Václav Postránecký

08.05.2019

Ve věku 75 let zemřel po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Postránecký se vyučil zámečníkem, většinu života ale strávil buď před kamerou, nebo v divadle. Účinkoval ve Slováckém divadle, později… (viac)

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných… (viac)