Výhody cestovania vlakom

(festivalový názov)
  • Česko Výhody cestování vlakem (festivalový názov) (viac)

Mladá vydavateľka Helga Pato nachádza po príchode domov svojho muža úplne pomäteného a musí ho umiestniť do psychiatrickej liečebne na severe krajiny. Cestou späť stretáva vo vlaku neznámeho muža, ktorý sa jej z dlhej chvíle opýta, či by si chcela vypočuť jeho životný príbeh. Je to Ángel Sanagustín, psychiater z tej liečebne. Vydal sa na cestu, aby prešetril najhorší klinický prípad, s akým sa kedy stretol; ide o Martína Uralesa de Úbedu, mimoriadne nebezpečného paranoického pacienta, chorobne posadnutého odpadom a všeličím iným. Keď príbeh o Martínovi dokončí, rozlúči sa s Helgou, avšak zabudne si vo vlaku fascikel plný príbehov. Helgu zaujmú natoľko, že sa rozhodne vydať ich. S týmto cieľom sa vyberie Ángela hľadať. Problém však nastane, keď jej rozprávači začnú splývať s autormi a autori s postavami... (MFFK Febiofest)

Zaks

Na tento typ umeleckého diela by mal byť divák aspoň trochu dopredu pripravený a aj ja som očakával riadnu absurdnosť, ktorá teda nakoniec aj bola, ale okrem bizarných scén som mal možnosť vidieť aj nádherný vrstevnatý príbeh plný prekvapení, diváckych šokov, malebného obrazu, skvelej hudby a kvalitnej práci s ďalšími filmovými prostriedkami. V dnešnej kinematografii, pod drobnohľadom všakovakých divných organizácií a hnutí, si len málo ktorý autor dovolí použiť tak dokonalý čierny humor s dvojicou hendikepovaných, ako to bolo zobrazené v tomto filme. Trochu negatívne som vnímal aplikáciu pár ozaj odporných nechutností naprieč dejom, našťastie ich množstvo nepresiahlo únosnú mieru a navyše sa použili na presné zobrazenie kľúčových udalostí. Pozitíva preto u mňa vysoko prevážili, celkový dojem bol výborný. ()

lineker

No do prdele. Španeláci nám předhodili pořádně úchylný bizár. Tenhle film si totiž lze vyložit tisíci způsoby. Třeba také jako pocta všem těm, kteří dnes a denně vyváží naše odpadky. Nicméně mne nejvíce oslovil milovník psů, který svoji zálibu nebál naimplementovat do partnerského vztahu. Film coby nekonvenční válec, který rozdrtí vše u čeho by se měl normálně smýšlející člověk červenat. Bez limitů beze strachu. Tohle miluji. ()

Hanysek odpad!

Španělský filmy mám rád. To hlavně pro to, že mě většinou mile překvapí. A tady mě to taky překvapilo, jenže opačně. Trochu bizáru nevadí, ale tady toho bylo nějak moc. A na můj vkus to bylo taky až moc nechutný. Možná jsem to prostě jenom nepochopil, a asi je to natočený i dobře, ale bylo tam až moc úchyláren a fekálu. Na takové dílko jsem asi starej a nebo příliš konzervativní. 0*. ()