V pasti

• Česko Trapped (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Island / Nemecko, (2016–2021), 23 h 27 min (Minutáž: 49–54 min)

Tvorcovia:

Baltasar Kormákur

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann (viac)

V městečku odstřiženém od zbytku světa sněhovou bouří řádí vrah. Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)

Recenzie používateľa chrispe k tomuto seriálu (29)

Epizoda 9 (2018) (S02E09)

Přiznám se, že jsem doufala, že v tom autě nebude. SPOILER!! Konec má nějakou logiku? Znali ho oba, proč vzal jen ji? ()

Epizoda 10 (2018) (S02E10)

S posledním dílem jsem si dala trochu na čas, protože jsem čula zklamání. Po tom závěru v předposledním dílu. Odkryla se nám celá temná minulost, dost věcí do sebe zapadlo, ale spousta haprovala. Závěr s Thorhildur mi tam vůbec nesedl a přišel mi tam na sílu. To, že jsem ji po tom všem, co předváděla, nedokázala fandit, je další věc. Po těch super dílech tedy opravdu trochu zklamání, ale popravdě... nevím proč, ale čekala jsem to horší. ;) 3,5* ()

V temné pasti (2021) (S03)

Já jsem spokojená. Strašně ráda jsem se vrátila na Island a ke všem postavám. Díky tomu, že to má pouhých šest dílů (namísto předchozích deseti) byl děj svižný a za mě to nemělo hluchý místa. Atmosféra byla super, často jsem byla napnutá jak špagát a fakt doufám, že se tvůrci pustí do čtvrté řady. Mají ve mně věrnou divačku. ()

Epizoda 1 (2021) (S03E01)

Žišmarjá! Já jsem tak ráda zpátky! Miluju to prostředí,  je fajn zase vidět starý známý a dozvědět se, co s nima je. Trausti zase na pěst a evidentně se budeme hnípat v Adriho mrzeníčku z minulosti. A ač mě sekty ani motorky neberou,  myslím, že mi to tu vadit nebude. ()

Epizoda 2 (2021) (S03E02)

Pokračujeme v pomalém poodkrývání. U některých scén je člověku kapku úzko. A závěrečná Adriho honička? Človek by ani neřekl, že se umí tak rozhýbat! ()

Epizoda 3 (2021) (S03E03)

Díl, který ukazuje, že nic nemusí být tak, jak se zdá. A že policajti si lítají na "místa činu" jak hollywoodský hvězdy. Teda někteří. Někteří fičí postaru autem. No jo... chápu. Jde o rychlost. ()

Epizoda 4 (2021) (S03E04)

Jsem u toho napnutá jak špagát!! Akorát tvl... možná SPOILER!! To jim fakt nepřišlo divný, že se nechají tak v klidu zatknout? Hodně průhledný. ()

Epizoda 5 (2021) (S03E05)

Andri, který je vždy v klidu, až se mi tomu nechce věřit, si zasouloží a ejhle, co to udělá s jeho aurou! Jinak... je to furt napínavý, za mě to nemá hluchý místa a jsem zvědavá na další vývoj. Drogy bychom měli, ale kdo vraždil? A kdo vraždil v minulosti? Ještě nám zbývá spousta nezodpovězených otázek. ()

Epizoda 6 (2021) (S03E06)

Tož hezký pokojíček. Na začátku dílu jsem si říkala, že tam sakra nikdo nemluvil celou dobu pravdu. A to je smutný,  když se právě o tyto výpovědi Adri celou dobu opíral. No! Sice jsou tu ještě naklikaný dva díly, ale ono prd. Skončili jsme dámy a pánové.  A já si tu podívanou fakt užila! Doufám, že bude 4. série. ()