Klaun Ferdinand a raketa

• angličtina Clown Ferdinand and the Rocket (neoficiálny názov) (viac)

Klaun Ferdinand patřil v 60. letech k oblíbeným televizním postavičkám, takže není divu, že se dočkal i samostatného celovečerního filmu, byť dneska už hodně naivního. Hrdina a jeho tři dětští kamarádi se vydávají na výlet do vesmíru, kde zažijí mnohá dobrodružství, kde nechybí ani inteligentní robot a mluvící papoušek. Aby se ušetřili finanční prostředky, natáčelo se v dekoracích ve kterých vznikl film "Ikarie XB 1". (oficiálny text distribútora)

sator

K drahým interiérrům z filmu Ikarie narychlo napsaný scénář... Hm Všechny filmy s Klaunem Ferdinandem. Šest estrád s Klaunem Ferdinandem (5dílný televizní seriál Československé televize ČST , 1956) . Klaun Ferdinand v Zauberlandu, NDR, 1957). Klaun Ferdinand prochází městem ( DFF , DDR / ČST, ČSSR, 1959). Klaun Ferdinand jde do německého televizního vysílání (DFF / ČST, 1960) . Klaun Ferdinand peče dort (DFF, 1959). Klaun Ferdinand vypluje na moře (DFF / ČST, 1959). Klaun Ferdinand uklízí (DFF, 1959). Klaun Ferdinand chce spát (DFF, 1963). Klaun Ferdinand a chemie (DFF, 1963). Klaun Ferdinand a raketa. Klaun Ferdinand a kufr (DFF, 1963). Zázračné dobrodružství klauna Ferdinanda (NDR, 1964) - kompilace filmu Klaun Ferdinand a kufr , klaun Ferdinand a chemie a klaun Ferdinand jde do vysílání německé televize pro kina NDR. Zmizelý drak (NDR / ČSSR, 1964) - kompilační film Klauna Ferdinanda prochází městem a s klaunem Ferdinandem u moře Klaun Ferdinand a špinavá princezna Fink (DFF, 1967).  Santa Claus se jmenuje Willi ( DEFA , NDR, 1969). Klaun Ferdinand  (13dílný pantomimický televizní seriál ve východoněmecké televizi. Ferdinand a hotel (ESD 25. prosince 1973)  Ferdinand and the Castle Ghost (ESD 27. prosince 1973). Ferdinand a fotbal (ESD 28. prosince 1973).  Ferdinand a divoká zvířata (ESD 1. ledna 1974). Ferdinand a kolo (ESD 6. ledna 1974).  Ferdinand a vlak duchů (ESD 13. ledna 1974). Ferdinand a radosti zimy (ESD 20. ledna 1974).  Ferdinand a poštovní schránka (ESD 21. prosince 1974). Ferdinand a prázdniny (ESD 28. prosince 1974). Ferdinand a Indiáni (ESD 30. prosince 1974). Ferdinand a sportovní hřiště (ESD 2. ledna 1975). Ferdinand a víkend (ESD 3. ledna 1975).  Ferdinand a škola (ESD 4. ledna 1975).  Klaun Ferdinand - co teď? (NDR , 1978). Klaun Ferdinand zachraňuje slunce (TV NDR, 1979). Klaun Ferdinand se stane otcem (TV NDR, 1980). Klaun Ferdinand hledá duhu (TV NDR, 1981). Ferdinand v Říši tónů (TV NDR, 1983). ()

zdeny99

Byl tam nějakej zhulenej klaun, veterán jezdící bez řidiče a něco, co vypadalo jako raketa. Na tehdejší domu to asi stačilo, když se všude píše, jak Klaun Ferdinand byl extra třída. Dnes téměř 60 let po natáčení je to totální bizarní propadák. A to nejen příběhově, ale po všech stránkách - strašně dětinský scénář, příšerně pusté exteriéry u opuštěného osamoceného činžáku a kolejí, šílená hudba atd. [127. hodnocení, 12. komentář, 52%] ()

Vesecký

Jako malý kluk jsem klauna Ferdinanda - Jiřího Vršťalu - měl moc rád.. Ale zdá se mi, že s filmem to poněkud přehnal. Počátkem 60. let díky sovětským úspěchům v dobývání kosmu všude panoval o kosmonautiku velký zájem, což se promítlo i ve sci-fi filmech. Autoři si ovšem neuměli řadu věcí představit. Třebaže je tohle pohádka, přece jen to v logice leckde vázne. Film je založen na klaunských gazích s minimem mluvené řeči, vlastně je to z velké části pantomima. Výlet do vesmíru byl udělán hodně naivně, vtipné bylo snad navedení navigace robota na Slunce.Film nepostrádal výchovně-vzdělávací cíl - seznámil nás se zákulisím divadla... ()

honajz2

Abnormálně debilní klaun Ferdinand žije v karavanu kdesi (skoro) pod mostem, má zastaralé autíčko a zpívajícího a trochu přidrzlého Robertka (to je papoušek). Má mít vystoupení, ale protože nad městem jménem Město (haha) neustále létá raketa, jsou všichni občané... asi schovaní nebo co. Pak Ferdinand objeví holčičku v telefonní budce, vezme jí do prázdného divadla, kde na pódiu asi 10 úmorných minut dělá chujoviny a pak se mu tam zjeví další dvě děcka. Pak vjedou do rakety, která je unese, pak klaun s dětmi zmateně pobíhá po raketě, tam najdou výrobnu hraček a nějaký debilní stroj, co po všech střílí (asi) šlehačku nebo nějakou pěnu, pak hledají Robertka, když ho najdou, dělají lívance, pak se tam objeví robot, který je taky nablblý a chce všechny odvézt na Slunce, než mu děti a klaun konečně vysvětlí, co je domů a pak asi doletí na Zem všichni v pořádku a na zemi je strašný bordel z deštníků a hraček, co tam ta děcka vyrobila. Toť děj tohohle skvostu. Ale už nebudu tak ironický. V roce 1962 to asi mohlo fungovat, pokud se klaun Ferdinand skutečně těšil oblibě, humorem to vlastně staví na starých groteskách, ale v dnešní době v takové podobě... fakt nevím. Kdyby tam nebyl klaun, ze kterých v dnešní době mají lidi absurdní fobie, tak by to asi i dnes uspělo, protože ve světě, kde jsou celosvětově milovaní Mimoni, jejichž humor je založený na tom, že zařvou nějaký nesmysl nebo Banana!, upadnou a jak děcka, tak retardovaní lidé ostatních věků z toho chytají záchvat smíchu, bych se tomu ani nedivil. Ale i já se občas pousmál, nebudu kecat - místy to bylo tak neskutečně trapné, že mi to připomnělo např. Robot-Monster. Jak ale takový film v roce 2020 objektivně hodnotit? Já nevím, pocitově jsem to měl tak na 2*. Btw, ti, co viděli Ikarii XB1, ať na to radši nekoukají. Nebo max. do půlky, jinak vás čeká těžký šok. 2* ()

Big Bear

Na tenhle film je nutno nahlížet optikou šedesátých let a to ještě jejich začátku před přistáním Apolla 11 na Měsíci. Tehdejší komunistický divák znal raketu buď tu imperialistitckou plutoniovou co vše krásné socialistické zahubí, nebo rakety ruské do vesmíru létající a pak také ty ze všech těch možných sci-fi knih např. pana Trosky. Vždyť vesmír tehdy byl už na dosah ruky ! Je mi celkem jedno zda tvůrci použili raketu z Ikárie. Neberu to jako kalkul. Tohle byl film pro děti a tak proč by se šašek s dětmi a maringotkou nemohl dostat do rakety a do vesmíru? Já jsem oceňoval to celkem velké množství triků dle mého na svoji velmi dobrých ať už to byla samojezdící aerovka či stav bez tíže, vznášející se klec s papouškem atd... A retro vzpomínky umocňovala i hezká hudba hraná nějakým tím string orchestrem, jak bylo v té době zvykem. Za mně osobně je to pěkné 3 rozkvetlé slunečnice. * * * ()

• Film získal Zlatou větev národní poroty italských kritiků na festivalu dětských filmů v Benátkách v r. 1963. (M.B)