Na dovolenke pri mori dvojica pražských detí objaví tajomnú hmotu z morských hlbín, ktorá im pripomína dôverne známu plastelínu. Z nej si vymodelujú dve malé chobotničky a odvezú ich do Prahy. Stvorenia prejavujú neklamné známky života, sú veľmi čiperné a chcú spoznávať čudesný svet ľudí. Navyše, nečakane reagujú na elektrinu. Okolo starého domu na Kampe, kde býva celá rodina, ale aj v Národnom divadle a v domoch na nábreží Vltavy sa rozkrúti kolotoč záhadných udalostí a fantastických dobrodružstiev, pretože chobotničky s menami Modrý a Zelená chcú spoznať našu civilizáciu. (TV JOJ)

Anglie

"Zelená! Modrej! Kde jste?" Aneb co se stane, když plastelína oživne a může půlit nábytek. Z toho pak mohou být problémy, zvlášť, když otec pořád není doma(jezdí s kamionem). Roztomilé gagy si zaslouží nadprůměrné hodnocení. ()

BoredSeal

Po letech mě překvapilo, že Chobotnice jsou poměrně depresivní dětský film. Jistě, jsou tady dětsky vděčné scény s roztomilými chobotničkami (podle mě by kultovní Bohdalka dokázala hlasem oživit i děravou botu bezdomovce). Ale film je svědectvím o těžkém údělu dětí, co musí jet na dovolenou s rozhádanými rodiči a pak sledovat pomalu se blížíci rozvod. Pamětníci se pobaví při scénkách, kde žárlivá Veškrnová (výborná, mimochodem) vyhodí Zedníčkovi z auta panenku, který okamžitě brzdí a vrhá se po ní se slovy: "Bylo v ní sto dolarů, pro Krista!" Dnešní generace nepochopí. Za zmínku stojí mikrokosmos sousedských vztahů, kde přijíždějící rodinka musí předstírat, že dovolená byla perfektní, aby se jim drbny neposmívaly - skvělá studie českého společenského úkazu. Takže, když opomeneme chobotnice se super schopnostmi, svědčící o talentu a nezměrné fantazii scénáristy Oty Hoffmana a režiséra Poláka, tohle je vyzrálý dětský film, který neschovává temnotu života dítěte... Jo a sestřih 4 hodin TV seriálu do dvou 3hodinových filmů trochu očesal děj. Škoda, že tady za pade radši nevyšel seriál. ()

honajz2

Opět, divím se, že jsem tenhle film ještě nehodnotil. Už jsem ho sice delší dobu neviděl, ale co si pamatuju, tak se mi líbil. Chobotničky jsem měl vždycky o něco málo radši než Formeláky, avšak kvalitou mi ty filmy připadají podobné (tím myslím Chobotnice a Lucii). Tehdy jsem se u toho i celkem bavil, ale jak už jsem psal, ten film jsem nejmíň dva roky neviděl, jak by na mě zapůsobil dnes, nevím. Zatím dávám 4* ()

easaque

nostalgické -5* Jako husákovo dítě jsem formelákům neunikl a naopak jsem se těšil na každou novou reprízu. Začalo to Lucií a pak přišly na řadu chobotničky. Tento fantaskní svět, který byl kombinací dětské a vědecké fantazie na mě působil kouzelně a formoval mě. Navíc to všechno působilo utopisticky i tím, v jakých reáliích se film odehrával. Přece jen německý životní styl byl na hony vzdálený tomu českému a při to tam hráli čeští herci ;-). Vlastně všechno co jsem napsal o Lucii, postrachu ulice bych mohl zkopírovat sem, což nechci. Má to hodně společného a hodně se toho opakuje, ale mě se to líbilo snad stejně. Chobotničky jsou možná akčnější díky komandu, co je hledá. Opět vznikl seriál a nebo dvoudílný fílm. A opět nostalgicky tomu nechám plný počet hvězd, a snad nebudu působit moc infantilně ;-). Nakonec přidám k pěti hvězdičkám mínusko kvůli nižší originalitě. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rakovnik

S přibývajícím věkem ztrácejí Chobotnice kouzlo...neříkám, že to není dobrý film, problém je ve mě. Stále se na reprízy dívám, ale spíš si vychutnávám jednotlivosti, než že by mě bavil celý film. Nicméně, pro děti doufám stále dobrá zábava. ()

DruidKarel

První díl byl rozhodně povedenější něž díl druhý. Tohle se povedlo a nebylo to nudné. I když si asi dětský divák tehdy žádal pokračování malých potvor z formely, dneska to vidím jako docela zbytečně vynaložené prostředky. První díl byl ale opravdu povedený... 3* ()

tomtomtoma

A další příjemný závan dětství, i když už ne s tak originálním námětem o fantazijních postavičkách z modelíny. Dětská fantazie je neomezená. Zde je výsledkem nestabilního rodinného zázemí, kde se každou chvilku dá očekávat úplný rozpad. A svět fantazie je útočištěm před tvrdostí normálního života. Děti Eva (Žaneta Fuchsová) a Honzík (Milan Šimáček) Holanovi naleznou při nepovedené dovolené v Portugalsku modelínovou živou hmotu, ze které si udělají chobotničky: Modrou (hlas František Filipovský) a Zelenou (hlas Jiřina Bohdalová). Po seznamování dětí a chobotniček na ropou zasažené portugalské pláži, pak přicházejí rozverné příhody v Praze, kde se pohádkové bytosti postupně seznamují se zdejším životem a nechutnou vodou. Z dalších rolí: hysterická matka dětí Andrea (Dagmar Veškrnová-Havlová), která všechny nehody svádí na svého muže a svojí zbrklostí působí další, otec dětí Honza Holan (Pavel Zedníček), marně se snažící o rodinou idylu, Honzův spoluřidič na dálkových tratích Fára (dobrý Jiří Kodet), lehkomyslně výmluvný, šéf podmořské výpravy u portugalských břehů George (Miroslav Macháček), s čepičkou, která jako by vypadla z oka Cousteauovi, obsluha batyskafu Andreadis (Boris Rösner) a Pierre (Jan Kanyza), kteří objevili tajemnou živoucí hmotu, půvabná laborantka Eliška (Kateřina Lojdová), které hmota uteče, nekompromisní policisté v Portugalsku (Josef Bláha a Oldřich Kaiser), sousedka Holanových Veselá (Nina Divíšková), nešťastná z jejich sousedství, hrnčíř Mertlík (Vladimír Kratina), a starý učitel na penzi (Otto Šimánek). Příjemně hravá a nezbedná fantazie, kouzlo tehdy nepřístupné ciziny a půvab staré Prahy, konkrétně oblasti Kampy. Stále příjemné, stále zábavné, věčná vzpomínka. ()

MarekT

Rozhodně musím pochválit vynikající Polákovu práci s dětmi (použil bych nejradši to zažité "dětský herec", nicméně pan režisér zastával názor, že nic takového neexistuje), stejně jako celkem slušnou animaci, jenomže bohužel, film jako takový mi ani v dětství moc neříkal. ()

dr.fish

Vždycky si ze všech formeláků vyberu Lucii postrach ulice. To je to pravé ořechové. Tenhle film je čistá depka, jelikož mít něco takového jako je Veškrnová doma, taky bych toužil po chobotničkách. Je to hrozná pinda, ta maminka...díky tomu je to stěží sledovatelné...žádná sranda. ()

BoXBe

Bezchybné pokračování bezchybné klasiky, na kterém je nejsmutnější a zároveň asi nejcennější to, že to žádné další pokračování nedegradovalo. ()

Decker

Prni cast Chobotnicek je jasnou ukazkou drivejsi nadcasove komedialni ceske tvorby. Jindrich Polak stvoril uzasnou plastelinovou dvojku, kterou zna kazdy cesky divak. Nekdo je miluje nekdo zatracuje. Ja si nechavam jisty odstup, ale mam je v zasade rad. Je to proste pohodova, mila, ceska komedie, ktera ze sebe nedela neco cim ani nechce byt. Chce pouze mile, vtipne, chytre a nenasilne pobavit a to predevsim ty mladsi. ()

Lachtaan

Legendární dobrodružství Zelený a Modrýho miluju sledovat dodnes během svátků. V porovnání s kvantem nepříliš promyšlených rodinných filmů, které u nás před revolucí vznikaly, jsou Chobotnice i se svým vánočním pokračováním na vrcholu žánru. Tolik hřejivých pocitů ve mně žádný český rodinný film nikdy nezanechal. ()

Zdeňka

Žaneta Fuchsová s plastelínou není zrovna můj šálek čaje. Řekla bych, že chobotničky jsou snad ještě horší než formeláci. V Lucii jsem se aspoň párkrát pobavila, ale tady jsem spíš koukala vyjukaně, co se to v té obrazovce děje. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)