Sprítomnení

• Česko Zpřítomnělí (viac)
Nórsko, (2019–2022), 9 h 12 min (Minutáž: 45–51 min)

Réžia:

Jens Lien

Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Veslemøy Mørkrid, Eili Harboe, Stig Henrik Hoff (viac)

V Nórsku v blízkej budúcnosti, keď tajomné svetlá žiaria vždy vtedy, keď sa záhadne objavujú ľudia z rôznych období v minulosti, miestna polícia v Osle musí vyšetriť zločiny a odhaliť pravdu o všetkom, čo sa deje. (SkyShowtime)

playboy_05

Po ctvrtem dile koncim. Jednoduse proto, ze se na platne nic zajimaveho nedeje. Napad a provedeni pekny nicmene poradne nechapu o co, ze v tomto serialu vlastne jde. Pusobi to na me jako smesice nesouvisejicich scenek a miniepizod, nosna dejova linka nikde. ()

celticek

Časová migrace jako analogie dnešní migrace. Moc se mi ten nápad líbil, je to nenucené a dobře udělané. Kosonen role parádně sedla, výborný výkon. Máme zaděláno na 2.sérii, to je jasné jak facka. ()

MartinTerran

Původně jsem myslel, že to bude spíš sci-fi seriál, ale už po shlédnutí prvního jsem pochopil, že se mýlím a že půjde o kriminálku. Nejsem velký fanda kriminálek, ale řekl jsem si, že tomu dám šanci. Ústřední dvojice je zvolená dobře, muž typický antihrdina věčně bez peněz a drsná bitvy ošlehaná vikingská bojovnice spolu fungují dobře. Příběh klasický kriminální na tom asi nic vymyslet nejde, ale celý průběh je ze začátku takový nemastný, neslaný jen tak plyne a moc ničím nezujme. Po dvou dílech se to zlepší a je to více zajímavé. Pátý díl v podstatě o ničem, zaměřuje se na osobní problémy/osudy hlavních postav, což bych klidně oželel. A poslední díl klasika dořešení případu a také příprava na případné pokračování, které ale asi už nenastane. Prostředí plné migrantů je zajímavé a umím se představit, že tak nějak by to asi dopadlo (jen ty šaty nevím jestli by nevyměnili za moderní) a může působit jako hezká paralela na dnešní dobu. Prostě kriminálka ozvláštněná o scifi prvek, který se prolíná do případu. Hodnocení: 62/100. ()

Allia

Originální nápad, super zpracování, výborní představitelé hlavních rolí. Pro mě jeden z nejlepších seriálů této sezóny. ()

Franki69

Úvodní zápletka je rozehrána od prvních minut. Žádné zdlouhavé seznamování s postavami, pod hladinou zátoky v Oslo se blejskne a první navrátilci z časů minulých se už plácaj ve vodě…Seriál vystavěný na premise, že se v naší přítomnosti začnou postupně po tisících zjevovat lidé z daleké minulosti, tedy v Norsku od pračlověků přes Vikingy až po bohémy z 19.století, si mě získal díky jasnému tahu na bránu. „Naši zemi nemusí obsazovat imigranti z Afriky, stačej nám naši vlastní“ … a už to jede. Jelikož je to krimi, ústřední dvojici tvoří mladý detektiv (opět zdrchaný a s návykem…) a vcelku pohledná detektivka, zpřítomělá vikingská bojovnice, rozená cca 1037 AD, která se po zpřítomnění vzorově začlenila do společnosti, doplnila si školy a všeobecné znalosti, získala správné sociální dovednosti a znalosti a nastoupila k policii. Zní to jako pro-migrační agitka, ale i tu přehlídku společensko-kriminálkově-ideových klišé se po dvou dílech daří seskládat tak, aby to jako zábava fungovalo. Docela se těším na další díly. Kde jinde uvidíte Vikingy a jejich hospodu, kde čepujou medovinu do rohů za eura a pak se rozkurážení chodí za nocí posmívat vyměklým křesťanům. ** P.S. Úplně si libuju při představě, jak by se z Vltavy a Labe začali vynořovat třeba husiti nebo keltší nájezdníci... ()

CaptNemo

Tady samá chvála a já se u toho nudím :-( To, co dokázali Švédi s Mostem - skvěle propojit severskou zasmušilost s mainstreamovým pojetím televizní zábavy - se Norům nedaří. ()

bonovox

Výborný seriál o to prekvapujúcejšie, že pochádza z Nórska. Má to hutnú atmosféru, kvalitnú zápletku (o migrácii v čase) a hlavne netradičnú vyšetrovateľskú dvojku. Záverečné rozuzlenie samozrejme s otvoreným koncom sľubuje ďalšiu sériu, čo sa osobne veľmi teším. ()

oiuoiu

Neuvěřitelně něžné, vtipné, kruté, filosofické a sympatické pojednání kulturně-antropologické! "A nemávejte mi s tím před obličejem. Vy křesťané se vůbec neumíte chovat!" ()

daleba

Na pět to není, ale vzhledem k místním uctívačům SPD, kteří sem ládují odpady jen proto, že věří, že seriál je nějakou obhajobou migrace, tu hvězdičku přidám... ()

Tempest

Zatím mohu hodnotit pouze **1. řadu**. Z norské produkce jsou známy spíše kriminálky, dobrý ohlas mají i filmy a seriály určené dětem. Tento seriál je z jiného soudku a je docela povedený. Sází hlavně na kontrast mezi lidmi z doby minulé a dneškem a je také dobře napsaný, Každá z postav skrývá nějaké to tajemství a ostatně i celý původ (důvod) samého zpřítomnění je zahalen závojem tajemství. Ukazuje i aktuální problémy, nesnášenlivost vůči příchozím evokuje nesnášenlivost vůči migrantům. Herecké výkony jsou ucházející, takže mohu hodnotit **60%**. Jen bych byl v reálu skutečně hodně překvapen, kdyby vikingská štítonoška z doby kolem roku 1000 n.l. by byla schopna zvládnout moderní techniku. I když možná jeden důvod tady je. ()

novi74

Rozhodně výborný seriál, jak už bylo několikrát zmíněno originální, skvěle zahraný a natočený, s výbornou muzikou. Díky tomu mně mrzí, že spousta diváků a to nejenom zde ale i na jiných webech hodnotí pouze podle první epizody, nebo dokonce podle prvních 10 minut? Tak doufám, že se přece jen fanoušků najde dost na to, aby je HBO vyslyšelo a pokračovalo další sérií ke které si tvůrci nechali otevřené dveře. a doufám, že nejenom mě by zajímalo co za nimi bude ... ()

AmunRa

Série 1 (4/5): Norové připomněli, že neumí točit jen pochmurné detektivky, ale zvládnou i mix kriminálky a SF s velkou dávkou humoru a zamyšlení. Rozhodně se nemusí stydět, protože Zpřítomnělí jsou rozhodně jedním z nejlepších seriálů roku 2019. Originální je již téma časových migrantů z různých dob minulosti, kterým autoři parodují migrační krizi včetně rasizmu (časizmu) a politické korektnosti ("Je to viking." "My už to slovo na V neříkáme, je to staroseveřan." Autoři seriálu zjevně přemýšleli a prošpikovali děj množstvím detailů, které posouvají seriál o stupeň kvality nahoru. Nad samotnou kriminální zápletkou převládá zobrazení problémů soužití historických osob se současnými a tím vznikající třecí plochy, které jsou někdy humorné, někdy otravné a někdy za hranicí zákona. V tomto ohledu jsou tvůrci očividně optimisté. Herci v hlavních rolích Nicolai Cleve Broch, Krista Kosonen, Ágústa Eva Erlendsdóttir odvádějí výbornou práci a je na nich poznat, že to nejsou žádní začátečníci. Série 2 (3/5): Tvůrci ubrali na vtipu (škoda) a zamotali do děje ve větší míře konspiraci tajných organizací, magii dávných vědem, časové paradoxy a sci-fi motivy. Není to špatné, ale je to zbytečně přeplácané. Úplně by mi stačilo, kdyby seriál pokračoval v popisu problémů, které přináší příchod množství lidí z různých dob do současnosti. Hezky to nakousli neoludditským hnutím, prokazováním historicky známých totožností nebo vlivem na církev, ale všecho přebily zbytečně přebujelé zápletky s spiknutím mocných a sci-fi prvky. ()