Hnus

V londýnském bytě spolu žijí dvě naprosto rozdílné sestry Helen (Yvonne Fourneaux) a Carol (Catherine Deneuve). Společenská Helen nachází plné uspokojení v milostném poměru s ženatým Michaelem (Ian Hendry), Carol, která se straní mužů a lidí vůbec, pracuje jako manikérka. Když Helen odjede s milencem k moři, přestává se její osamělá sestra kontrolovat: omluví se z práce pro nemoc a uzavře se ve svém bytě, soužená hrůznými sexuálními sny...

Režisér Polanski vytváří hororovou studii mentálního rozpadu osobnosti dívky, zatížené sexuálními zábranami. Snímek, který u nás nebyl nikdy uváděn (leda výjimečně v Ponrepu pod názvem Ošklivost), obsahuje drastické sekvence násilí a děsu, nikterak je však nekomentuje a neanalyzuje: kamera zachycuje děj tak, aby divák vnímal obraz z úhlu pohledu labilní Carol, a tak se stávají její hnus a samota také jeho hnusem a samotou. Šílenství se ve filmu nejeví jako osud jedince, nýbrž jako choroba celé společnosti. Film, který napsal sám Polanski se svým dvorním scenáristou Gérardem Brachem, získal na MFF v Berlíně 1965 Stříbrného medvěda. (oficiálny text distribútora)

danoo

Jednou z ústredných tém filmov Romana Polanského je zlo a Repulsion predstavuje šokujúcu štúdiu zla, presnejšie zhnusenia zo zla z hľadiska narušenej ženskej psychiky a intimity. ()

Cushing

To nemá chybu. Ovšem není to ani tak horor jako psychologický film. Brilantně předvedené rozpolcení mezi touhou po sexu a panickým strachem z něj, vedoucí k patologickému rozštěpu osobnosti. Paní Deneuvová se mi nikdy nijak zvlášť nelíbila, jsem na jiné ženské a jiné herečky, ale tady byla přesná. Protože k politování. ()

Endyis

Polasnki ve své totálně rozdílné filmografii má i psycholgický horor ve stylu Hitchcocka s drobnou příchutí Bergmana (pasáže s tikotem připomínající Mlčení)... Snímek je velmi kvalitní a troufnu si napsat, že patří k jeho Top..... ()

Javad

< Skoro dokonalé > Takže čo sa mi na HNUSE nepáčilo (a prečo som nedal plné hodnotenie): filmu istú chvíľu trvá kým sa ako tak rozbehne (ale keď sa rozbehne tak to stojí za to) a koniec je slabý, nepostačujúci a kazí inak výborný dojem (preveľká škoda). ()

Tomes83

Psycho od Polanského! Jako největší hnus se mi jevil nedopečený králík, tedy jestli to vůbec králík byl, spíše to připomínalo nějakého potkana, kterého chtěla hodná sestřička upéct pro svého nápadníka a sestru!!! Ještě, že na to neměla dostatek času a nemuseli jsme se tak dívat na opravdový HNUS!!! (i když jistě by to zvedlo hodnocení:-) Dále se cítím být ochuzen o závěrečný pohled do koupelny! ()

brando

Asi si nevzpomenu, kdy mi naposledy nějaký film tak hnul s náladou a celkovým rozpoložením jako tenhle film. Polanskeho budování atmosféry je téměř učebnicové, hudební motivy jsou fantastické. Ale nemůžu dát plný počet hvězd filmu, který mě tak vyděsil a zhnusil, aniž jsem si byl schopen do dneška připustit, že by nějaký film mohl. ()

Mishqo

dalo by sa povedať že to bol naozaj "hnus" ... začiatok veľmi sugestívny a v takom duchu sa nesie celý film...film geniálne vyjadruje pocit úzkosti, stiesnenosti a beznádeje a Deneuve podáva skvelý výkon ()

jitrnic

Začínám mít takový pocit, že si Roman Polanski vybírá neobyčejně zajímavé látky, které zpracovává velmi průměrným způsobem. Tento film jsem si dal nadvakrát, po hodině takřka nepřetržitého záběru neměně nahlouplého výrazu Catherine Deneuve (podpořeného tím, že velmi pravděpodobně v době natáčení neuměla anglicky, takže většinou vypadá, jako že ani moc neví, co zrovna povídá) jsem byl zcela vyřízen. V druhé části už dojde na nějaké ty vraždy a šílenství a je to hned o něco zajímavější (ale znovu opakuji - Polanski je příliš konvenční filmař, než aby z filmu udělal skutečně trýznivý zážitek v dobrém slova smyslu). ()

jatamansi

Dvě sestry jako noc a den. Zjevem, chováním, povahou. Způsobem života. Jak říkal kolega: „Ledová kráska“. Černobílé filmy mám ráda. Jejich hru se světly a stíny, náznaky, šerosvit. To barevný film nedokáže. Salon krásy s krásným personálem a ošklivými tlustými zákaznicemi. Zabitý králík v ledničce. Zabitý člověk. Stékající krev byla příliš hustá, nepravděpodobná. Kdo byl ten tajemný noční host – to nám režisér nevysvětlil. Pokud to byla jen představa, nepochopila jsem to já. A stále ty zvony. Domovník také nedopadl nejlépe. Catherine Deneuve tak jemná, křehká a mladinká. Ale bohudíky natočil Polanski pak skutečně skvostné filmy. ()

U.Tarare odpad!

Excelentní! Takhle výborně vybraný název filmu jsem dlouho neviděl. Už z názvu vyplívá kvalita filmu. Skutečně, je to hnus. ()

Josefin

Rozpoznatelný rukopis ranného Polanského na celé režii. Atmosféricky dějově dusivé, stejně jako očekávání co Carol provede .Výborné podařilo se hercům i Polanskému ten hnus přenést na mě zajimavé! ()

Almásy

skôr psychologický horor ako thriller. fascinujúci scenár a polanského precízna práca s atmosférou vytvorili nadčasový film. catherine deneuve bola výborná. ()

bari68

Roman Polanski takmer totožne ako v Rosemary dokázal za pomoci pár-tónovej hudby ,dobrej kamery a slušného výstupu herečky vytvoriť pôsobivé dielo.Atmosféra ,ktorá bola v dôslednosti na divákov pocit stiesnenosti a strachu primárna vyšla veľmi dobre. Repulsion je jeden z hŕstky tých lepších psychologických thrillerov a znovu veľmi dobrým Polanskeho dielom ,ktorým si drží slušný štandart. ()

jondoe

No mozem povedat ze to mam nieco do seba a vo svojej dobe to mohol byt zaujimavy a originalny psychothriller. Na mna ako moderneho divaka tento akoze atmosfericky pocin pana Polanskeho vobec nezafungoval a cely cas som sa nudil a pozeral na hodinky. Atmosfera sa celkom podarila a to je asi jedine pozitivum tohto filmu. Nemam nic proti starym hviezda hollywoodu ako je napr. Catherine Deneuve ,ale toto by dokazal zajrat aj druhorada herecka. Prekvapuje ma vysoke hodnotenie ale beriem ze kazdy ma iny vkus a nie kazdemu sa paci to iste. Mne vsak tento film nic neponukol a dopozeral len tak tak. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...mám pocit, že tento film časem jaksi zestárnul...anebo sem zestárnul já... Každopádně na druhý pokuk po letech už se mi to tak nelíbilo. A C.Deneuve je na tuhle roli myslím zbytečně příliž krásná... ()

see_sawandrew

Psychologický rozklad pěkně zblízka v minimalistické exkurzi do světa surrealismu a s výraznou příchutí novovlnné stylistiky. Intimní kamera se od nemluvné Catherine neodpoutá ani na chvíli a místy působí dojmem, že hlavní hrdinku zkrátka pronásleduje na každém kroku. Množství tichých scén skvěle znázorňuje osamělost postavy, která během syžetu podstupuje transformaci z velmi plachého dítěte v naprosto asociální, skoro až autistickou trosku, která již na kontakt nereaguje útěkem, ale útokem. Postupnou změnu charakteru symbolicky znázorňuje také hnijící králík na talíři, kam kamera často "náhodně" zajede. I trhliny ve zdech odráží změnu stavu hlavní hrdinky. Polanského imaginace fungují jako vždy, jen je škoda, že mnoho scén je uťato zatmívačkou ještě dříve, než vůbec mohou začít gradovat. Celkově silný snímek. 80% ()

korndaddy

Že ten Roman má takovej úžasnej cit pro výběr hereček. Catherine Denevue je naprosto úžasná, ale můj celkovej dojem z filmu to nezměnilo. Kdyby byl o kapánek zajímavější začátek neříkám, že bych jednu hvězdu nepřidal. ()

Edgar Wright chystá psychologický horor

Edgar Wright chystá psychologický horor

24.01.2019

Britský režisér Edgar Wright (Baby Driver, Jednotka příliš rychlého nasazení) čerstvě prozradil detaily o svém příštím filmu. Tím by měl být psychologický thriller/horor odehrávající se v Londýně,… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)