Já jsem Durán

• Veľká Británia I Am Durán

Neuvěřitelný příběh legendárního boxera Roberta Durána, jehož kariéra trvala pět desetiletí. Je považován za jednoho z nejtalentovanějších a nejzábavnějších zápasníků všech dob. (HBO Max)

MikO_NR_1909

Životopis o bojovníkovi, ktorému hovorili "Manos de Piedra" je zážitkovým typom dokumentou. Presne odráža búrlivú náturu jeho osobnosti. Človek plný kontroverzií, fascinácie a diskusií sa svojou neoblomnosťou dostal až do popkultúrnych odkazov. I Al Pacino sa z jeho persony inšpiroval pri stvárnení Tonyho Montanu. Dokument mapuje aj jeho chudobné detstvo na okrajových častiach Panama City, ale rovnako ako jeho boxerské zápasy, kĺže akosi po povrchu a zvýrazňuje pochopiteľne tie rezonujúcejšie momenty. Pre mňa ako fanúšika jeho schopností, fanúšika boxu, milovníka filmu je to veľmi vďačná téma na sledovanie. Ale zároveň ma okrem interaktívneho akčného strihu a rozhovorov s Merchantom, De Nirom a pod. nič rýdzo povahové z Duranovej osobnosti, čo by som nepoznal, nezaujalo akosi viac než som čakal, vedel, domyslel si. Posledná myšlienka poteší, mohlo ich tam podobných byť viac a v rôznych emocionálnych pasážach. ()

JasonCZ

Přivítání Durana v Panama city jako novej šampion bylo neuvěřitelně krásné.. Další perfektní dokument o dalším sampionovi. ()

Radiq

O tomhle chlápkovi jsem v životě neslyšel a box ani filmy o boxu jsem nikdy moc nežral. O to víc jsem se podivil, že jsem si tento dokument pustil. Jako mlátička byl fakt zvíře a rozhodně bych ho nechtěl nasrat. Navíc v ringu u toho vypadal docela dobře (na rozdíl od toho, když se objevil za mikrofonem a zpíval), takovej panamskej Che Guevara. Ale všichni ti bývalí boxeři, když probírali své prohry, tak to jejich "mohl bych ho porazit, kdyby (a dosaďte si nějaký důvod)" strašně smrdělo sebechválou... a když probírali své výhry, tak to jejich "jo, dal jsem mu pěknou nakládačku, protože (a dosaďte si nějaký důvod)" kupodivu opět smrdělo samochválou. Neberu jim jejich sportovní úspěchy a respektuji jejich výkony, ale ten dokument je prostě pro lidi, které box baví... a vyznají se v osobnostech kolem ringu (což já jenom tak trochu), které tam o Duránovi mluví. Pro ty ostatní je tam aspoň Sly, De Niro (jenom hlavně kvůli tomu, že hráli boxery, i když je vidět, že se vyznají) a různí známí politici k vysvětlení dobové situace ve světě. Zajímavej životopis a pocta, v pohodě týpek, ale Duran Duran asi neposlouchal (což mu neberu, na to ani dávat odkaz nebudu) a Duran Duran Duran už asi vůbec ne. A poslechnout si takovej elektronickej maglajz asi doporučuju víc, než tento dokument. ()

Mrkvič

Hodně povedený dokument. Pustil jsem si ho jako takovou rychlovku, ale málem jsem si během těch 80ti minut málem ani nevyčistil zuby. Bylo hodně málo míst, kdy jsem měl možnost od televize odběhnout. Scény ze zápasů byly hodně dobré. Povídání boxerů hodně vykreslovalo jejich povahy a motivace. Od promotérů nebo herců, kteří měli možnost se zúčastněnými boxery strávit nějaký čas, také přilétlo pár zajímavých informací. Tak snad jen politika nebyl až tak moc zábavná. Pro vnímání situace v Panamě, oblíbenosti Durána, jeho přijetí zpět po zisku titulu, to by ještě šlo, ale takový Noriega už byla docela dost zbytečná kapitola. ()

PEZ

Super dokument o obrovskej boxerskej legende 80. rokov. Super na dokumente bolo, že poprepájal informácie z Duranovho života s tými o Paname, čiže aj to ako politika USA ovplyvňovala vývoj na Paname a tiež ako Duranove výkony ovplyvňovali život na Paname. Do toho výborný výcuc a zábery z jeho najdôležitejších zápasov v kariére. A ako bonus, aktuálne komentáre od neho samotného, od Stalloneho, od De Nira, Mika Tysona, Lennoxa Lewisa, Sugar Raya, Oscara De La Hoyu, Ricki Hattona, či Larry Merchanta. Ešte aj dĺžka je tak akurát, takže s radosťou odporúčam pozrieť túto peknú poctu jednému z najlepších fighterov ever. ()

Milo_harwey

Mám rád filmy a dokumenty o boxerech. Durana jsem vůbec neznal, tak jsem si doplnil znalosti. Vypadal celkem drsně. Klasický příběh typka z chudých poměrů, co dotáhne na mistra světa, padne, vstane... Dokument je doprovázen informacemi o historii Panamy, odkud Roberto Duran pochází. Výstavba panamského průplavu+jeho historie, občanské nepokoje, diktátor, drogy, kartely... Tahle část, ač jsem se něco dověděl, mě nebavila. Sice je to podpůrný prostředek pro vyprávění a masami odbdivovanem Duranovi, ale mě to vyvedlo z tempa. Hodně zajímavé prvky byly info od Sláje :) a "No mas" událost. :) Dokument má výbornou 80.tkovou muziku, hlavně ke konci, čímž nemyslím zpěv Durana. ()