Humorne ladená rozprávka o tom, čo sa stane ak draka neporazí udatný princ ale obyčajný Janko. Radosť zo záchrany princeznej netrvá dlho, ženíchom sa má stať miestny dedinský chlapec, ktorému okrem záplat chýba aj slušné správanie. Pricezná utečie za skutočným princom Egonom, zisťuje však, že nie kráľovský titul, ale dobré  srdce, je to, na čom záleží. (RTVS)

rikitiki

Furt tam někdo někam jezdí, běhá, nechá se nosit. Nuda k uzoufání. Vlídný Eben v roli Gutha-Jarkovského začne být po chvíli otravný. Příběh s prvně rozvernou náladou a nápadem, jaké by to bylo po zabití draka, se začne ubírat do ztracena. Nastává nenápaditá vykrádačka (Černý tulipán, Pygmalion). Dobré způsoby se učí za den (Ruml se na drsného neotesance při vší snaze nehodí), nepřítel se přepadá bez jediného plánu - však ono to nějak vyjde. Asi. Zachraňují Tomicová a Malý. Pak ještě krátká scéna s urputnou komornou. SHRNUTÍ Snaha čt o lacinou zábavu bez peněz a nápadu. ()

honajz

Je to sice vykradený Shrek 2 (Honza = Shrek, princezna = Fiona, Egon = princ Krasoň, a dokonce nechybí ani přepadení dostavníku a okradení tlustého a dlouhého pasažéra o šaty a vůz) od Thora si to bere kladivo, ale scénář docela šlape, repliky a některé situace jsou vtipné, líbí se mi, jak scénář pracuje s některými drobnostmi a udělá k nim postupem času pointu (práskání dveří, nosítka - ta mne pobavila asi nejvíc, služebné láska), postavy se chovají přiměřeně, žádné troškovské chichotání a pitvoření (třeba Honzovi rodiče jsou výborně uvěřitelní), takže za mne pohodová pohádka, zasmál jsem se a pobavil a buddy vsuvka patřila k tomu nejlepšímu z filmu, Eben s Rumlem si skvěle nahrávali, včetně výuky etikety. ()

Ivoshek

Ale jo, proč ne. Sám ten nápad rozvinout “ever after” do příběhu se mi líbí. A Ruml tu taky funguje pěkně. Na televizi dobra produkce. ()

eraserhead666

A jo, mě se to líbilo. Po dlouhé době zase pohádka, u které jsem nemušel přemýšlet co je na ní špatně nebo proč mě něco nebaví. Tolik vychvalovaný Eben teda nic moc, ale Prachař parádní a hrozně mě bavil Myšička. Potěšila Freimanová a i princezna po dlouhé době sympatická. 3.5* ()

claudel

Konečně po nějaké době o Vánocích zase celkem slušná pohádka, i když by se dalo najít spousta much, ale nejsou to žádné masařky, nýbrž pouze octomilky. Herecké obsazení je solidní, Ruml a Josefíková k sobě ladí, stejně jako Kramár s Freimanovou. Svoji roli si vyloženě vychutnal Jakub Prachař a obsazení Honzových rodičů partnerskou dvojicí Malý-Tomicová vysloveně potěší. A přidávám se k ostatním, že je to tak trochu pohádka ve znamení Stardance a u Marka Ebena už nejde poznat, jestli hraje nebo moderuje. Nicméně budu se opakovat, celkový dojem pozitivní, mohlo to být mnohem horší. ()

Necrotongue

Už se u mě stalo vánoční tradicí těžké zkritizování štědrovečerní pohádky, ale dnes udělám výjimku. Pohádka sice často drhla, obsahovala i přímo pitomé momenty, ale lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se nebavil. Nebyla to pro mě až tak pohádka, bral jsem to spíš jako nenáročnou komedii, a ta se díky Egonovi povedla. Jakub Prachař mě rozesmál hned v momentě, kdy se poprvé dostal do záběru, paruka byla dokonalá a později už to nezkazil. I přes prkenného a silou mocí vtipného rytíře Valeriána jsem si to docela užil. ()

GeusX

Oceňuji originalitu scénáře i humorné scény. Prachař se do své role hodil. Ebenova etiketa byla fajn, později se mi už trochu okoukala. S trochou nadhledu Egonovo království svým způsobem humorně připomínalo politickou agitaci, ale nikterak vtíravě či úmyslně. Není to pohádka, kterou bych si jen tak znovu pustil, ale za nový nápad a příjemné pobavení a především lepší průměr mezi pohádkovou tvorbou posledních let: 70% (...jinak by to byly jen tři hvězdy) ()

Tommassi3

"Teď už se můžu posadit ??" - "Teď už je to, myslím, jedno.." ;) Hudský znovu ukazuje, že svoje řemeslo ovládá, Janák ovšem méně.. Mnohdy křečovitý humor irituje dost podobně jako o život přehrávající Prachař, dost ubohý padouch.. ()

Gwaihir

Je to vlastně taková epizoda o tom, co všechno se třeba ještě může stát před závěrečným "žili spolu až do smrti", což je sice neotřelé, ale ve výsledku jde spíše o komedii zasazenou do pohádkového prostředí, než o pohádku jako takovou, přičemž to očividně bavilo i herce před kamerou, v čele s Markem Ebenem, jemuž postava mistra dvorní etikety fakt sedla. 70 % ()

argenson

Fascinován především tím, že konírny zámku v Hradci nad Moravicí mohou posloužit jako královská rezidence ::-) Příběh zcela bez pohádkových atributů (vyjma draka, kterej stejně není vidět), ale solidně funkční. Marek Eben po třiceti letech před filmovou kamerou působí jako moderátor, ale dobře zapadá. ()

Padme_Anakin

Eva Josefíková je okouzlující princezna, o tom není sporu, Matouš Ruml dal vidláckého Honzu s přehledem, příjemně, uvěřitelně, pro Marka Ebena mám trvalou slabost, no a pár Pavla Tomicová a Ondřej Malý bez chybičky, skvělý.. Kladně hodnotím námět (začít na konci klasické pohádky), moc pěknou výpravu, jemný humor, hezkou češtinu a myšlenku.. ()

bloom

Překvapivě velice příjemná pohádka, které hodně pomáhá obsazení ústředního páru. Matouš Ruml a Eva Josefíková sice mohou působit jako sázka na jistotu, ale díky jejich zkušenostem a smyslu pro komedii se divákovi z princezny a jejího nápadníka neotevírá kudla v kapse (na rozdíl třeba od toporného Zdeňka Piškuly v předchozí režisérově pohádce). Dokonce i otravnější Jakub Prachař a Maroš Kramár se dají přežít - u prvního se nesympatie snesou s postavou, u druhého jsou daní za slovenskou koprodukci. Za řadu vtipných nápadů, vhodnou nadsázku i Marka Ebena (u kterého se asi bohužel jedná o ojedinělý herecký návrat) rád přimhouřím oči nad televizním zpracováním a zaokrouhlím hodnocení nahoru. ()

Wysch

Ruml na pána. Evička už, sorry, na princeznu nemá, a Prachař tak láskyplně přehrává, až si bere vlastně hlavní roli. Celkem cringe scénář a dialogy, ale - protože jsem na Štědrej večer hákoval - se to na druhej svátek vánoční dalo zkouknout i najednou. Eben hrůza btw. Protože 50% jsou u mě tři hvězdy, tak tři hvězdy. ()

Praxis

Proti loňské hrůze je tohle jako mistrovské dílo. Ne. A teď vážně. Jednoduchá bachorka s rozkošně přehrávajícím Prachařem, skvělým Ebenem ale bohužel žalostně slabým vizuálem. Pár výtečných vtípků. Ale jo. 65% ()

Lukrecie

..... sláva jeho Egu.... za mě to na 4 prostě není, chtělo to ještě přitlačit na scénáři...... Budu asi jediná, ač mám Marka Ebena moc ráda, mně se tam moc nelíbil, vážím si jej především jako moderátora..... ()

Karlas

Pohádka nic moc, ale jako historicky laděná komedie se skvělým slovním a situačním humorem, jde o gardový počin československého vánočního snažení. Upřímně, už dlouho jsme se tak nenasmáli. ()

Soundtrack

Vtipný film na Vánoční dopoledne s rodinou. Lepší hodnocení tomu dávat moc nechci, ale Ruml s Ebenem dokázali dobře pobavit a i ten Prachař působil dost vtipně, i když WTF způsobem. :) ()

Pierre

Bramborový sálat už máte snad dávno slehlý, dárky rozbalené. Tak ok, jdeme na koment nové pohádky.:o Je strašně těžké vymyslet nějakou novou pohádku. Já sám bych si na to (i po různých hrůzách z minulých let) netroufl. Jako by už všechny náměty byly vyčerpány. Tahle se rozhodla typický pohádkový průbeh trochu převrátit naruby a vysbozením princezny ze spárů draka naopak začíná. Jenomže zachránce je obyčejný vesnický Honza, kterému je královské chování cizí a princezně ani jejím královským rodičům se nelíbí. I jeho rodiče jsou velmi prostí lidé, kteří mají vesnické způsoby chování. Tak se musí Honza dobrému chování naučit přímo od mistra etikety. Uvědomuji si že takovýto nápad asi vznikl z té námětové nouze ale vlastně mi nepřišel úplně špatný a přinesl s sebou i několik hodně vtipných míst, u kterých jsme se myslím dost nasmáli. Především Matouš Ruml (který je mi hlavně teď po Stardance sympatický - zandal to! jive, snový valčík - skvělé! ) s již osvědčenou dvojicí Tomicová+Malý jsou výborní a do svých postav se skvěle hodí. Eva Josefíková je krásná princezna a slečna. Na Štedrý den jsem s ni koukal na rozhovor v DVTV a byl bych ještě nervóznější než pan Veselovský, na jeho místě.  Nějaké ty hvězdičky už musí být jenom za ni a její krásné černé oči. Co se týče Marka Ebena - Bál jsem se aby jeho osoba nebyla pouhý marketingový tah a jeho účast se neomezila na nějaké křoví. To se ale nestalo, měl docela dost prostoru a pohádku velmi zpříjemnil svou velkou gentlemanskou osobnosti. Hrál sám sebe ale to mu stačilo, pěkně to osvěžil. Sice se mi trochu více líbila první polovina na zámku, která se zaměřuje na Honzovo nešikovné počínání a dobré srdce, kdy se obětuje a rozhodne se vzdát princezny, ale ani ta druhá, která už místy připomínala větší bláznivý cirkus nebyla špatná a Eben v ni zase dostal určitě více prostoru. Takže to celkově byla dobrá a příjemná zábava, jenom nějak málo pohádková a štědrovečerní. Bral bych to spíš jako pohádkovou komedii, takhle to nemuselo každému sednout, ale já se vlastně bavil a cítím se potěšen. Svátky to určitě nezkazilo, ba naopak.  Fakt jsem si to užil. I Myšičková postava byla vtipná, a Prachaře sice nemusím, ale tohle mu (možná právě proto sedlo.:D) Problém je že aby se mohl nějak potrestat, tak ho musela mít ,,jen tak´´ ráda služka se kterou ho za trest oženili (což je samo o sobě wtf a neuctivé, tohle tvůrci nevychytali.) Ale jinak fakt spokojenost a oproti loňskému Žitu rovnou zázrak.  Takže letošní pohádka se povedla stejně jako Pokáčův letošní Vánoční flák, který jedu furt dokola (:D).  Ale tohle mě taky potěšilo.  Dělat vtipné pohádky je podle mě východisko z pohádkové krize. A tahle se myslím povedla.. Tak jen tak dále! A komu  se to nelíbilo, tak asi (taky) furt nemá dívku a svoje dětství strávil v chlívku.❤ ()

elizabeth_ba

Po mnoha nekoukatelných svátečních pohádkách natočených pro (a ve spolupráci s ČT) se tato zase konečně dala. Princeznu si zahrála moje oblíbená Evička Josefíková (a její maminku Veronika Freimanová, jak jinak, že), Marek Eben se velmi snažil a ostatní nic nepokazili. Jen, když jsem poté sledovala pohádku Anděl Páně 2, uvědomila jsem si, že téhle přece jen něco chybělo... ()