Chudobný muzikant s dobrým srdcom ako odmenu za to, že sa rozdelí aj o posledný kúsok chleba napriek tomu, že je sám hladný, dostane za odmenu zázračný obrúsok, na ktorom sa objavujú tie najlepšie pochúťky. Lakomý krčmár mu ho však ukradne spolu so zázračným oslíkom, z ktorého sa sypú dukáty... (RTVS)

rakovnik

Milá a laskavá (někdy i mlaskavá) pohádka, patřící do našeho zlatého fondu. Více než Ladislav Pešek mě ale těší hostinský Josefa Beyvla. ()

Nautila

Kriste, jak já tuhle pohádku nenáviděla! Ani pořádně nevím proč, ale ať si táta říkal a vychvaloval jí, jak chtěl, já jí nenáviděla. Možná prostě nemám ráda v pohádkách za hlavní hrdiny ňoumy, co přijdou ke štěstí. Nevím...ale o Velikonocích a Vánocích vždy přepínám. ()

MA.KI

Skutečně div, že v hloubi stalinismu a době budovatelských filmů vznikla tato pohádková satira o lakotě, poctivosti i životním optimismu (byť se symptomy zmíněného žánru), s bravurním Peškem v hlavní roli. ~ ~ Proč jsou lidi tak zlí? / Vidíš, vidíš. S každým nevyjdeš po dobrém. Někdo rozumí vlídnému slovu, na jiného platí jen obušek. ()

C0r0ner

Na rok 1955 špičkové efekty a vůbec kompletně zpracování. K tomu je to mile poučné a ctící zásady a dobré mravy, takže potud definice pohádky splněna perfektně. Na rozdíl od jiných filmů mě ale Obušku, z pytle ven nikdy neoslovilo tak, že bych se na to rád koukal každý rok opakovaně. 80% ()

tomtomtoma

Obušku, z pytle ven! je klasickou filmovou pohádkou s jednoznačně laskavým tónem. Kostýmy a kulisy jsou výrazně osobité a jedinečně dokreslují zvolenou náladu. Komornější příběh pro tři herce se může sebejistě opřít o dominující herecké výkony. Boj dobra se zlem je nesmrtelný, nastolení spravedlnosti je žádoucí ve výchovném poslání a sociální spravedlnost byla v tehdejší době proklamovanou prioritou. Optimismus a hravost hladí po duši a uspokojuje svým rozuzlením. Hlavní postavou erbenovské pohádky je chudý potulný muzikant (skvělý Ladislav Pešek). Dobrou náladu a víru v lidskost neztrácí ani tváří v tvář zlomyslnému bezpráví. S důvtipnou elegancí obrací ústrky ve svá drobná vítězství, drnká do strun a bezelstně pěje o životě a radosti. Skromnost a dobrota je po zásluze odměněna a blahobyt se stává symbolem nové spravedlivější doby. Na druhé straně života stojí hostinský (vynikající Josef Beyvl), lakotný bohatec. Chudoba a skromnost jsou prostředkem k cynickému veselí, touha po bohatství dodává odvahu k troufalým činům bezpráví k utužení třídního rozdělení společnosti. Užívá si svou převahu moci a bohatství se škodolibou úskočností. Ochráncem utlačovaného prostého lidu je kouzelný dědeček (dobrý František Smolík), vševědoucí moudrá nadpřirozená síla. Ochrana se nedává bez zásluhy a vstřícnosti, je odměnou za dobromyslnost a morální ctnost. Je symbolem nadějné budoucnosti s rovnoprávným sociálním postavením. Animační trik s obuškem je vkusný a dostatečný, laskavá forma optimistické nálady převládá a herecké koncerty opakovaně nadchnou a pobaví. ()

otík

Pohádka sice kýčovitá, ale krásná a chytrá. Nezapomenutelná ústřední písnička, nádherně barevné kulisy, výtečně skromný Lála Pešek. To je klasika, které se nemá co vyčítat. Hudba: Jan F. Fischer ()

Noviik

Ta dobrota Peška opravdu nejde překonat, nikdo ho nepřekoná co se týče pohádkových dobráků! Takový dobrák, optimista každým coulem a on ho ten Beyvl tak zklame, no, řekněte, kolik dětí má na kahánku. Dobrý dědeček a jeho pejsánek jsou také skvělé pohádkové bytosti. Erbenovi opět tleskám a tato pohádka si u mne vysloužila druhé místo v žebříčku pohádek. Já, s písničkou jdu jako ptáček.... ()

MJMilan

Nevím, jak někdo mohl tuhle pohádku nazvat komunistickou propagandou. Vždyť Ladislav Pešek tu působí opravdu jako velice milý člověk, stejně jako stařeček s pejskem v dneštníku... a hospodský? Typický český vyčůránek ... však ho tak obušek vytrestal .. a tak to má přeci v pohádkách být, ne? ()

Radiq

Tohle je prostě krása a klasika, ale hlavně nestárnoucí originální pohádka. Kromě vynikajícího Peška ale musim uřednostnit ještě lepší hereckej výkon hostinskyho v podání Josefa Beyvla - takovej hereckej koncert by si zasloužil i něco víc, než Oscara. Ten celej zážitek povyšuje na mnohem vyšší úroveň. Hlavně když se směje. Je to prostě štramák. Jinak hláškuje se tam o 106 a s písničkou jako ptáček, to je taky nezapomenutelná melodie, že. ()