Co znamená ten zvláštní sen samotářského profesora Borga v úvodu filmu? Tato scéna, k níž Bergmana inspiroval jeho vlastní sen, zatížená temnou symbolikou a surrealistickými záhrobními rekvizitami, jako by jednoznačně znamenala předpověď brzké smrti. Vše tomu nasvědčuje: vylidněné město, zastavený čas ve slepémciferníku hodin bez rafijí i Borgova vlastní živá mrtvola, která se na něj sápe z rakve. Avšak zpráva vyslaná snem je něčím víc: naléhavým vzkazem o neodčiněném dluhu, který musí Borg nejdřív splatit životu, než zemře. Sen tu funguje jako spouštějící signál k zahájení namáhavého sestupu do nitra na cestě k pravdivému sebepoznání a přehodnocení dosavadní existence. Lesní jahody jsou velmi osobním autorským dílem, které muselo vzniknout, aby tvůrce - stejně jako Borg v usmířeném finále filmu - dosáhl psychické úlevy. Bolestný předsmrtný zápas prožíval v roli profesora i jeho představitel - Victor Sjöström. Tento významný švédský režisér a herec, který přijal Bergmanem nabídnutou roli, v ní dožíval i svůj vlastní život. Nepochybně díky osobnímu Sjöströmovu nasazení dostal jeho Borg nezapomenutelný punc ryzí opravdovosti. (oficiálny text distribútora)

Hombre8

Podle jedné zajímavosti tu napsané jsem pochopil, proč mě film naprosto v ničem neoslovil a dokonale nudil. Vlastně ani nevím, proč ta jedna hvězdička. ()

roithamer

asi jsem příliš mladá na to (a příliš nesnášející pseudo-intelektuální filmy na to), abych dokázala v road-movie o senilním profesorovi vidět zajímavý film ... i kdyby tam bylo symboliky bůh-ví kolik ... možná to ocením někdy později .. ()

Astu.

Už jenom kvůli tomu, že nevíme, jestli to skoro celé není jenom starcův konstrukt, musím dát plný počet. Bergman bolí.. ()

L_Into

Nádherný a překvapivě i čitelný film. Skutečné pohlazení v porovnání se současnou tvorbou. Nebojte se Bergmanna, Lesní jahody zvládne i filmový začátečník :) ()

zucchini

Na rozdíl od tří dalších Bergmanových filmů. které jsem dosud zhlédnul, mě Lesní jahody tolik neoslovily. Úvodní snová scéna mě hodně navnadila, ale pak už jsem se v ději trochu zrácel. Připadalo mi, že cesta autem za čestným doktorem byla něco jako obdoba putování rytířské družiny ze Sedmé pečeti. Jenomže zatímco tam, pro mě byla alegorie srozumitelná, tak u Lesních jahod příliš ne. ()

Nag0

Retrospektívne ohľadnutie sa za životom, precitnutie vlastného prístupu k ľuďom a ich následné jednanie zobrazené zväčša v istých výjavoch hlavnej postavy. Tieto myšlienky filmu neboli nijak zvlášť hlboké, no sprostredkovanie bolo jasné, a bez väčších závad. PS: Ingrid Thulin <3 ()

frajerson

Film som videl druhýkrát a nenašiel som si k nemu cestu. Je možné, že mu ani na druhýkrát nerozumiem, a možno bude nutné počkať ďalších 5 rokov, aby so mnou začal komunikovať. ()

SCANDI – Severská filmová lekce

SCANDI – Severská filmová lekce

08.01.2015

Česká a slovenská premiéra aktuálního vítěze festivalu v Benátkách, výtečného filmu Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě, zahájí historicky první ročník festivalu severských… (viac)

Přehlídka švédských filmů

Přehlídka švédských filmů

02.11.2006

Nejen milovníci Ingmara Bergmana si přijdou na své v pražském kině Aero. Ve dnech od 2. až 5.listopadu zde proběhne přehlídka švédských filmů a během pěti večerů jich bude možné zhlédnout celých 12!… (viac)