Reklama

Reklama

Manipulativní šéf gangu potřebuje zahladit stopy po vraždě novináře, a tak se sblíží s mladou servírkou, která by ho mohla usvědčit. (Netflix)

Recenzie (14)

classic 

všetky recenzie používateľa

Brightonská skala” , je buď jeden z gangsterskej bandy okolo Pinkieho Browna, t. j. Dallow, Spicer a Cubitt, možno dokonca i novopečený boss sám, keď je už vari 45-ročný, niekdajší člen gangu, William Kite po smrti, alebo to nie je nakoniec ani jeden z nich, že by konkurenčný rival Colleoni, predsa vedel o tom povedať trochu viac... ? A či sympatická a mimoriadne naivná servírka Rosa, neustále nosí na nose nasadené "ružové okuliare" , to je ďalšia vec na poriadne zamyslenie, ktoré súčasne svojim bystrým okom rovnako pozoruje i amatérsky detektív - Ida Arnoldová, a toho je ešte oveľa viacej, čo bude divákovi postupne vŕtať hlavou, až sa napokon všetko podstatné dozvie, najmä, o koho sa to v názve filmu vlastne jedná ? / Richard "Dick" Attenborough, bol najprv zaujímavým hercom, aby sa následne okrem toho mohol stať i zaujímavejším režisérom - par excellence, viď 8-oscarový, kinematografický klenot - Gándhí. No i napriek tomu ma jeho »cynické herectvo« , zrovna v tomto prípade, akosi príliš neoslovilo. S vedľajšou postavou Rose, zachádzali scenáristi do neuveriteľného extrému, čo sa týka jej celkovej naivity, čím sa automaticky vytrácala vierohodnosť, tým samozrejme klesalo aj hodnotenie filmu, i keď pri ňom začínal budúci - špičkový pracovník za kamerou Gilbert Taylor, teraz momentálne, ako "druhý kameraman" . Vôbec, snímok je veľmi zručne nakrútený, keď prvý z dvojice bratov, John režíruje, a ďalší Roy, iba čisto produkuje, a tak sa bratia Boultingovci, postarali o pozoruhodný britský film noir, ktorý by si asi odo mňa zaslúžil väčšie sympatie, no niečo mi tomu bráni, aby som tak aj učinil. ()

Bebacek 

všetky recenzie používateľa

Malé britské překvapení. Podle románu a scénáře Grahama Greenea (=záruka kvality) natočili bratři Boultingové (John režie, Roy produkce) takový malý noirový pokládek. Vizuální stránka geniálně propracovaná a plná svěžích nápadů, při jejichž sledování musí každý noirový fanda prožívat slast. Zobrazení jednotlivých postav, propracovanost jejich charakterů brilantně vyzdvižená obrazovou stránkou - nádhera. A o narativních vychytávkách nemluvě. Postavy slepců velmi potěšily (odkaz na Langa?) a závěrečná scéna totální katarze - nebojím se říct, že ve scénáři si ji Greene přepsal do mnohem, mnohem lepší a úchvatnější podoby než v knize. ()

Reklama

liquido26 

všetky recenzie používateľa

Mě teda nesympatičtí a necharismatičtí gangsteři z britského maloměsta a jejich problémy vůbec nevzaly. Celou dobu jsem se nudil a přemýšlel, co mi na tomhle filmu vlastně vadí nejvíc, jestli divné prostředí, divní herci nebo ten příběh. No ale abych nekecal, tak tam byly tři dobré scény - projížďka jeskynní hrůzy, pád skrz zábradlí a nahrávací budka. SPOILER: Celou dobu jsem se těšíl, až si ta naivní holka poslechne tu desku a ten konec mě tím pádem logicky docela naštval. ()

Topco 

všetky recenzie používateľa

Áno, je to klasika, technicky skvelá (scéna v zábavnom parku) s dobrým záverečným (ako inak, ironickým) nápadom. Rok ´47 bol celkovo na poli britského noiru veľmi bohatý. Brighton Rock je určite lepší než It Always Rains on Sunday či Odd Man Out, ale o úroveň lepší počin považujem They Made Me a Fugitive. Pre nadšencov odporúčam z roku ´47 aj skryté klenoty ako: Take My Life, Dear Murderer či The Upturned Glass (ktorý so strihovou technikou v jednej pasáži predbehol Hitchov Povraz!). ()

TedGeorge 

všetky recenzie používateľa

Gangsteři na plátně sice kují pikle, zabíjejí, bojí se policie a řeší italskou konkurenci, ale příběh tu není to nejdůležitější. Tím je dusivá atmosféra, kterou si vyloženě užívá ďábelský psychopat Pinkey mířící do pekla. Doprovází ho naivní, bezelstná a opravdu krásná Carol Marsh, kterou film proslavil a vy po závěrečné katarzi, a ještě závěrečnější nečekané pointě pochopíte proč. ()

Galéria (16)

Reklama

Reklama