Lux Æterna

• Francúzsko Lux Æterna

Dve herečky, Béatrice Dalle a Charlotte Gainsbourg, rozprávajú na nakrúcaní príbehy o čarodejniciach – ale to nie je všetko. Lux Æterna je aj esej o kinematografii, láske k filmu a hysterických záchvatoch na nakrúcaní. Projekt je umeleckou reflexiou spoločnosti očami umelcov, ktorý kladie dôraz na komplexnosť rôznych jedincov a evokuje postoj dôvery, individuality a sebavyjadrenia značky Saint Laurent. (Film Europe)

SeanLSD

Geniálne.. - v zmysle totálnej cinefilskej ujebanosti. A extrému, ktorého je Gaspár Noé v súčasnej svetovej kinematografií stelesneným symbolom. Kto bol niekedy na filmovom natáčaní, vie, aký súboj medzi chaosom a organizovanosťou sa tam odohráva. Po svojom dobrom zvyku hyperbolizovane v dvoch obrazoch na delenom plátne tu Noé ešte stupňuje kadenciu deja, v ktorom figurujú tie jeho typické, ľahko uchylné, posadnuté charaktery. A potom to z trefnej etudy o filmárskej vášni a sebestrednosti celkom očakávatelne prechádza do psycha, a začne to vyzerať ako film o filme, keď niekto rovnako postihnutý, strácajúci hranicu medzi dielom a realitou, sníma zo zákulisia štáb CLIMAXU. Rozpracoval by som ten koncept viac, pandán k predchádzajúcemu dielu by bol dokonalý. Ale dolupodpisany GN, nie už zabijak epileptikov, ale stvoriteľ epilepsie, sa aj tak vo svojej čerstvej schizofrénií zozadu diabolsky vyškiera tou svojou vyblikanou makovicou... ()

Renfield

Film o filmu dle Gaspara Noého, takže s postupně gradujícím dějem, který to celé žene daleko za hranu příjemného natáčení. Šílenost a hysterie jsou všudypřítomné, barvy postupně tmavnou a kamera z pronásledování hlavních aktérek přechází na blikající široký záběr, který je však až příliš dlouhý. Nakonec tak jako celý krátký film. Béatrice Dalle a Charlotte Gainsbourg jsou fajn, klasicky Noého parádní svícení a kamera taktéž, ale ty citáty... Ono by se dalo zase napsat klasicky Noého, samy o sobě jsou velmi zajímavé, ale jejich zařazení do filmu postrádá větší smysl, spíše je dílem náhody, což v "eseji o kinematografii" opravdu zabolí. 60% ()

adamix

Gaspar sa nám tu zas vyhral. To, že jeho najobľúbenejšími hračkami sú obraz a zvuk, hádam netreba žiadnemu jeho nadšencovi pripomínať. Lenže po jeho dvoch posledných šťavnatých artovkách prišlo niečo, za čím sa netreba ani za tie záverečné titulky obzerať. Tú okrajovú tému o čarodejniciach by lepšie a svojsky zvládol umelecký tyran Trier a vidieť v tom filme dve francúzske ženské esá by zdvihli moje hodnotenie minimálne na 4*, tu to ale nejde. Škoda, keby aspoň polovica stopáže bola tak hypnoticky orgazmická, ako ten záver, možno by som zvýšil. Čo možno pôsobilo na papieri ako dobrý nápad, sa na plátne/obrazovke nevydarilo vzhľadom k očakávaniam. ()

MyrnaAlec

Kus starého švédského filmu s čarodějnicí, rozhovor dvou hereček, chaos v natáčení , citace režisérů a stretoskopy. Epilepsii jsem z toho nedostala, ale orgasmus taky ne. ()

Pete

Noé, kdysi můj velký oblíbenec, směřuje ve svých posledních filmech někam, kam se mi za ním už nechce. Vyprázdněná experimentální hříčka Lux Æterna vypadá opravdu jako mladší sestřička předchozího Climaxu, a mě tohle prostě nebaví, ani neuspokojuje. Což neznamená, že mu na něco dalšího zase někdy příště neskočím - kdo ví? Každopádně když už bych chtěl nějaké veselé historky z natáčení, tak místo stroboskopů preferuji na zklidnění nervů třeba Život v oblouznění. ()

blondboss

Tak toto išlo úplne mimo moje zorné pole. Chápem, že dve hlavné protagonistky sťa by známe francúzske herečky si chceli strihnúť nejaký ten artový počin a zaujať iné divácke spektrum, ale podľa mňa by to malo mať nejakú gráciu, vkus a hlbšiu myšlienku. Toto bola pre mňa len znôška nezmyselných kamerových výjavov a jeden vcelku zaujímavý rozhovor. Nič viac, nič menej. Slabota. 25 % ()

Kennedy_R odpad!

Laciná debilita bez hlavy a paty s hysterickou vyřvanou krávou v čele. Toto se může zrodit opravdu jen ve Francii. Ochotnické divadlo z Jedličkova ústavu by vše zahrálo lépe. Ještě že stopáž byla jen 51 minut a to jsem ještě kousky, kde se žvaní o ničem přetáčel. Ke shlédnutí mě přesvědčilo vysoké hodnocení "intelektuálů" zde na fóru a velmi toho lituji. Rychle na vše zapomenout. ()

F2003F

Doposiaľ sa mi asi pri žiadnom filme nerobilo tak extrémne nevoľno. Koniec som musel pretáčať a po skončení ma rozbolela hlava. Neviem ako hodnotiť tento experimentálny počin režiséra, pretože mám jeho filmografiu veľmi rád, ale toto vo mne zanechalo len rozporuplné pocity takže so všetkou úctou len priemer. ()

nikhaj

V uvode hned s pozlatkom nahodena uvaha o extazi v epilepsii ukonci skutocne film co je nepozeratelne. Napriek tomu dobry pocin s prostredia za kamerou. Cisty chaos nizko rozpoctoveho filmu kde ma kazdy tvorca Kamera,rezia,herci si demokraticky vyjadrit a presadit svoje. Ftipne aj poucne skodaze neviem jazyk pozerat sa treba v tomto snimku sustredene ()

katakomb

Není dobrej nápad si to pouštět před spaním, epileptici by se tomuhle snímku měli rozhodně vyhnout. Za mě zajímavá věc, co si bere na paškál filmotvorná klišé, poslední scéna určitě dynamická a rozhodně skvěle vygradovaná. ()

Be2Can 2020 je v plnom prúde

Be2Can 2020 je v plnom prúde

26.11.2020

Prehliadka toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes pokračuje odvážnym experimentom provokatéra Gaspara Noého, dvojicou francúzskych filmov s oscarovou Juliette… (viac)

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

Be2Can je zde, zahájí ho Chlast s Mikkelsenem

04.10.2020

Přehlídka toho nejlepšího z prestižních filmových festivalů z Berlína, Benátek a Cannes dokončila svého festivalového průvodce, a tím i seznam filmů, které mohou diváci letos očekávat. Přehlídka tak… (viac)