Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Recenzie používateľa Xeelee k tomuto seriálu (181)

Season 8 (2004) (S08)

S07E01 ⤶ Po zmršené 7. sezóně seriál nabírá nový dech a osobně ji považuji za doteď nejlepší sezónu! Za mě obsahuje (až na jednu) samé hodně dobré a výnikající epizody. Vracíme se k velmi dějovým epizodám a překotnému vývoji situace v Galaxii. Po odchodu Hammonda do důchodu (Don S. Davis měl zdravotní problémy a už jen občas hostoval) se do vedení SGC dostává brigádní generál O’Neil a povyšuje Sam. Po poražení Anubise chtějí Goa'uldi uzavřít smlouvu s Tauri, z časové pasti uniknou replikátoři, málem vyhubí Asghardy, Pátý objevuje co je to lidskost, ušetří Sam a vytvoří si její kopii, Asghardé díky Jackovu antickému vědomí vyvynou zbraň proti replikátorům, Anubis v energetické podobě přežil zničení jeho flotily a snaží se zpět získat tělo a v průběhu sezóny spřádá plány na zničení života v celé Galaxii, mezitím moc nad Galaxií přebírá Ba'al, Replikátorská Sam zabije Pátého a stane se největším nebezpečím pro Galaxii, decimujíc Goa'uldy a ohrožující lidi, SG-1 objeví antickou koď, cestující prostorem, branami a časem, díky které na konci získají nabité ZPM a ke konci sezóny vše směřuje k epickému finále na Dakaře a dohře s Anubisem. Ve vedlejších liniích dojde přichodem SG-1 k nastartování skoroapokalypsy náboženskými fanatiky, Teal’c se uvězní v tréninkové simulaci, pak se neúspěšně zabydluje mimo SGC, Otevře a uzavře se linka se Společností, kterou ovládnou Goaul'di, kteří málem dovedou svět k nukleárnímu holocaustu, Daniel na Prometheovi málem odletí na Atlantidu, ale narazí na Vallu. 5454554345444455555/5* 90% ⤷ S09 ()

Časy se mění, část první (2004) (S08E01)

E22 ⤶ Na Zemi se tvrdě vyjednává a do toho chtějí přiletět vyjednávat Vládci soustavy. Sam s Teal'cem letí za Asghardy požádat o pomoc s rozmrazením Jacka, ale akorát jsou svědky úniku replikátorů z pasti v lodi, která se dokáže dostat zpod horizontu událostí černé díry. Pátý unese Sam z Daniela Jacksona (Thorovy lodi) a vydá se do naší Galaxie k Orillu, planetu, kde chtějí Asghardé obnovit svou civilizaci. Pátý zjistil co je krutost, zrada, pomsta a docela se v tom vyžívá a psychicky trýzní Sam. Ba'al vystrkuje růžky a chce zničit Vládce soustavy, ovládnout chráněné planety a další nepěkné věci. Pátý Thorovi unikne, ale ten včas pošle zprávu domů a loď replikátorů je zničena,  Mezitím chtějí vládci soustavy zaútočit na Zemi a vyjednavači se stanou zajatci… ⤷ E02 ()

Časy se mění, část druhá (2004) (S08E02)

E01 ⤶ Asghardové jsou blízko vyhubení. Replikátoři přežili v troskách lodi. Thor přiletěl na Zemi za Jackem a útok na Zemi překazil Ba'al, který jim zničil loď. Thor napojí Jackovo vědomí na systémy lodi Daniel Jackson. Sam si užívá s Petem na farmě plné zapáchajících zvířátek v Montaně. Pátý se šikovně snaží nahlodat její víru v to co je reálné, ale neuspěje a vyjádří své city k Sam. Jackovo vědomí navrhne zbraň proti replikátorům, Thor se napojil na komunikační data replikátorů, Pátý začal chápat co je to lidskost a odletěl. Jack ve vedení SGC působí fakt nemístně. Plukovnice letectva a brigádní generál :) ⤷ E03 ()

Karanténa (2004) (S08E03)

E02 ⤶ Někdo mě postřelil… Anubis přežil, parazituje v lidských tělech, potřebuje se dostat ze země bránou a v epizodě to dost odnáší Rusové. Vykreslit Anubise jako nákazu je vystihující. Jeden sympatický Rus (Alexij Vaselov) nakonec zachránil život Jackovi, což možná zmírní jeho rusofobii. V době tvorby seriálu nepůsobili Rusové zdaleka tak strašně jako teď během války na Ukrajině, jako brutální agresorská totalita izolující se od světa, ze které se postupně stává druhá KLDR. ⤷ E04 ()

Hodina H (2004) (S08E04)

E03 ⤶ Kytka útočí na SGC a vyřadila systémy. Ba'al zajal SG-1 a chce vydat vězněného Cambula. Nebo jen blafuje? Mezitím Jack bojuje s byrokracií (fakt musí schvalovat výzdobu a jídelníček?), diplomatickými spory mimozemšťanů… A lidé si trochu zaplavují s různými ZPM ⤷ E05 ()

Ve jménu víry (2004) (S08E05)

E04 ⤶ SG-1 dorazí na planetu dvou znesvářených světů a aktivizuje dosud bezvýznamné fanatiky, vzývající staré Goa'uldské bohy, kteří provedou převrat a rozpoutají válku. Daniel zůstal uvězněný na planetě. Příběh je dobře nelineárně odvyprávěný a skvěle pracuje s napětím. ⤷ E06 ()

Nebezpečná hra (2004) (S08E06)

E05 ⤶ O’Neile, vyhráli jsme 🤩. Teal'c paří simulaci napadení základny kull bojovníky a křeslo v kombinaci s jeho egem a podvědomím neustále ztěžuje hru a zabíjí ho. Tak tam pošlou trochu cheatujícího Daniela. Asi nejakčnější epizoda celého seriálu, která nás neustále drží v napětí, a tak trochu change minder pro Teal'ca, který doteď v hloubi duše nevěřil, že Goa'uldy jde opravdu porazit. :) ⤷ E07 ()

Spříznění (2004) (S08E07)

E06 ⤶ Teal’covo nenápadné zabydlování se v našem světě se moc nedaří a pak mu do toho hodí vidle Společnost. Obvinění z vraždy je nemilé a do toho Společnost kvůli překladu unese Daniela. Sam váhá, jestli říct ano Petovi, který jí pomáhá s vyšetřováním. Sice by si radši vzala Jacka, ale nakonec mu řekne své ano. Ta detektivní linka je skvělá, Samino dilema mezi vysněným vztahem a realitou má hloubku, Teal’c je nápadně nenapravitelný dobrák, přitahující svým charismatem ostatní. Otevřená zápletka se Společností vypadá zajímavě a vzbuzuje zvědavost, jak to dopadne. Na co byl Společnosti antický překlad brzy zjistíme. ⤷ S08E10E08 ()

Úmluva (2004) (S08E08)

E07 ⤶ Alec Colson má silný pocit, že svět by měl znát pravdu. Aniž by o tom věděl, pracoval v jeho firmě se spoustou mimozemských technologií a naklonoval si Asgharda. Má důkazy, že krycí historky nedávných událostí nejsou pravda. Celý svět u televizí čeká, s jakými odhaleními přijde. Máme tu trochu toho vyhrožování, pokus o vraždu, detektivní pátrání… SGC a NID jde po Společnosti. Colson se už v seriálu neobjeví, ale pozvolna se tu rozvíjí dějová linka se Společností. ⤷ E09 ()

Oběti (2004) (S08E09)

E08Teď chápu, proč se to nacvičuje předem. Brigádní generál O'Neill z Minnesoty poskytne azyl bojovnicím z Hak'tylu (a koňům a bůhví jakým dalším domácím zvířatům). Jejich planeta čelí útoku Moloca. Rya'c se má v SGC oženit. Jde o poslední ze tří epizod, které si na tělo napsal Christopher Judge. Ten si bere hodně prostoru v boji proti Molocovi na Hak'tylu, kde zachraňuje svou lásku. Je tam i cool scéna, kdy zabíjí Molocovy Jaffy obouručně spojenými tyčovými zbraněmi, nijak nekrytý. A nikdo ho k překvapení všech netrefí. Moloc je mrtvý, ať žije Ba'al. A očividně není nutné lpět na všech jaffských tradicích a je na místě jistá revize. Milujte se a bojujte jako bojovníci, ale ne mezi sebou. ⤷ E10 ()

Konec hry (2004) (S08E10)

E09 ⤶ Kariéra seržanta Waltera je v ohrožení! Šel si dát kafe a zmizela mu brána! Nebude už moct říkat své hlášky. Bránu ukradla Společnost a konečně víme, k čemu jí byl Danielův překlad z řeči Antiků. Páchají nervovým plynem genocidu celých jaffských světů a přijde jim to jako úžasný nápad. Nakonec těch světů nezničí ani zdaleka tolik jak zamýšleli, ale pořád mají Al'kesh a ještě o nich uslyšíme. ⤷ E11 ()

Blíženci (2005) (S08E11)

E10 ⤶ Daniel chce letět na Atlantiku, ale jen přes Jackovu mrtvolu. A SGC kontaktuje replikátorská Sam, která chce, aby ji zabili. Pátý míří do naší Galaxie. Ale nakonec to bude mnohem složitější. Hrála to na obě strany a z replikované Carterové se stává největší hrozba naší a přilehlých galaxií. Imunní vůči zbrani na replikátory. ⤷ E12 ()

Upoutaný Prométheus (2005) (S08E12)

E11 ⤶ Déjà vu. Intro je prakticky totožné s tím v minulé epizodě. Daniel chce letět na Atlantiku, ale jen přes Jackovu mrtvolu. Ale pak do toho Jackovi hodí vidle Hammond. A navíc si bere svou židli a Waltera a s Jackem poletí na Prometheovi na Atlantidu. Původní mise se ještě neozvala, takže netuší co je tam bude čekat. Ale bohužel zachytí nouzové volání z Al'keshe a Promethea unese Valla a na Atlantiku budou moct zapomenout. Kdyby jen tušili, jak moc jim ještě poleze na nervy… ⤷ E13 ()

Byl jednou jeden král (2005) (S08E13)

E12 ⤶ V poslední jeho epizodě se z Maybourna stane klaďas a… král Arkan. Na planetě, kde nějaký Antik nechal vyryté záznamy toho co se stane a jednu malou loďku, která rychle a snadno dokáže zničit mateřskou loď. Měla to být záchranná mise, aby nepadl do rukou Áresovi, ale nakonec se ukázalo, že to dopadlo přesně podle proroctví. Navíc, brigádní generál O’Neil se vrací do akce! Sakra, tohle mi chybělo! Trošku se to začne komplikovat, až s tou lodí budou v budoucnu cestovat časem. ⤷ E14 ()

Konfrontace (2005) (S08E14)

E13 ⤶ Je čas udělat Kinseymu pá pá :). Konečně. To jeho zděšení po otevření kufříku je k nezaplacení! A možná i pá pá Společnosti, kterou ovládli Goa'uldi. Ale ten jejich plán na zničení Země jadernou válkou mezi USA a Ruskem byl dobrý. Atmoška studené války příjemně zamrazila. Obě strany si myslí, že druhou mocnost ovládají Goa'uldi. To ještě bylo Rusko považováno za mocnost :). А у Даниэля появилась возможность попрактиковаться в русском языке. ⤷ E15 ()

Občan Joe (2005) (S08E15)

E14 ⤶ Homer (Joe) se s Jackem Baví o Simpsonech. Boží :) Konečně přišli na to jak udělat opakovací díl vtipnou formou a udělat si při tom ze sebe legraci. Ale ten závěr nedává smysl. Jak by pak mohl nevědět, kdo to k němu domů přišel, když se mu 7 let objevovaly scény z jeho života? Celý děj to obrací naruby. ⤷ E16 ()

Poslední boj, část první (2005) (S08E16)

E15 ⤶ Replikátorská Sam se objeví v naší Galaxii a útočí na Goa'uldy. Mega průser. Překazila velký plán Jaffů a Tok'rů v boje proti Goa'uldů, unesla Daniela, získává tajemství z jeho podvědomí a vše jde do háje. Je na čase začít hrát vabank. Je potřeba ovládnout a ubránit posvátný chrám na Dakaře s nejmocnější zbraní v Galaxii. Zatím se Sam s Thorem snaží vyvinout novou zbraň proti replikátorům. Ba'ala drtí replikátoři a chce uzavřít spojenectví s Tauri a zradit Anubise. Epicky rozjetý konec série. ⤷ E17 ()

Poslední boj, část druhá (2005) (S08E17)

E16 ⤶ Replikátorská Sam zjistila co potřebuje a útočí na SGC. Ona, Ba'al i Anubis útočí na Dakaru. Ba'al chce nadobro zničit svobodné Jaffy. Konec se blíží. Pak ale Ba'al zjistí, že může pomoct s poražením replikátorů. Sam s Thorem ale zjistí jak upravit zbraň proti replikátorům a Daniel se hrabe v mysli Sam, zatímco ona se hrabe v té jeho… Blíží se totální zkáza, nebo největší výhra dobra v historii Galaxie? Daniel zjistí jak ovládat replikátory a je zabit. Závěr klasických linek celého seriálu vyvrcholil v galaktickou týmovku, při které Avengers blednou závistí. Nakonec ale není po všem a přístí díl s Anubisem bude přímým pokračováním. ⤷ E18 ()

Osobní záležitosti (2005) (S08E18)

E17Jak hluboká je řeka, když nedohlédneš na dno? Jacob/Selmak umírá. Sam zjišťuje, že s Petem dělá chybu. Jack má přítelkyni. Jaffové vyhrávají a jsou svobodní. Ale hlavně se Daniel objevuje v bistru mezi hmotným světem a povznesením jako Neo v přechodovém místě mezi Matrixem a reálným světem. Zjišťuje spoustu informací o Anubisovi a Omě, jejíž charakter se překvapivě prohloubí. Jim je pořádný parchant. Anubis chce zničit veškerý život v Galaxii včetně Ba'la, kterému ten plán dokonce v rozšířené verzi epizody řekne. A daří se mu to. V bistru jde o hodně silně napsanou konverzačku, kde se o dění ve světě dozvídáme jen z antických novin. V rozšířené verzi se víc řeší linka s osvobozenými Jaffy, rozhovor Peta se Saminým otcem a mnohem větší hloubku má odchod Jacoba/Selmak (i s dynamikou vztahu mezi Sam a Jackem). ⤷ E19 ()

Moebius, část první (2005) (S08E19)

E18 ⤶ Všechny velké hrozby byly zažehnány. Dějové  Prometheus má mnohem lepšího nástupce, Daidala, se kterým si chtějí zaletět do Atlantidy. Ale do toho zemře Catherin Langfordová, odkáže Danielovi celou svou sbírku a zjistí, že na Zemi se nachází, nebo nacházelo ZPM. Že by si pro něj skočili do roku 3000 let před Kristem k Raovi? Mohli by místo letu otevřít červí díru. Ale samozřejmě, že se to zvrtlo, uvízli v minulosti a změnili budoucnost, tak aspoň vyslali do budoucnosti zprávu časovou schránkou. Sam a Daniel jsou looseři a Jack odmítá návrat do armády. Ona to moc není závěrečná epizoda, ale spíš ekvivalentem bonusové potitulkové scény, která má nalákat na pokračování. Tohle hazardování s časovou linií je naprosto nevyprovokované a nevynucené, silně komediální a konec seriálu (domnělý) hravě propojuje s jejím začátkem, se spoustou odkazů k minulosti. Je to hravé, nepředvídatelné, se spoustou zvratů. Ale zatím jen najdou na Antarktidě jedinou pozemskou bránu. Pokračování příště. ⤷ E20 ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě