Nevadský detektiv Jerry Black (Jack Nicholson) je v práci naposled. Za několik hodin opustí svou kancelář v oddělení vražd a po večírku na rozloučenou odejde do výslužby. Nečekaný nález mrtvého těla osmileté holčičky dramaticky změní běh událostí. Black se naposledy vydává na místo činu a vezme na sebe i nepříjemný úkol oznámit pravdu rodičům oběti. Tváří v tvář zdrcujícímu žalu dívčiny matky pak učiní slib, který vyřeší jeho nejistotu ohledně další existence mimo policejní svět a navždy změní jeho život. Přísahá na svou duši, že vraha najde. Mladý ambiciózní detektiv zanedlouho zatkne prostoduchého muže, který byl spatřen na místě činu. Vynucené přiznání ovšem Jerryho neuspokojí a navzdory tomu, že je případ oficiálně uzavřen, pokračuje s posedlou vytrvalostí v pátrání. Jak daleko bude ochoten pro splnění svého slibu zajít? A jakou cenu za to zaplatí? (oficiálny text distribútora)

andy60

Při hodnocení je podstatné asi to, jestli film baví, nebo ne. Přísaha plyne sice velmi zvolna, ale v žádném případě nemohu říct, že by mě to nebavilo. Dost možná, že mně kvalita filmu přesvědčí při opakovaném zhlédnutí, napoprvé je to za tři. ()

milos.bradik

Vynikající Jack Nicholson, ostatně jako vždy. Napětí, které se sice trochu táhne, ale pořád tam je. To jsou klady a pak přijde konec, který to vše hodí do kanálu. ()

McGuffin

Policejní Přísaha, The Pledge, do penze odcházejícího policisty matce právě zavražděné dcery žene jeho pátrání po vrahovi i po odchodu z práce. Zvlášť když zjistí, že před časem se v okolí staly podobné vraždy a vše nasvědčuje tomu, že se brzy stane další. Na křižovatce přesně uprostřed míst všech vražd koupí benzinku a do ní si přivede i trochu nebohou vděčnou matku odvedle. S dcerou. Kafkou. Past na vraha by asi i sklapla, nebýt toho, že cestou k benzince se jeden nebožák vybourá a úhoří a na místo plánované vraždy s číhající policií nikdo nepřijede. Matku kafky zjištění její role rozhodí a benzinku i zapřisáhlého penzistu kvapem a s výčitkami opustí. Z knihy Friedricha Dürrenmatta na scénář převedli Jerzy Kromolowski a Mary Olson-Kromolowski. MacGuffin ()

gggggg

Očakával som svižnú naháňačku po vrahovi, bohužiaľ to bol film pomalý a na konci som si ani nebol istý, kto je vrah. Scenár bol na slušnej úrovni, ale myslím si, že Jackovi rola nesadla, ako v niektorých iných filmoch s ním. ()

Lapin1984

Víc než kriminální film je to příběh o posedlosti vlastní pravdy a přesvědčení, který Penn zasadil do pěkných přírodních lokací.Samozřejmě hodnocení 5 hvězd je kvůli výkonu Jacka Nicholsona. ()