Arabela

• Česko Arabela
Rozprávka / Komédia / Dobrodružný
Československo, 1980, 6 h 17 min (Minutáž: 29 min)

Kamera:

Emil Sirotek

Hudba:

Luboš Fišer

Jana Nagyová Pulm, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Vladimír Dlouhý, Jiří Lábus, Dáda Patrasová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák (viac)

Legendárny seriál Československej televízie v sebe kongeniálne spojil dva svety – svet súčasnosti a svet rozprávok a ich hrdinov. Princezná Arabela (Jana Nagyová), dcéra kráľa (Vlastimil Brodský) Rozprávkovej ríše sa dostane do súčasnosti vinou Rumburaka (Jiří Lábus), čarodejníka druhej kategórie. V našom svete sa zoznámi s Petrom Majerom (Vladimír Dlouhý), do ktorého sa zaľúbi. Je len samozrejmé, že dôležitú úlohu zohrávajú čarovné predmety ako magický prsteň, cestovný plášť, ktorý človeka v okamihu prenesie tam, kam chce a ostatné rozprávkové predmety. (TV JOJ)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (13)

Ako pán Majer našiel zvonček (1980) (E01)

Zhruba po 20 letech jsem se rozhodl využít vánoce k opakovanému zhlédnutí a jsem naprosto nadšený. Asi bych se mohl označit za člověka, který nenávidí drtivou většinu pohádek. Tohle je ovšem jedna z mála světlých výjimek, které lze pramálo vytknout. Arabela je skvěle napsaná, skvěle zahraná. Nechybí tomu zajímavost, nechybí tomu vtip a jednotlivé herce je radost sledovat. Tento úvodní díl byl navíc mimořádně vtipný. [90 %] ()

Rumburakova pomsta (1980) (E02)

Lehoulince slabší než první díl, který posadil laťku proklatě vysoko. Nicméně znovu parádní zábava u které nezbývá než jen tiše žasnout, užívat si ji a ronit slzy nad tím, že už dnes nikdo neumí dělat podobně dobré pohádky. [85 %] ()

Peter a princezná (1980) (E03)

Úžasný díl. Kdykoli zamíří na náš svět návštěvníci z jiné planety, či z pohádkové říše, tak je to vděčné téma a otevírá se opravdu hodně prostoru pro zábavu. Často to vyšumí do prázdna. Nicméně v tomto dílu to zvládli kluci bravurně. Znovu skvělá zábava se zlatým hřebem Menšíka v roli jezevčíka. [85 %] ()

Jazvečík Karel Majer (1980) (E04)

Tato epizoda se točí zejména kolem toho, jaké nesnáze čekají člověka, který se z nenadání stane psem. Také v rámci pohádek Rumburak značně přitvrdil s odpálením království trpaslíky. [82 %] ()

Arabela na úteku (1980) (E05)

Tento díl mě úplně za kulky nechytil a do děje nevtáhl tak jako ty předešlé. Nicméně stále se jedná o super a nápaditou zábavu. Rumburak by měl své služebnictvo více mlátit. [75 %] ()

Petrovo zmiznutie (1980) (E06)

Rumburak pokračuje ve své snaze strčit konečně svoji žížalku do Arabeliny vadžajny. Tento nápad se ovšem nezamlouvá ani samotné majitelce vadžajny a ani jejímu blízkému okolí. Na této pohádce je skvělé, že si zde najde každá věková kategorie to své. Mladší diváky zaujme příjemné pohádkové prostředí a atmosféra. Ti starší z nás zase nedají dopustit na opravdu vynikající humor, který skvěle funguje i po letech. Zejména blázinec je vděčné prostředí. [78 %] ()

Rozprávky idú do zberu (1980) (E07)

Rumburak musel prozatím odložit honbu za smočením s Arabelou, neboť ho trápí poněkud aktuálnější problém. Musí uniknout z blázince, kam nebývalou rychlostí přibývá jeden pacient za druhým. Jinak se většina dílu točila kolem šílené modernizace říše pohádek se Xenii v hlavní roli. Spíše slabší epizoda. [75 %] ()

Janíčko a Marienka (1980) (E08)

Zatím zřejmě nejslabší díl, který byl nezvykle slabý na nápady. Ve škole se několikrát po sobě zopakoval naprosto totožný vtípek, který bohužel nebyl vtipný ani napoprvé. Děj se šíleně zamotal a leč se Rumburak dostal z vězení a souhrou náhod se dostal tak blízko k Arabele, že může doslova cítit pach její vadžajny, tak se Rumburak nenachází v životní podobě, ve které by byl schopen smilstva. [60 %] ()

Civilizácia si žiada svoje (1980) (E09)

Už by si situace žádala se malinko odpíchnout z místa. Již tomu bude třetí díl, kdy se po lese věší odpadky a Rumburak visí na věšáku. Nic moc se tam neděje. Malinkým osvěžením byla krátká epizodka s perníkovou chaloupkou. Jednotlivé díly už jsou v nepříjemném nepoměru. Dříve byl v rovnováze humor pro dospělé a pohádková část pro děti. Teď už je to spíše jen pro děti. [60 %] ()

Rumburakova veľká šanca (1980) (E10)

Jedna z těch lepších epizod, kde nebylo nouze o trochu toho humoru. Třeba návštěva restaurace a vybírání jídel podle cen nemělo chybu. Rovněž pánové si přišli na své, neboť to mnohokrát vypadalo, že Xenii snad vypadnou. O něco méně příjemný byl pohled na manželku roku paní Mullerovou. A celkově už začíná být cítit, že se celý příběh uzavírá. [82 %] ()

Príliš veľa generálov (1980) (E11)

Továrny bude věčná škoda. Královské řádění zde mě velmi bavilo. Nápad s generály byl rovněž perfektní. Xenie v kuchyni coby servírka roku taktéž neměla chybu. Rumburakův pyj už se takřka dotýká Arabeliny vadžajny. Další skvělý díl. [83 %] ()

Hrdlička zasahuje (1980) (E12)

Pomalu ale jistě se blížíme do finiše. Arabela jen o fous unikla znesvěcení své vadžajny Rumburakem, aby se do ní následně pokusil dostat Fantomas. No, všechno dobře dopadlo. Stačí vrátit zpátky podobu pár sochám a udělat císařský řez panu Majerovi. [80 %] ()

Zvončekom sa to začalo, zvončekom sa to končí (1980) (E13)

Zajímalo by mě, jestli někdo spočítal kolikrát kouzelný prsten - nejmocnější věc v celé galaxii někdo jen tak zapomněl ležet na skříni či umyvadle. Takže ve finále nemohlo chybět trošku těch ostud během svatby. Každopádně, beze sporu jedna z nejkrásnějších českých pohádek, kterou jsem v dětství zbožňoval a ve stáří jsem si ji s chutí zopakoval zase jinou perspektivou. [80 %] ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)

Zemřel režisér Václav Vorlíček

Zemřel režisér Václav Vorlíček

06.02.2019

Legendární český režisér Václav Vorlíček zemřel ve věku 88 let. Tvůrce řady známých českých klasik jako Tři oříšky pro Popelku, Arabela nebo Dívka na koštěti zemřel v pražské nemocnici, informaci… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)