Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

WDMD

Neodvažuju se hodnotit hvězdičkami. Řemeslně je to velmi dobře zvládnuté, je tam mnoho dobrých herců(ačkoliv to slovo dobrý se mi moc nechce používat ve spojitosti s kýmkoliv, kdo se podílel na 30 PMZ; vyjma Jiřího Lábuse - ten se za to jediný omluvil), seriál má na tehdejší poměry velmi drahou a dobrou výpravu, propagandisticky je to vrcholné dílo československých komunistů. Je to ovšem svinská pochcaná sračka, to asi víme, tím pádem se to pohybuje na celé škále od odpadu po 5 hvězdiček. ()

Mikec007

Některý díly jsou velmi zdařilé (například všechny první díly z pohraničí mají opravdu perfektní atmosféru, což se teda už nedá říct o dalších dílech; dále například Kvadratura žany nebo toliko omýlaná Studna), ale některé jsou opravdu ubohé (třeba Třetí housle nebo Šťastný a veselý). To, že tento seriál je velmi silně politicky ovlivněn ho ovšem hodně sráží. Na druhou stranu se na něj čas od času rád podívám, ptž se mi na něm něco těžko popsatelnýho prostě líbí:) S čím mě ale tento seriál opravdu štve je technika natočení scén, které se mají tvářit jako za tmy - Vím, že se to tak dělá dodnes, pomocí barevného filtru na objektivu kamery, ale když ti herci chodí a kolem nich jsou úplně ostré stíny, je to fakt hrůza! To si sakra režisér nemoh počkat aspon na zataženo? Dyt je to ostuda... A pravda nejen tohoto seriálu!!!! ()

Scaevola

Kvalitně natočený krimi seriál s výborně prokreslenými charaktery a slušnou atmosférou, která na vás dýchne z každého záběru. Z ideologického hlediska je to úplně stejné jako třeba Chalupáři a spol., dnes možná dokonce i o trochu méně nebezpečné, protože - na rozdíl od komediálních eskapád a milostných romancí - ze Zemanových třiceti případů je na první pohled patrné, k jakému účelu mělo dílo sloužit. Estetická funkce jasně převážila nad tou ideologickou, přestože ta byla primární. ()

VUCAKO

Musím to vysvětlit: viděl jsem to jako dítě, rodiče mi nevysvětlovali, že tam jsou lži jako prase a dneska bychom to pravým jménem nazvali "politicky nekorektní". Jasně, že to byla místama bolševická propaganda. Ale za filmařinu a místy výborně postihnutou atmosféru dávám 3*. ()

blekekeke

Ten seriál jsem viděl 3x. Politiku jsem v něm nikdy nehledal, taky proč, tady je hlavně o herce a slušné krimi příběhy, kdy u některých se vám nejen naježí chlupy, ale ztuhne i tak krev v žilách. ()

rytir1

Perfektní český kriminální seriál, který doplatil ovšem na svou dobu vzniku. To se ostatně odráží zde i na jeho hodnocení. Přesto si ale myslím, že dobré některé kriminální zápletky a příběhy zde převažují nad těmi slabšími i nad těmi, kde politika do seriálu zasáhla. Škoda jen, že většina uživatelů to nepozná také a hodnotí spíše pouze propagandu než kriminálku. ()

rokone

Jestli tohle je odpad co potom -okres na severu,muž na radnici .....S tím nemužu souhlasit ,tohle si pamatují všichni a všichni to viděli. Brzobohatý jako agent Bláha je výborný a Liškova uvodní znělka - to je legenda. ()

Stuart6

Kdepak, na Honzu si nikdo nepřijde :o) Ale teď vážně. Samozřejmě tu někdo bude psát, že seriál je průměrný, poplatný době atd. Ale pořád je to nejlepší český kriminální seriál. Nebo je snad lepší třeba taková Kriminálka Eden ? To si snad nikdo nemyslí. To víte, dřív to bylo pronásledování defraudantů a Banderovců a špiónů, dnes je to zase boj mezi podnikateli, krádeže ve velkém (Orlík). Jiná doba jiný varm :o) ()

EddieIron

Kdyby se seriál hodnotil díl po dílu,našly by se části za pět hvězd i za jednu.Skvělé herecké výkony a mistrná režie vedle někdy i úsměvných chyb.Seriál je to pochopitelně propagandistický,i když určen k oslavě SNB ne StB,politických dílů zase tolik není,ovšem "stojí za to".Je zvláštní,že svaté rozhořčení sklízí především Vladimír Brabec,který ovšem hrál kriminalistu a několikrát je na to v seriálu poukázáno,ovšem představitelé špiček StB,Miloš Willig a František Němec, z toho vycházejí bez poskvrnky.Osobně ale považuji za pitomost,navážet se do herců za role.Suma sumárum by si to zasloužilo tak tři hvězdičky a jedna je navíc za fenomenální hudbu Zdeňka Lišky. ()

rigby

Na dobu svého vzniku určitě silně nadprůměrný seriál a vskutku megalomanský projekt. To se bohužel odráží i v kvalitativní úrovni, která je značně rozkolísaná. Na jednu stranu výborné kriminální příběhy, na druhou stranu neskutečné bláboly podporující tehdejší vládnoucí stranu. Dnes je tento seriál označován nálepkou rudé propagandy, ale je třeba skrze rudou záclonu vidět i kvality, které se v českých seriálech objevují opravdu jen zřídka. ()

Aidina

Československý kriminální seriál, který je poplatný době svého vzniku. Jenže když si odmyslíme ideologii, zůstane kvalitní seriál. Dneska je svoboda a televize mohou natáčet absolutně co chtějí – a málokdy se jim něco povede. Ty hrozné nekonečné seriály, točené jak na běžícím pásu, obsazené neherci a hloupoučkými celebritami. Není to divné? Major Zeman je už klasika a některé díly jsou parádní, jako "Mimikry", oba dva díly "Rukojmí z Bella Vista" o cestě „českého Jamese Bonda“ v podání kapitána Hradce do Chile. Tedy natáčelo se na Kubě, v její severní části a to v údolí Valle Viňales v hotelu Los Jazmines. Mimochodem kolem dokola není vůbec žádná civilizace. Tu scénu, jak se Rudolf Jelínek snaží po té silnici utéct, jsme si tam zahráli. Nešlo odolat :-)). Zvláště večer to má své kouzlo, je tam tma jak v pytli a ještě možná víc. No a samozřejmě nezapomenutelná je "Studna". Druhý den jsme se ve škole o ničem jiném nebavili, fakt síla. ...„Otec byl toho večera poněkud neklidný..“ ()

pajamacik

Opravdu to je ideový a propagandistický seriál,ale herecké výkony jsou "podle mého názoru" na vysoké úrovni. A když si "normální člověk" odmyslí ty komunistické klíny do hlavy,tak je to příjemný a akční seriál na který se mohou dívat i mladí lidé co tyto "zvěrstva" nezažili . ()

Legie

Dřív propaganda z východu dnes propaganda ze západu. Dřív všechno vyšetřil komunistický policista a dnes všechno vyšetří agenti všemožných služeb. Jako seriál se mi to líbí i když některé díly jsou opravdu špatné. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)