Legendární režisér Carlos Saura přidal k dlouhé řadě žánrově rozmanité filmografie také snímek pojednávající o baletním představení s názvem 'Salome'. Všeobecně známý biblický příběh vypráví o krásné tanečnici Salome, která je zamilovaná do Jana Křtitele. Ten její city neopětuje a zhrzená Salome využije svých půvabů k pomstě. Saura vnímá baletní představení nejen jako příběh vyjádřeny pohybem. Performanci je třeba připravit, vybrat tanečníky, navrhnout scénu... (oficiálny text distribútora)

emma53

Balet je umění lidského těla vyjádřit jakékoliv emoce pohybem, výrazem nebo gestem. A pokud je pro člověka balet v jeho životě svým způsobem velkou vášní, pak se to nutně musí odrazit i na baletních prknech, jak jsem to mohla vidět v originálním pojetí a s úžasnou atmosférou v Salomé. Jsem ráda, že jsem mohla trochu nahlédnout, co všechno se skrývá za přípravou takového baletního představení, jaké vybrat kulisy, barvy, šaty a to nejdůležitější, kdo budou TI, kteří nám svým baletem mistrně předloží kruté biblické drama. Já miluji balet, ale přece jen dávám přednost živému vystoupení, protože to je alespoň pro mě daleko intenzivnější a niternější zážitek. ()

tomtomtoma

Upraveno v lednu 2023. Salomé Carlose Saury je intenzivní taneční podívanou. Známý a v dějinách umění oblíbený biblický námět je již svou podstatou stvořený pro ztvárnění tancem. V tanečním pohybu je vášeň. Současný, scénický tanec, novodobá variace baletu, která je přístupná a otevřená inovacím a synkretismu s tradičními, novými i znovuobjevenými prvky, má možnost plastického zhmotnění niterných pocitů. Saura si na jedné straně vystačí sice s prostou a věcmi nezatíženou scénou, přesto na druhé straně využívá každičké drobnosti ke znásobení intimních dojmů. A protože na uměleckých projektech nám obvykle není přístupno zákulisí samotného procesu utváření, Saura ho, byť trochu účelově, otevírá veřejnosti. A to s těmi, s kterými spolupracoval. Avšak hlavní atrakcí je taneční vyjádření příběhu, touhy ve flamencovém zabarvení pocitů a znovuposvěcování života. A tak nás Salomé (Aída Gómez) přesvědčuje, že hranice mezi láskou a nenávistí je nestabilní a těkavá, ba dokonce ilusorní a nepředvídatelná. Héródés (Paco Mora) zase, že mužský tělesný pud je hlavním impulsem velkých (zlých i dobrých) skutků. Herodiana (Carmen Villena), že zášť lidí dokáže kout bez zábran. A Jan Křtitel (Javier Toca), že člověk věří, aby žil, a žije, aby věřil. Saurovo zpodobnění sebe (Pere Arquillué) nás do soukolí zasvěcuje. Salomé je působivým tanečním vyjádřením. Možná excentrickým, avšak takový má tanec býti, ať již jde o flamenco, balet či současný tanec. ()

Aluska88

Jistě velmi originální a osobité ztvárnění Salomé. Výsledné baletní zpracování má naprostou absenci dialogů a jeho samotná délka mě již po chvíli začala uspávat. Baletní interpretaci jinak nebaletního příběhu jsem ve filmu ještě dosud neviděla, takže pohled na, v podstatě "žádný" děj bez mluvy, pouze za přítomnosti tanečníků, byl pro mě dost nezvyklý. A s postupem děje začínalo být představení také lehce jednotvárné. Balet je krásný a i tento snímek má své kouzlo, spíše se však hodí pro zájmově zaměřené publikum, které jej dokáže patřičně, hluboce a možná i odborně ocenit. ()

Jezinka.Jezinka

Kdo hlavu nepoužívá k myšlení, ten ji beztak nepotřebuje, i když, pravda, pak mu poněkud prší do krku. Salomé věděla, jak dosáhnout svého, chytrá holka. Ten příběh má koule. A Salomé disponovala nejpůsobivějším poprsím, jaké jsem kdy ve filmu viděla. Nejeden muž by hlavu ztratil ... a tady stačilo nechat useknout nějakou cizí. ()

nascendi

Slávny režisér, atraktívny námet, hudba, tanečnice, flamenco, vášeň, farby, svetlá ... ale balet. Síce nie klasický, ale balet, teda estetické vyjadrenie hudby a deja pohybom. A tam u mňa vzniká problém. Pri sledovaní baletu si pripadám, ako pri sledovaní rozhovoru dvoch hluchonemých v znakovej reči. Takže po pravde. Asi pol hodiny ma to bavilo, úvod mi pripadal, ako z Chorus Line, nadchýnal som sa dokonalou koordináciou pohybov, ale potom mi to už začalo pripadať stereotypné až nudné. Určite výborný film do baletných škôl a pre milovníkov baletu. ()