Euforie - Série 1 (2019) (séria)

2. část: Jules (S01E10)

(epizóda)
  • USA Part 2: Jules (viac)

Dramatický seriál Euforie z originální produkce HBO se vrací se dvěma speciálními epizodami. Druhá epizoda sleduje Julese během vánočních svátků, zatímco přemítá o uplynulém roce. (HBO Europe)

Dejvecd

Nenašiel som jedinú vec, čo by mi táto epizóda mala zdeliť. Áno, točí sa to okolo vážnych a dôležitých tém, ktoré by nemali byť prehliadané, ale bohužiaľ mi to príde také, nedotiahnuté do konca a zároveň strašne čiernobiele a priehľadné. Zároveň mi prišlo, že sa za tých 55 min. nestalo vôbec nič, tým pádom nevidím moc dôvodov ďalej pozerať. Not my cup of tea. Ale vizuál a občasné skutočne zaujímavé nápady (oko, okno...) musím pochváliť. Inak sa však jedná o takú nedopečenú variáciu na 13 reasons why, na nich sa však ani zďaleka nehrabe. 5/10 ()

Necrotongue

Ani druhý speciál mě zrovna nepotěšil, i když uznávám, že byl o poznání lepší než ten první. Rozhodně ale nemůžu říct, že bych se nějak výrazně bavil. Už úvod epizody mě příliš nedostal; faktem je, že mi ten nápad s okem zprvu přišel vcelku zajímavý, ale po dvou minutách a za pro mě opravdu otravného hudebního doprovodu už jsem toho měl plné zuby. / Poučení: Pokrok nezastavíš. Dřív se narodil chlapeček, který vyrostl v muže, nebo holčička, která vyrostla v ženu. Dnes se narodí dítě, které může vyrůst třeba v delfína. Jak říkám, pokrok nezastavíš. ()

Frajer42

Tohoto dílu jsem se ve velkém předstihu děsil už jen kvůli názvu. Nemocným transkám nefandím a neskutečně mě nezajímají a odpuzují. Jules bytostně nenávidím. Je to totálně otravně napsaná postava a její charakter bytostně nenávidím. A to nemluvím o její deviaci. Avšak znovu je třeba zcela sportovně uznat, že ten díl je z technického hlediska dobrý. Působí nesmírně syrově a věrohodně. Jen bohužel v tomto případě zpracovává téma, které mi není blízké. Na druhou stranu jsem rád, že nám v desátém dílu Jules konečně prozradil, proč je tak neskutečně mrdnutý a jaké jsou jeho myšlenkové pochody. Ne, že by mě to nějak zajímalo, ale minimálně mě ta postava bude srát o něco míň. Řešení těchto trans píčovin je rozhodně zásadní věc, která mě na tomto seriálu sere. Alespoň zde byl ukázaný typický případ chlapce, kterému v dětství mrdne v hlavě, v USA, zemi neomezených možností, respektují jeho dětský názor a od dětství do něj sypou sračky, drogy a hormony, aby pak v pozdějším věku zjistil, že se vlastně spletl a příroda měla při určování pohlaví kdysi pravdu, jako má ostatně vždy. Nedej bože, když s tím rodič nesouhlasí. V takovém případě je zpátečnická píča a div že mu nehrozí vězení. Pokud se dá na něco na světě spolehnout, jsou to právě zákony přírody, které jsou stabilní a ze své podstaty rozumné a správné. [65 %] ()

DJ_bart

"I feel like my entire life, I've been trying to conquer femininity. But along the way, femininity conquered me." ________ Druhá speciální epizoda 'Euforie' - jež je absolutní tečkou za její první řadou - je famózní transgenderovou baladou která bere dech svou virtuózní lyrickoepickou stylizací a surreálnou formou. Epizoda je zároveň výjimečná tím, že ji lze interpretovat ku libosti diváka. Třeba pro mě jde o introspektivní terapeutickou konverzačku, která je ponorem do oceánu reminiscencí, snů a vzpomínek na lovestory jíž zažila s Rue, k níž cítí skutečnou a nenaplněnou lásku. Divák zároveň zjišťuje, jak moc je Jules znejistěná rozdíly mezi skutečným, virtuálním a imaginárním světem, díky čemuž poznává její pravou tvář. Mimo jiné, transgender bohyně Hunter Schafer zde podává fenomenální herecký koncert. Keep it up! 💜 ________ "I think Rue was the first girl that didn't just look at me. Like, she actually saw me. But when I say me, I mean that me that I was talking about earlier. The me that's underneath a million layers of not me." ()

Radko

Farebne a hudobne i retrospektívami skvele poprepájané svedectvo Jules o vzťahu s Rue, od ktorej utiekla. Aby si naplno uvedomila, aký silný bol ich vzťah. Úvodnú skvelú výpovednú scénu o ženách, ktoré do detailov pozorujú iné ženy, aby zistili, či spadajú do ich ideálneho ženského univerza, ako pozorujú každučkú šupinku odlúpeného laku, každú nedokonalosť a pritom to geniálne skrývajú, je jednoducho neodolateľná. Aj dialógovo. Škoda, že zvyšok Julesinej spovede už toto dokonalé prepojenie formálnej stránky a vypointovanej výpovede neobsahuje. Je to silné, no nie dokonalé. Preto len 65% k záveru dodanej dvojčasti prvej série, inak stále vysoko nadpriemerného seriálu. ()