Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

RNDr.Strom

Tohle je zcela patrně dobrý film, nicméně mě bohužel kompletně minul. Nevím, jak to říct lépe, než že děj ubíhající před mýma očima mi byl vlastně tak nějak volný a hudba se mě ničím moc nedotkla - za mě jde vlastně o jejich nejhorší album. To se zkrátka občas stane, občas se to stylově neprotne. Nicméně oceňuju originální a kvalitní zpracování obojího a věřím, že pro mnohé může být shlédnutí tohoto filmu hlubokým zážitkem. ()

hony23

Navzdory tomu, že se Roger Waters svými politickými názory vyprofiloval v nebetyčného zmrda, je to geniální hudebník a album Thé Wall patří mezi největší skvosty rockové historie. Filmové zpracování alba má spoustu silných momentů i působivé animace, přesto mi úplně nesedlo a když už si chci The Wall užít, volím raději záznam některého z koncertů, než film. ()

Mr.Crowley

Tento zásadní filmový kousek od ještě zásadnější hudební kapely je třeba vidět více než jedenkrát, pro absolutní pochopení a vychutnání si všech detailů, nehledě na skvělý hudební doprovod a dnes již legendární skladbu (následovně pak hymnu studenstva) Another brick in the wall. Rovných pět * ()

d.lunch

Pink Floyd jsem nikdy neposlouchal a ani po The Wall se jejich příznivcem nestanu. Dokonce bych řekl, že v několika málo momentech byla hudba skoro rušivá. Ve většině dalších ale sedla perfektně a hůavně všechno ostatní, to byla naprostá fantasie. Přehršel nápadů, obrazová dokonalost, a i ty animované části skvěle zapadaly, i když bych řekl, že jich bylo právě tak akorát. ()

haasha

Filmový kritik Leonard Maltin údajně nazval film „nejdelším a nejdepresivnějším rockovým klipem historie“. K tomu není co dodat. ()

cwdjelen

Úžasný podnik. Skvělé prolínání animací a hraných scén, přesné vystižení celého ducha tvorby Pink Floyd. Stále film nechápu a ani nemyslím že ho někdy pochopím. Soundtrack je bez komentáře:D ()

zurivymlok

Miluju hudbu Pink Floyd. Mám od nich snad vše, co kdy napsali. Přečetl jsem o nich tři knihy včetně knihy Nicka Masona. Přes všechna tato fakta musím říci, že toto dílo je děs a hrůza. Myslím, že tento film spolu s albem The final cut byly potvrzením, že Roger Waters už nemá Pink Floyd co nabídnout. Sám Waters říká, že když film shlédnul, tak ho považoval za špatný film. Možná z toho vinil Alana Parkera, což by odpovídalo i noži vraženému do zad na obalu The final cut. Ale osobně nejsem přesvěčen, že by film dopadl lépe, kdyby bylo vše dle Rogera. Koncert The Wall měl mnohem větší emocionální, informační a vizuální náboj než tento neslaný nemastný snímek. Určitě se nedá vyčítat, že se do natáčení pustili. Pink Floyd vždy stáli na tom, co se dnes moc nenosí, a to na experimentování. S tím je spojeno riziko. Někdy to vyjde, jindy ne. Vyčitat se zde dá snad už jen to, že to byl čím dál více akorát Roger Waters a ne Pink Floyd. Pohled ostatních členů skupiny zde výrazně chybí./// Na stranu druhou, podle zdejšího hodnocení jsem asi jediný, kdo v tomto filmu něco postrádá. ()

vykyn

Je to vlastně rozkouskovaný velký klip k albu The Wall..Nic víc bych v tom nehledal.Poslouchal jsem hudbu Pink Floyd a díval se na působivé obrázky.Určitě dobré,ale rozhodně ne převratné,co se týče filmové tvorby.Protože tohle prostě film není.Je to klip v celovečerní verzi.. ()

Stereoid

Je úžasný, jak se Floydi dokážou v představivosti nádherně odvázat, to je krása pro oči, uši i představivost. V The Wall se takhle párkrát parádně rozjeli a dopadlo to jak to dopadlo. I když je to hudební film, takhle silný příběh dostat z hlavy, to snad ani nejde:) ()

Latec

Najdepresívnejší (najhlbší) duševný orgazmus spôsobený filmom je práve toto. Tiež jeden z najumeleckejších filmov, aké som kedy videl (TOP 10?) . Je tu hned viac scén, ktoré spojením hudby a obrazu vytvárajú geniálnu atmosféru a hĺbku. Sólo pesničky Another brick in the wall (part II) je samo o sebe grandióznym vrcholom hudby, ale spolu so scénou detí, ktoré ničia školu, dosahuje tento emocionálny záber takú výšku, že sa to už naozaj nedá opísať. ()

plostenka

Trochu psychotický film, kde skvělou hudbu doplňují neméně dobře natočené scénky (které můj malý bratranec považoval za pohádky) a který stojí za mou závislostí na této hudební skupině. ()

nydahl

Nejsem si jistej jestli se za 50 let narodi clovek , ktery si pusti Lady Gaga a zustane u jeji "hudby" do smrti - u PINK FLOYD si jsem stoprocentne jistej ze ano.Film PINK FLOYD: THE WALL je vicemene jen nastavenym zrcadlem pro naprosto unikatni hudebni pocin a myslim ,ze je to naprosto nablejskany kristalovy zrcadlo .Az na par detailu a odchylek je zde unkatnim zpusobem zflimovano asi nejkonceptnejsi album (dvoualbum) , ktere kdy jaka moderni rockova skupina vydala.Film Vam za pomoci zpevaka-herce Geldofa a za pomoci retrospektivniho deje kombinovaneho se skvele animovanymi sekvencemi prevypravi pribeh osamelosti a nejintimnejsich vnitrnich pocitu , ktere zna opravdu skoro kazdy.Nekteri mozna az s obrazky naplno doceni to co je nejvetsi hodnotou hudby pink floyd - onou hodnotou je troufam si rict nejgenialnejsi textar nasi doby ROGER WATERS - to jak jednodusse dokaze nekolika slovy popsat ty nejkomplikovanejsi , vnitrni a osobni pocity je dar a pripada pouze vyvolenym. Davam jasnych 5 hvezd a to pink floyd nejsou moje nejoblibenejsi kapela ani nahodou. ()

milford

Aneb co tím básník chtěl říct. Asi od půlku jsem si pořád říkal "what the hell...?!", protože opravdu jsem nějak nepobral, co je to ta Zeď, o co tam vůbec jde a hlavně proč. Pravda, chtělo by to znát nějaký bližší podrobnosti ohledně doby, v který film vnizkl a kterou tak popisuje, no bez té znalosti jsem tam akorát tak postřehl že nacismus je hovadina a zvěrstvo (nacistická Británie wtf?), stejně tak drogy, víc jsem opravdu nepobral a nějak nevím, co Floydům při tvorbě lítalo hlavou. Jejich hudbu mám rád, no po dnešku především a hlavně díky rytmu a samotné hudbě, ne tak ani kvůli textu, protože jestli si pod textem písní představovali tohle, tak potěš koště a snad jsem neudělal chybu tím, že jsem se konečně na Wall odvážil podívat. V celkovém důsledku ani nevím jaké mám dát hodnocení, 5 hvězd ani náhodou, zas takový znalec nejsem. Koketuju s myšlenkou dát tomu odpad, protože fakt nevím co si o tom myslet a z filmového hlediska to (pro mne) byl fakt brak - prostřihy přes celý film tam a zpět, kdy člověk neví která "dějová" linka zrovna běží atd. Na druhou stranu hudba je fakt skvělá a animace taktéž... Tenhle "film" fakt tak jiný, že mu hodnocení asi ani nedám... ()

Aria

Co dokáže film ve spojení s úžasnými texty je až neuvěřitelné. Má v sobě ohromnou sílu, a jak říká Enšpígl, dokonale Vás to "rozmrdá".... A ke všemu ještě nepřekonatelná hudba? Ach, člověk se může dostat do stavu pravého estetického prožitku! ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker