Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

gombarix

... after all, it's not easy... Nejsilnější hudba k závěrečným titulkům, co jsem zažil (albová verze Outside the Wall je nepochopitelně úplně jiná a úplně hrozná). Film by byl poloviční bez kongeniálních Scarfeových kreseb. ()

Mike.mk1

Na obalu by mělo být napsáno - Ministerstvo zdravotictví varuje: nepouštějte psychicky slabším jedincům. Takový nával pesimismu, beznaděje a psychické destrukce jsem ještě nezažil. ()

Floydie

Watersova zeď není snadným filmem. Může se jevit jako dlouhý zmatený videoklip. Ve skutečnosti vypráví o izolaci člověka a jeho postupné ztrátě schopnosti komunikace. Ani nejde o Pinkovy (Watersovy) cihly - tedy ztráta otce, přehnáná matčina péče a nepřející školní prostředí jako o snahu vyjádřit fakt, že všichni jsme něčím spoutáni v komunikaci s ostatními. Zároveň Waters dost výstižně varuje před hrozbami neonacismu (to, že film podnítil vznik nového hnutí, je tak trochu paradox). Skvělá hudba Pink Floyd (i když album Dark side je krapet lepší) a dechberoucí animované sekvence Geralda Scarfeho snímek řadí mezi geniální díla. ()

strikeman

Jedna z nejzásadnějších rockových skupin 2O. století, na kterou nedám dopustit, a její vpravdě "artrocková opera", která patří k tomu nejlepšímu, co na poli hudebněvizuálním kdy vzniklo. ()

Luk Skywalker

Když jsem tento film viděl poprvé, tak jsem ho nepochopil a říkal jsem, že je to zmatený snímek o vzestupu a pádu diktátora. Ale po druhém zhlednutí a několika posleších daného alba jsem pochopil, jak je tento film propracovaný a o čem doopravdy snímek je. ()

Wolvie

Svým velmi zvláštním způsobem je Zeď silně fascinující experiment.Ale zároveň bohužel natolik specifický,že prostě není možné,aby zaujal všechny.Hudba v něm je nadčasová,film sám podle mě bohužel nikoliv. ()

MikeeTheory

Nevím, jak mám vyjádřit všechny své emoce a pocity. Něco takového můžou dokázat opravdu jenom Pink Floyd. Tak nějak by měl vypadat hudební orgasmus! ()

char_t

Samotný zvuk aspoň za čtyři, samotný vizuál taktéž. Dohromady bomba, Floydi jsou prostě machři. Ač mám PF o něco raději v pozdějším období bez Waterse, musím uznat, že tohle se Rogerovi povedlo (a Scarfovi, samozřejmě). ()

RedDuck

Film je určitě výjímečný, problém mám s tím že je opravdu hodně symbolický. Mám rád přeci jen příběh a zápletku, tady máme jen boj hrdiny se svými chimerámi. Celý snímek je depresivním symbolismem prošpikován tak že tvoří velice hutnou kaši deprese. Pro ty co neviděli mohu jen doporučit, ačkoliv podruhé už se nepodívám. ()

7ynek

Těžký snímek těžkého kalibru! =) Scény a písně při kterých chodí mráz po zádech a nejen tam... Použitá animace je výborná, mlčenlivý Bob, taky. Nedokážu si představit, vidět to tehdy v aktuální době. Což bylo tři roky před mým narozením! =) Muselo to opravdu bořit zdi. Paráda, sice depresivní ale výpovědní a umělecká hodnota je obrovská... [7ynek][90%][Viděno v orig.] ()

Evander

O fantastické hudbě snad ani nelze pochybovat, nicméně vizuální stránka za ní značně zaostává. Za hudbu bych s klidným svědomím dal plný počet, ale film jako takový, jestli se to tak dá vůbec nazvat, mě neoslovil vůbec a znovu bych si tento počin určitě nepustil. ()

Adm.Nelson

I have become comfortably numb. Hudba je výborná, animácia je výborná, má to niekoľko fantastických momentov (obidve In The Flesh alebo Goodbye Blue Sky). Ale neviem, tá všadeprítomná depresia bola už nad moju mieru únosnosti, dostatočne ma to znechutilo (prehnane veľa krvi a rozbíjania, červy, znásilnenie v aute, a veľa ďalších opakujúcich sa momentov). Asi som taký negatívny nárez ale mal očakávať, keďže niektoré ich texty z Wallu poznám. Vôbec netuším, ako to mám ohodnotiť, a tak teda radšej hodnotiť nebudem; Floydov mám veľmi rád, k ich filmu sa ale v budúcnosti už nebudem vracať. K hudbe samozrejme áno. ()

Kirman

The Wall - to je celek obrazu a hudby, jedno bez druhého není ono. Ostatně kdykoliv poslouchám jen hudbu, tak se mi vybavují i obrazy a navždy to tak bude spojeno v mé mysli. Geniální záležitost, která ale nesedne každému. Trefné animované metafory Geralda Scarfa - např. goodbye blue sky ("Look mummy, there's an aeroplane up in the sky".) je pro mě dosti citová záležitost. ()

Heroine odpad!

Abychom si rozuměli, hudba je to dobrá. Dokonce skvělá, řekla bych až nadstandardně bezchybná. Ale film je to polopatický, přiblblý a velmi ohavně animovaný. Degraduje geniálně vyvážené dávkování emocí a informací obsažené v hudbě a textech, na předžvýkané, polopatické "ukázky a vysvětlivky", ze kterých mám každou chvíli při sledování husí kůži, jak je to trapné. ()

montongery

Moje oblíbená hudební deska od oblíbené skupiny převedena do unikátního surrealistického, psychologického a paranoidního díla, které jedinečně popisuje schizofrenní atmosféru poválečné doby z pohledu asi ještě víc nevyrovnané rockové hvězdy Rogera Watersa. Šílenost a atmosféru díla skvěle doplňují, dnes už legendární a geniální animace Geralda Scarfeho. Prostě libůstka, která pořád zůstává jedinečným, originálním a více než povedeným filmovým experimentem. ()

GMVajgl odpad!

Část s legendárním protest songem o státním vzdělávacím systému je legendární, naprosto s ní souzním, ale nemá žádnou souvislost s celkem. Film zhruba do poloviny trochu i dává smysl, i když to přehání se sebelítostí a cynismem, ale pak už je to jen nekoukatelný shit. Možná měli tvůrci ambice experimentovat a sebevědomí, že cokoli, čeho se dotknou, bude zlaté. Průměrné hodnocení zde na čsfd (86% v roce 2024) jim dává částečně za pravdu. ()

Miki68

Tohle není pro slabší a nervově labilnější jedince... režisér Parker dokázal převést na plátno nepřenesitélné. Emoce. Zoufalství, samotu, vztek, strach a kdovíco ještě. Podpořeny geniální hudbou jsou některé pasáže až nesnesitelné. Úžasné. Myslím, ale, že ne pro každého. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker