Dark Waters

• USA Dry Run (pracovný názov) (viac)

Psychologický thriller rozpráva skutočný príbeh právnika Roberta Bilotta (Mark Ruffalo), ktorý odhalí spojenie medzi záhadnými úmrtiami a chemickou spoločnosťou DuPont. Bojuje za to, aby pravda vyšla najavo. (dixx)

BOURQUE

T. Haynes ide na to dobre. Postupné vybaľovanie true-based príbehu je v normálnom tempe, bez zbytočných vedľajších odbočiek – hneď od začiatku je jasné, že firma má maslo na hlave. Odhalenie pravdy zo strany R. Bilotta, na základe dodaných (a skrytých) dôkazov je postupný a postupne sa s nimi mení aj Bilottov pohľad na celý prípad. V jeho roli M. Ruffalo odviedol dobrý výkon. Najsilnejšie momenty filmu T. Haynes však nenechal na záver, čomu trochu nerozumiem. To, ako Robert vysvetlí pravdu svojej manželky a potom ako konfrontuje vedúceho spoločnosti DuPont s holými faktami a dôkazmi, v podstate patria medzi najpozoruhodnejšie momenty. Záver s otázkou „Stále ste tu?“ nepôsobí tak silne, ako by mal pôsobiť záverečný moment silného filmu. Ďalej, ako malý nedostatok je možné pripomenúť to, že okrem faktu vedomého znečisťovania spoločnosti DuPont, film už ničím neprekvapí, ani v prípade hereckých výkonov ani v prípade scény s nečakaným momentom. Z hľadiska vedľajších postáv, výber hercov/herečiek (T. Robbins, A. Hathaway, B. Pullman) je z určitého pohľadu bezchybný. Avšak ani jeden z nich nepridáva ten „potrebný plus“. Film s pomalým tempom, v podstate bez žiadnej dynamickej scény (Bilottov náhly zdravotný kolaps sem nepočítam). Napriek spomínaným nedostatkom, vo svojom žánru sa jedná o vydarený film (nie len počas jeho sledovania, ale aj po jeho skončení budú vo vašom hlave točiť rôzne myšlienky a pocity), ktorý Bohužiaľ len opäť potvrdzuje starú známu skutočnosť: peniaze a moc sú na prvom mieste, zdravie ľudí a matka zemeguli sú druhoradé. Osobné hodnotenie: 86% (****) ()

Evander

Dark Waters je kvalitním soudním dramatem stavícím na silném příběhu podle skutečných událostí. Na druhou stranu je dobré si přiznat, že film ke špičce žánru nepatří ani v nejmenším a není důvod ho vidět více než jednou. Herecké výkony zde nijak nevybočují ze standardu žánru. Tíživou atmosféru první poloviny filmu postupem času a s blížícím se vyvrcholením případu střídá naděje, a tak film navzdory zobrazované katastrofě působí ve svém závěru relativně příjemným dojmem. 76% ()

dalziel

Sú to kurvi,kurvi a ešte raz kurvi.Celý skurvený *DuPont.Teflonové panvice sme našťastie vyhádzali už pred rokmi.Skvelý silný príbeh.Hudba je v tomto filme veľmi mocným nástorjom, ktorý príbeh výborne umocňuje.Hulk ako vždy absolútne skvelý.Za spomenutie stojí tiež Bill Pulmann,ktorý už úplne prestal pohybovať perami keď rozpráva. ()

geek.ondra

Mark Ruffalo a Anne Hathaway předvádějí svůj standart a šlape jim to. Stejně tak byla radost po delší době zase vidět ve slušné formě Tima Robbinse. Jinak se jedná o průměrné leč elegantně natočené drama. 5,5/10 ()

tomik99

Já takovéto filmy podle skutečných událostí z právního odvětví mám rád. Příběh, který vás chytne za srdce a donutí vás zamyslet. Protože i to, že se děj odehrává za mořem, tak se v podstatě dotýká nás všech. Uvědomíte si naprostou bezradnost obyčejných lidí a bohužel i systému a neochoty vlády. Když je tu zkrátka jedna velká nadnárodní společnost, na které je vláda a země závislá z jejich daní apod., tak zkrátka je nikdy nezařízne. Takovéto společnosti pochopitelně ovládají i vlády, parlamenty a mohou si diktovat jakékoliv podmínky. Toto jsou společnosti, které skutečně řídí naše země. Ostatně je to vidět i u nás u pár nejmenovaných společností. Je tu také pěkná paralela s pandemií Covid-19. Všem je u prdele zdraví obyčejných lidí a také dopad na další generace – pokud je tu mocná společnost, která přidává příjmy do státního rozpočtu, bude to pro vlády zemí vždy důležitější, než nějaké zdraví farmáře, vaší babičky nebo vás samotných. Je to smutné, ale je to tak – vládě je to úplně u zadku, že se dobrovolně každý den zabíjíte. Rozehřátí pánve už nebude nikdy stejné jako předtím. A pokuty se mohou zdát „obrovské“, ale pro tyto společnosti je to jen zlomek toho, co vydělají. Ještě si to dají do nákladů jako uznatelný daňový náklad a odečtou si to z daní, chce se mi blejt. ()

Torgal

Film podľa osvedčeného receptu na tvorbu napínavej právnickej drámy. Zoberieme skutočný príbeh o bezohľadnom korporáte, ktorý sa snaží zakrývať to, že ničí životy nič netušiacich ľudí, pridáme angažovaného právnika a sledujeme, aké svinstvo vypláva na povrch. Toto tu funguje náramne v prvej polovici, pretože rozkrývané špinavosti sú naozaj nechutné a evokujú skôr horory (šialené zvieratá, deformované deti, čierne zuby...). Bohužiaľ v druhej polovici sa tento nastavená latka nepodarí udržať, prípad sa (verný realite) točí na mieste a posúva sa len pomaly. Záver s mnohými časovými skokmi vpred už potom pôsobí vyložene skratkovito a skoro by sa dalo povedať, že vyšumí do prázdna. Holt, realita v tomto prípade filmu podrazila nohy. 7-/10 ()

Razzor_82

"Ta farma je čistý hřbitov!" Právnické drama o jedné nenažrané korporaci. Ta se neštítí jít si pro své vydělané miliardy dolarů přes mrtvoly. Příběh chytře komunikuje s divákem až v něm vyvolá zděšení. Šokující odhalení a ukázka toho jak lehce se mohou dostat takové hnusné jedy jako teflon do našeho těla. Vše je hezky maskováno do poslední chvíle. Výborný Mark Ruffalo si jde tvrdě za spravedlivou odplatou.  8/10 ()

Kalimero13

Jako film spíše průměrné, ale ježda ty informace v tom. Lidstvo je fakt v řiti. Musíme okamžitě otočit styl, že se vše točí kolem výdělků a tím pádem se zavírají oči před dlouhodobým blahem lidstva. Pro krátkodobý zisk se lidstvo po malých i velkých kouscích zabijí. ()

ER

Po Žalobě s Travoltou další film,kdy se právník postaví nadnárodní korporaci DuPont a další, z kterého mrazí. ()

hazdrova

Najlepšie filmy sa poznajú podľa toho, že po nich máte chuť gúgliť viac o tom, čo ste práve videli. Toto je presne ono. Skutočné udalosti takéhoto typu milujem! 4* ()

Equilita

Pri Dark Waters som si uvedomila jednu zásadnú vec. Aj keď si človek myslí, že má aspoň ako taký všeobecný prehľad. Vždy sa nájdu nejaké zásadné udalosti a informácie, o ktorých v živote nepočul. To je pre mňa práve príbeh Dupontu. A to sa na mňa v kuchyni teraz už zlovestne škeria teflónové panvice. No ale naspäť k hodnoteniu filmu samotného. Keďže mám veľmi rada filmy podľa skutočných udalostí, zaujala ma hlavne téma a obsah. Spracovanie síce tiež nepokulhávalo, ale bolo tam zopár scén, ktoré mi prišli zbytočné. To sú však len moje osobné rozmary a pocit z filmu mi to nepokazilo. Je to predsa v prvom rade životopisný film o právnikovi, ktorý sa postavil proti gigantovi, proti ktorému by to každý iný rovno vzdal. Pre viac informácií a hlavne pre dokumentárnu formu, ktorá mi asi bude viac sedieť mám v pláne ešte ďalšie filmy, ktoré mi posunul "One and only" Real Tom Hardy. ()

celticek

Dobré komorní drama. Ruffalo v pohodě, Hathaway měla docela málo prostoru, ale ona nikdy nic nezprasí. Na další zhlédnutí už to sice není, ale řekl bych, že kvalitní práce. ()

alba

Film, ktorý na jednej strane chce ľuďom „otvoriť oči“, na druhej strane im dáva podpásovku tým, že ten, kto má peniaze, má moc, a tým pádom aj pravdu. Je to však na základe skutočnej udalosti, je to realita. Téma je to dôležitá, dokazuje, že stále nemôžete veriť všetkému, čo v reklame povedia. Čo sa týka spracovania, počas toho, ako som film začala pozerať, som neodolala a pozrela som si informácie o tejto kauze vo Wikipédii. Vďaka tomu som potom pochopila, odkiaľ získal právnik dôkazový materiál, ktorý bol preňho pri dokazovaní svojej pravdy v prípade rozhodujúci. A viete odkiaľ? Dupont im ho sám poskytol: „Bilottovi tak do kanceláře přišel tucet krabic plných neorganizovaných dokumentů se záznamy interní komunikace, lékařských a zdravotních zpráv, a vnitřních studiích od vědců z DuPontu. Dohromady to bylo 110 000 stran, z niž některé byly staré skoro půl století. Bilott strávil několik následných měsíců na zemi své kanceláře, kdy třídil dokumenty do chronologického pořadí.“ Bilott potom predložil prípad proti Dupontu, ktorá bol dlhý 972 strán a zahŕňal 136 priložených dôkazov. Film je dlhý, a predsa máte pocit, že mu celému rozumiete, až keď si predtým daný prípad preštudujete. Pôsobivá je podľa mňa aj atmosféra filmu, že som mala pocit, že pozerám film z konca 20. alebo zo začiatku 21. storočia. Herecké výkony ma tiež presvedčili. ()

J.e.r.e.c

Už se mi nechce popadesáté rozvádět, že přesně tento typ „man against system“ filmů Amíci zvládají na jedničku. U podobných titulů máte bohužel kromě víceméně garantované kvality dopředu danou i nevyhnutelnou schematičnost a značná část děje se dá odhadnout. U Dark Waters ale navíc nacházím jeden zásadní rozdíl. Na konci není žádná katarze. Takže to na mě (i kvůli tmavému barevnému ladění a zcela v souladu s názvem) zapůsobilo daleko depresivněji, než jsem čekal. 80 % ()