The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (66)

Spodní proud (2003) (S02E05)

Zatiaľ najlepšia časť druhej sezóny, kde sa toho odohrá určite najviac a venujeme sa veľa postavám zároveň bez toho, aby sme mali dojem, že to tvorcovia robia príliš skratkovito. Akcia s autom je skvelá, rovnako aj vypointovanie toho, čo sa s autom nakoniec stane. Skrátka keď idete do podobného biznisu, tak si treba sakra dávať bacha na to, aby ste do partie nepribrali retarda, nech je vám akokoľvek blízky. Proste všetko tu dokonale šľape a druhá sezóna je pre mňa už definitívne lepšia než tá prvá. ()

Všechno je jen prolog (2003) (S02E06)

Pokračujeme v móde predchádzajúcej časti a sú to práve tieto dve epizódy, ktoré podľa mňa druhú sériu už naplno nakopli a tvorcovia našli aj ten správny rytmus, ako prestrihávať medzi jednotlivými líniami a postavami. Dočkáme sa (konečne) aj súdnej scény, i keď ťažko povedať, či by sme aj v realite boli svedkami podobného vtipného cirkusu. Najviac ma asi zaujíma osud dvoch pomerne rozdielnych bratov. Niežeby jeden z nich bol dokonalý a ten druhý jeho presným opakom, lúzri sú obaja, len jeden má toho v hlave o niečo viac. ()

Vír (2003) (S02E07)

Obom dejovým líniám (tej z prvej série aj tej novej) je venovaný viac menej rovnaký priestor, takže by nemal byť nikto sklamaný, skôr sa dá hovoriť o nadšení z rozbehnutého deja. V podstate až tu zisťujeme, aká je Elbaová postava skutočné monštrum, pričom sa chová navonok stále rovnako pokojne a chladne. No a pomaly sa sťahuje slučka aj okolo biznisu v dokoch, len tie súkromné vzťahy sú stále na hovno... ()

Kryj se (2003) (S02E08)

McNulty sa vracia v plnej poľnej, ale inak ide skôr o taký pomalší, pohodovejší diel. Čo neznamená, že sa nič nestane, dokonca tu máme aj jednu vtipnú scénku no a McNulty si náhodne zasexuje. Sobotkovci si zase pokecajú s tým najvyšším Grékom, takže to bola opäť zábava. ()

Zbloudilé kulky (2003) (S02E09)

"You´re late" ako najlepšia hláška nielen seriálu, ale akú som kde videl/počul za poslednú dobu. ()

Varování před bouřkou (2003) (S02E10)

Tak v desinke nás čakajú dva momenty, ktoré menia dynamiku celej série. Respektíve Ziggyho čin určite viac, dokonca by som v slabšej chvíľke na jeho mieste asi reagoval rovnako a potom to aj rovnako ľutoval. Ale zase keď niekto nehrá fér, tak musí rátať aj s tým, že má oproti sebe tak trochu labilnejšie indivíduum. Čo sa stáva vo svete zločinu dosť často. No a tá rana, nechcem spoilerovať, to je jeden z najlepších momentov série. Skrátka v tejto epizóde každému pracujú nervy naplno. ()

Divoké sny (2003) (S02E11)

Nepamätám si, kedy som naposledy videl taký silný nádych pred finále série seriálu. ()

Přístav v bouři (2003) (S02E12)

Niečo sa uzavrelo, niečo sa neuzavrelo, čiže aspoň vieme, ktoré dejové línie nám ostanú do tretej sezóny. Osobne mám dojem, že vrchol série tvorcovia dosiahli v predchádzajúcej epizóde. Z tohto hľadiska nemôžem dať plný počet, i keď rozhodne nejde o žiadne sklamanie a že sa niektoré veci budú tiahnuť celým seriálom sme vytušili už vo finále prvej sezóny. Nakoniec sa ukazuje ako hlavná postava sezóny Niko a patria mu aj záverečné momenty. ()

Série 3 (2004) (S03)

Tretia séria v mojich očiach zatiaľ najlepšia, pretože je asi najlepšie napísaná a má konzistentnú atmosféru, tempo, rytmus a neskáče sa hore dole, pretože všetko je so všetkým poprepájané. To nemyslím ako kritiku série číslo 2, tú mám skutočne vysoko, ale skrátka trojka pôsobí neuveriteľne zovreto. No a nedá sa nezopakovať, že záver je plnou satisfakciou všetkým verným divákom, samozrejme zločinnosť v západnom Baltimore vyriešená nie je, ale proste mission bola accomplished, ako explicitne hovorí názov finále. ()

Znovu a zas (2004) (S03E01)

Otvarák ďalšej sezóny nám dáva na známosť, že pôjdeme v šľapajách tej prvej a Gréci sa na scénu už asi nevrátia. Zato všetci starí známi dealeri, pokiaľ ešte nezomreli, áno. A asi si dosť užijeme aj Idrisa Elbu, ktorý bude musieť reagovať na nové podmienky v teritóriu, pretože epizóda začína demoláciou starých dobrých vežiakov, kde išiel obchod ako po masle. A máme tu aj nejakú tú smotánku, radnica a kravaťáci... ()

Když dovolíš (2004) (S03E02)

Dosž možno zatiaľ najvtipnejšia epizóda celého seriálu. Čo ale neznamená, že je odľahčená, skôr tu máme running jokes, ina pribudne zopár mŕtvol a nikomu z toho nie je vôbec do smiechu. Ozýva sa aj vedenie, podľa ktorého by mali policajti na uliciach robiť pre bezpečnosť svojho mesta o niečo viac. No a príde aj na sex a odhadujem, že ani na desať pokusov by ste neuhádli, medzi kým. ()

Padlí vojáci (2004) (S03E03)

Možno nie tak dobrá epizóda ako predchádzajúce dve, ale stále vysoký štandard platný pre The Wire dlhodobo. Čaká nás na úvod prestrelka s nie príliš šťastným rozuzlením, dosť sa chlastá a ako bonus sa dozvieme, že to najhoršie, čo môže policajta v službe stretnúť, je skrátka nuda. I keď neviem, ako je to inde vo svete, napríklad u nás... ()

Hamsterdam (2004) (S03E04)

Už je to jasné, druhá najdôležitejšia dejová línia tretej série je McNultyho alkoholizmus. ()

Poctivě a upřímně (2004) (S03E05)

Skvelá epizóda, výborné tempo, zmena prostredí, zaujímavé dialógy, McNulty zase práši niekoho nového, ale pozor, ide o dôležitú postavu a toto spojenie môže v budúcnosti priniesť do seriálu nejaký ten konflikt záujmov. Čaká nás návrat z basy po dlhých rokoch a keďže je Stringer (občas, keď zrovna nedá niekoho zo svojich zavraždiť) aj dobrý kamoš. ()

Návrat domů (2004) (S03E06)

Epizódy tretej série sa na seba začínajú podobať ako vajce vajcu. Čo ale nie je kritika, aspoň to má stále tú istú atmosféru a rovnaké tempo. Prestrelky na uliciach, zábery z predaja, zatýkanie dílerov pri múroch, kopec dialógov, občas posteľná scéna a samozrejme McNulty v bare a ožratý. No a k tomu teraz pribudol ešte squash. Osobne by som viac privítal tenis. ()

U ledu (2004) (S03E07)

Ďalšia skvelá epizóda prekvapí nečakanou sekvenciou, kedy urobia policajti pred pouličnými dílermi zo seba totálnych blbcov, pretože si boja všetky veci medzi sebou vopred povedať. No a od najmenej pravdepodobnej postavy budete počuť v spojitosti s Hamsterdamom slovo "habitát", z čoho bude mimo aj jeho najbližší kolega. ()

Mravní malost (2004) (S03E08)

Agnieszka Holland + The Wire = 100% ()

Groteska (2004) (S03E09)

Zase nám pribudne zopár mŕtvol a špeciálne dve z nich sú vysoko neželané. V prípade vraždy v Hamsterdame sa dá hovoriť o logickom vyústení snahy o akúsi "oázu" v pekle, v prípade nehody Preza to môžeme nazvať scenáristickým konštruktom, ale sakra zaujímavým... zase táto postava je síce schopná a je to sympaťák, ale od počiatku je koncipovaná ako problematická. ()

Reforma (2004) (S03E10)

Telefóny, telefóny a opäť telefóny. Tomu sa hovorí to pravé The Wire. Ale dočkáme sa aj iných scén, iniciátor zriadenia Hamsterdamu vysvetľuje celú situáciu vedeniu a čuduj sa svete, sú z toho problémy. Ale čísla sú čísla, tam kritika vrchnosti dochádza. Už sa blíži finále a je to cítiť, uzly sa sťahujú okolo viacerých krkov, najhoršie tu asi bude v tej rodinnej sfére, viď trojlístok okolo "sebevraždy" Dee-ho. ()

Kompromis (2004) (S03E11)

Že bude predposledná epizóda pred finále druhej sezóny patriť Omarovi, asi málokto čakal, ale má to svoju logiku a je to vymyslené a nakrútené slušne štýlovo. V podstate je celá epizóda orámovaná veľmi podobnými scénami a som rád, že tvorcovia si dali námahu to podobne už aj tak seriálom namlsanému divákovi pripraviť. Božie mlyny melú v Baltimore síce možno ešte pomalšie ako inde, ale predsa len melú. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)