The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

elishia

Vynikajici! Musela jsem tomu sice dat asi tri pokusy nez jsem se prokousala pulkou prvni serie. Sledovani v originale bez titulku bylo docela narocne, aspon ze zacatku. Ale jak koncila prvni serie, tak to neslo pustit! Kazda serie skvele a komplexne vykresluje jiny aspekt kriminalni a politicke sceny, ale zaroven jsou vsechny brilantne propojene. Skvele tempo a zakonceni naprosto uzasne. ()

CaladanChmur

Celkem dlabu na šanc,i že je to přesně jako v reálu.. nikdo z nás v tom prostředí nežije a ani nežil. Ale kdysi jsem si našel mapu vražd. A nejen v Marylandu, ale i široko daleko je Baltimore město, kde se chcípá daleko častěji, než-li jinde. Takže i v tomto směru se nejedná o náhodné umístění seriálu. Zkuste si to schválně dohledat taky. Vůbec není vyjímkou , že na jedné ulici bylo zavražděno více lidí než v našich městech za rok. Casting byl opravdu vyjímečný a myslím tím 100% vyjímečný. Kdo ale byl level nad vším, to byl Andre Royo. Tohle bylo na medaili co předvedl. Ale rovnou upozorňuji, že tohle není seriál pro hloupé diváky. Ti to opravdu nezkousnou a najdou si spoustou hnid  proč podle nich ten seriál není dobrý. Ale ten,  kdo nemá problém udržet myšlenku v hlavě více jak 24 hodin, tak ten má velikou šanci , že se dočká absolutního a nečekaného zážitku. ()

Viper86-V1

Po poslednim dile az slzicka ukapla. Prece jen, tech 5 serii me provazelo rok a ctvrt, a postavy skoro az ozily, o to tezsi je louceni. I navzdory slabsi druhe serii je to spolu s The Shield nejlepsi kriminalni serial s propracovanymi charaktery a muzu ho jen doporucit. ()

oasismanik

Všetko podstatné tu už za tie mnohé roky bolo povedané, ja to len potvrdím. The Wire je najprepracovanejší, najkomplexnejší a najdetailnejší seriál s najrôznorodejšími charaktermi postáv. Prvý krát v živote /a možno aj posledný/ sa mi stalo, že som mal pocit, že ten seriál reálne prežívam, že sa naozaj nachádzam v baltimore na rohu a počúvam tie nenútené dialogy. Spolu s breaking bad najkvalitnejší seriál všetkých čias. ()

darthvader77

POZOR OBSAHUJE SPOILERY PRO THE WIRE Dokoukán seriál The Wire pravděpodobně jeden z nejlepších seriálů, ne-li vůbec nejlepší seriál, který jsem měl možnost zkouknout. Vynikající world building, svižné tempo díky střídání několik dějových linií, skvělí herci (Malíček a Heimdall ) a montáž na konci každé sezóny se mi taky líbí. Tenhle jasně ukazuje, jak jista fantasy telenovela je úplně k h*vnu. To přirovnání sedí, protože podobně jako ona i The Wire pracuje s obrovským množstvým postav ve městě Baltimore od nejnižšího feťáka na ulici až po toho nejvyššího papaláže na městské radnici. Každá série je dost odlišná od těch ostatní, další dějové linie se přibírají naprosto přirozeně a neničí ty ostatní (zdravím jisté jižní království jisté telenovele ) Velice reálné nakouknutí na to, jak probíhají kšeftíky na hoře, jak je všechno postavené na protislužbách, jak touha po tom, že chce někdo růst v kariéře může totálně zničit celé jedno odvětví města. Největší sv*ně se z toho vždycky dostanou, některé věci se nikdy nezmění a i ti nejlepší z nás občas používají ty nejhorší metody. Takové věci a nejen ty nabízí seriál The Wire. Bezva reálný pohled na policejní práci, kdy bez informatorů nebo odposlechů si opravdu neškrtnete. Ukazuje to, jak se dá práce zneužívat k flákání (Co musíte udělat, aby vás vyhodili od policie?) Nejvíce se to žánroě blížší seriálům jako The Shield nebo Breaking Bad s tím, že se to ovšem snaží vykreslovat obrovský fikční svět než, aby se šlo hloubeji do postav. Ty ovšem v žádném případě nejsou zanedbáváné. Největším přínosem tohodle seriálu je narozdíl od 90% kriminálek, že prostor je rozdělený rovnoměrně mezi policajty a zločince. V prvních třech sériích jako zloduši nejvíce zaumou Avon a Stringer Bell. Co opravdu na tomhle miluju, že to ukazuje lidi jaké opravdu jsou. Ne jako dobré ne jako zlé, ale jako složité, což lidi jsou. Máte drogové dealery se svědomím a detektiy, co podvádějí své ženy. A každý má svůj sympatický a nesympatický moment. Každá série je jedinečná svým vlastním způsobem 1. série je hlavně o Barskdaleovi a Stringerovi a trozkoukáváme se u policie. 2. série je přístav moje velmi oblíbená a asi svým způsobem nejvíc utkne v paměti kvůli Sobotkům. 3. série Colvinův experiment, pád Barsdalea a Bella, Marlův vzestup, 4. série Marlova hrůzovlada pokračuje, škola 5. série naprosto vynikající finále, které se dá nazvat skutečným hořkosladkým koncem. Opravdu to jakým způsobem byli schopní uzavřít všechny dějově linie uspokojivým a přirozeným způsobem klobouk dolů. Takže až vám zase někdo bude vyprávět kraviny typu "Spousta lidí tady má pohádkové přání jak by to vlastně mělo skončit. ALe na tohle si série od začátku vůbec nehraje." tak jim ukažte toto takhle vypadá, když se to napíše smysluplně. Čert ví, že konec Stringer Bella a Omara taky byl pěkně antiklimatický a v obou případech určitě nikdo nečekal, že to dopadne takhle, ale dáválo to smysl. A líbí se mi ten protiklad, že zatímco Omar umřel naprosto debilní smrtí, tak se o něm vypraví historky jak umřel v pomalu při bránění Thermopyl, tak Stringer, který umřel jako badass, ale všichni o něm pak mluvili jako o chcípákovi. A ta poslední montáže na konci páté série opravdu ukazuje, jak systém je prostě naprosto neporazitelný a některé věcí nezměnitelné briliantní. Mezi oblíbené postavy patří jednoznačně Lester Fremon (přezdívám mu dietní Morgan Freeman) a dále pak Omar. Ze záporáků potěšili Proposition Joe, Avon, Stringer a Dangelo a čestná zmínka patří Slim Charlesovi, které mu děkuji, že to z*rdovi ustřelil hlavu. Tohle už asi těžko něco topne () (menej) (viac)

bohhous22

Někomu se to může zdát pomalý a nudný,bez akce a drivu!V tom je ale The Wire tak jedinečnej! Servíruje události dokumentárním stylem a působí to kurevsky reálně a organicky!!!Od dětí ulice s herákem na prodej, fungování černošských gangů či byrokratickou,titěrnou  policejní práci (žádnej Simír pičo) až k propojení gangsterů na politický špičky!!! ()

Mephisto

Wow. Nenechte se odradit zpočátku vlažným tempem. Příběh vás postupně víc a víc vtahuje a od poloviny první sezóny vás už tenhle skvělý krimi seriál určitě nepustí. ()

colonel89

Geniální počin. Tak promyšlený a realistický seriál jsem ještě neviděl. The Wire nám ukazuje jak vypadá poctivá policejní práce, že to není jen o tom mít nejmodernější techniku, pomocí které vyřeším případ během 2 minut, ale naopak je třeba nudné a zdlouhavé sledování určitého místa či osoby, do toho spousta papírování, pak vás seřve dement nadřízenej a tak dále. Seirál se rozjíždí opravdu velmi pomalu, takže tomu dejte čas a neodsuzujte ho po shlédnutí 1. dílu. Zvláště oceňuji skvělou provázanost policejní práce a politiky, kde se ukazuje korupce v celé své kráse. Postavy jsou obyčejné, žádné modelingové hvězdy, mají málo času na osobní život a policejní práce je pro ně smyslem života. Jednoduše řečeno je The Wire brilantní po všech stránkách a nechápu, jak mu někdo může dát míň jak 5 hvězd. Sakra, asi ho teď o prázdninách zkouknu znovu. ()

Luckyboy

Zapomeňte na zlé zločince a hodné policajty. Ve světě, který je v tomto seriálu představen dostanete šedivé zobrazení obou táborů. Pro naivní lidi, kteří mají rádi černobílý svět, to opravdu není. Po shlédnutí si pak člověk musí říkat, jak je fajn narodit se v pro některé přesocializované EU. ()

Filousik

Jsou příběhy, které jsou průměrné nebo dobré, ale ničím výjimečné. U těchto příběhu si většinou přeji, ať se stane něco nevšedního, neočekávaného, ať ti "zlí" dopadnou líp. Pak jsou příběhu, které si zamiluji a tam poznám, jak mám stále rád, když dobro vítězí nad zlem. Když takový příběh náhodou dopadne jinak, než bych si přál, tak si říkám "Jakto? Vždyť jsem těm dobrým tolik fandil". Právě takový příběh je The wire. Příběh, který jsem si zamiloval a na který jen tak nějakou dobu nezapomenu. Příběh, který nedopadl jak bych si přál. Příběh, který je realistický, s nikým se nemazlí a přesto i plný humoru (aspoň pro mě) Příběh, který se rozhodně vyplatí vidět! ()

pablohoney

Toho bych se nenadál. Alternativu k prefabrikovaným kriminálkám mi ukázal už Shield, ale to byl v rámci žánru pořád ještě akční příběh policejní jednotky s charismatickým hlavním hridnou. The Wire kašle na akci a vizuální atraktivitu. Zobrazuje realitu ve svý obyčejnosti, nedokonalosti a rozpornosti. Vypovídá o spoustě problémů dnešní doby pomocí obrovskýho množství postav. Některý postavy budete mít rádi víc, některý míň, ale zaručeně všem budete rozumět. Právě díky svý uvěřitelnosti je The Wire komplexní výpovědí nejen o Baltimoru a USA, ale o celým západním světě. Dalo by to ještě hodně odstavců, než by se člověk vypsal z šedesáti hodin týhle dokonalosti. Každopádně The Wire archivuju v nehořlavým obalu a to samý by měl udělat americkej fond kulturního dědictví, nebo co tam maj. ()

reAnimat0r

Tak na ozrateho Bucka a Mcnultyho len tak nezabudnem. Totalna naslap 5 serii v prehnitom Baltimore. Lepsie krimi asi pod slnkom nemame a tak skoro ani nebudeme. Niekedy budem musiet zopakovat cely serial a ozivit si hlasky a tahy nasich hlavnych postav. A ze tych postav je tam vela... a kvalitne napisanych, to sa len tak nevidi. Dakujem HBO za najlepsie krimi mojho zivota 10/10 ()

zdeci

Já v tom teda po 4. díle žádnou extra pecku nevidím. Rozhodně nic mysteriózního, ani thriller, jen bych přidal komedie kvůli těm dvěma dědkům. ()

Lubakus

1. řada: 95% (kvůli 3), 2. řada: 95% (poděkujme 3), 3. řada: 100% (to proto-že mě trhá bránici tvl...), 4. řada: 95%, 5. řada: 100% (Jimmy McNulty is BACK a já se zase řezal jak blbej...). Tak trochu menší závislost tenhle seroš. PS. OMAR JE BŮH. ()

jfaba

Nehodnotím. Třikrát jsem se na to začal dívat a třikrát jsem skončil... Nikdy jsem nedokoukal ani první díl. Někde je chyba. I ve mě. ()

Bilky

1.seria- tak to je naozaj pecka! Az v 2016 som sa dostal k tomuto majsterštiku, pretoze serialy som dlho zaznaval, ale mozem povedat ze tento strci do zadku 98% filmov s podobnou tematikou! Parádna réžia, vykreslenie prostredia, hierarchie, postáv a ich motivácie. Vidieť že celý tím vie o čom točí a prostredie poznajú z vlastných skúseností. Vynikajuce detaily ako je vysvetlovanie hierarchie dilerov a celeho gangu na priklade šachu (e3) alebo genialny uvod ep.4 so stahovanim stola a kooperacie vramci kancelárie :) dalsi skvelý detail bol v ep.8 ako maloletá dilerka nevie pochopiť klasicky počtarsky príklad z matiky o pristupujucich a nastupujucich v buse a brat jej to prirovná s dílovaním ampuliek a ked sa jej spyta jak ze to pri priklade na cestujucix v buse nepochopila ale na ampulkach to zratala spravne? Jej odpoved: ked sa pomylim s fetom na ulici- je po mne. 98% ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)