Báječná léta

• USA The Wonder Years
Dráma / Rodinný / Komédia
USA, (1988–1993), 42 h 10 min (Minutáž: 22 min)

Fred Savage, Dan Lauria, Alley Mills, Jason Hervey, Danica McKellar, Josh Saviano, Olivia d'Abo, Daniel Stern (rozprávač), Michael Landes, Juliette Lewis (viac)

V průběhu 115 dílů vzpomíná třicátník Kevin Arnold na své dětství, které prožil na předměstí amerického města šedesátých let. Let květinových dětí, války ve Vietnamu, dobývání Měsíce. Ve vzpomínkách se Kevin vrací ke své lásce k černovlasé Gwendolíně, přátelství s Paulem Pfeifferem i ke spolužití se svými rodiči a sourozenci. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (49)

První pusa (1988) (S01E01)

V úvodním dílu se seznamujeme s hrdiny seriálu. Tím hlavním je Kevin právě stojící na prahu puberty. Jeho rodinu tvoří nevrlý otec Jack, starostlivá matka Norma, hipísácká sestra Karen a nesnesitelný bratr Wayne. A také je tady ?kamarádka? Winnie. Zasvěcení do dobových reálií probíhá kouzelně i smutně, např. na smutném osudu největšího frajera z ulice. ()

Tátovo zaměstnání (1988) (S01E03)

Kevin stráví den v otcově zaměstnání. Ukazuje se, že zatímco doma vládne Jack pevnou rukou, v práci je atmosféra úplně jiná. Čekají na něho nejen běžné nástrahy, ale i nevrlý šéf. A když se ho Kevin zeptá, kdy zjistil, že chce pracovat ve firmě v distribuci, je otcův výraz všeříkající. ()

Andílek Karen (1988) (S01E04)

Těšil jsem se, jak Jack u večeře vymete toho hipíka, takže vývoj oné hádky mi dělal (jako odpůrci sluníčkářství a levičáctví) velikou radost. Leč jako stále celkem čerstvému otci mně ten hipík (stejně jako Jackovi) zasadil poslední větou rozhodující úder. Jo, tentokrát nad námi vyhrál. ()

Námluvy (1988) (S01E05)

Jojo, ty pubertální  námluvy... I když měl Kevin ve dvanácti letech nakonec víc kuráže než já v šestnácti. Vlastně, než já dodnes... A Wayne taky nikdy nezklame. ()

Noční dobrodružství (1988) (S02E01)

Ve škole jste tím, kým se obklopujete. Zatímco Winnie už se začlenila mezi největší správňáky, pro Kevina je tato příležitost nekonečně vzdálena. Proč se tedy neskamarádit aspoň se spolužákem, který ve třinácti vypadá, že toho za sebou má víc než ti nejzhýralejší dospělí. ()

Naše slečna Whiteová (1988) (S02E02)

Jelikož s navazováním vztahů se svými vrstevnicemi to má Kevin těžké, zaměří svou pozornost na milou angličtinářku. A dokonce se kvůli ní nechá zlákat k hraní divadla, které vždycky nesnášel. ()

Barevná televize (1988) (S02E03)

Kevin, Wayne a vlastně celá rodina si přejí k Vánocům televizi. Ale neoblomný otec Jack vždy dokáže vytáhnout z rukávu ekonomické argumenty, proč televize být nemůže. Vánoční atmosféra v rodině houstne. Po setkání s babičkou Winnie Kevin zjistí, že se členy jeho rodiny je to sice občas k nevydržení, ale aspoň má to štěstí, že je jeho rodina pořád kompletní. ()

Hodiny klavíru (1989) (S02E07)

V dětství bývá člověk vším. Umělcem, vědcem, atletem, někdy i filosofem. Někdy se zdá, že dospívání je proces, během kterého se všech těchto rolí postupně vzdáváme. . Sportovci, umělci, vynálezci, dobrodruzi, kutilové. A postupně, jak rosteme a dospíváme, každou z těch věcí jednu po druhé opouštíme. Dnes uvidíme, jestli se Kevin v dětství nevzdal kariéry nadějného klavíristy. ()

Můj bratr, zhouba lidstva (1989) (S02E08)

Starší bratr Wayne se dosud v seriálu nepředstavil zrovna v nejlepším světle. A díl, který je věnován hlavně jemu, na tom nic nezmění, ba právě naopak. Je otázkou, zda u motivu staršího bratra tvůrci netlačili na pilu až příliš, a to během celého seriálu. ()

Poražení (1989) (S02E09)

Tělocvik a potupný rituál, kdy si kapitáni družstev vybírají své spolužáky do svých týmů. Lze zachránit čest nepříliš sportovně nadaného kamaráda Paula tím, že si ho vybereme jako prvního a sestavíme tým ze samých outsiderů? A lze za takových okolností získat zpátky radost ze hry, přestože tělocvikář dokáže z každé zábavy udělat otravnou záležitost? ()

Bohyně pomsty (1989) (S02E11)

Tvůrci nám připravili skoro až psychologické drama v odlehčené formě.  Rafinovaná pomsta bývá častým námětem propracovaných románů. Dokáže Becky, se kterou se Kevin rozešel, že všichni ti Monte Christové jsou ve srovnání se odmítnutou puberťačkou jen neškodnými učedníky? ()

Osud (1989) (S02E12)

Dostat se do konfliktu se starším a o dvě hlavy větším postrachem školy není nic, o co by člověk stál. Zapůsobí aspoň statečné čelení sokovi v nerovném souboji na Winnie? Nebo vezmou události nečekaný obrat? Přiznám se, že onen zlom překonal až o mnoho let později film Šestý smysl. ()

Zrození muže (1989) (S02E13)

Honosná oslava Paulových třináctých narozenin, které v jeho židovské rodině znamenají vstup mezi muže, a záplava rodinných tradic a historií přimějí Kevina zajímat se v očekávání slavných rodinných příběhů o historii svého rodu. Anebo se aspoň zkusit zeptat. ()

Motýlí křídlo (1989) (S02E14)

Ještě jedno společné tajemství Kevina a jeho sestry, než se Karen vydá do světa hledat své hippiesácké štěstí. ()

Čtverylka (1989) (S02E15)

Kamarádit v sedmé třídě s holkou, co je trochu divná, má po ruce vždy kanonádu otázek a gejzír myšlenek, ale navzdory vysoké inteligenci je trochu nedůvtipná v oblasti sociální interakce? To může být stigmatizující. A těžká zkouška pro Kevinův charakter. ()

Konečně prázdniny (1989) (S02E17)

Jaké příčiny má podivné chování Winnie ve vztahu ke Kevinovi? Nerozhodnost pubertální dívky? Odvěkou ženskou touhu zkoušet nervy svých nápadníků? Nebo něco hlubšího? ()

Letní píseň (1989) (S03E01)

Letní dovolená se spořivým otcem, hipísáckou sestrou, co by byla nejraději úplně jinde s úplně jinými lidmi, nesnesitelným bratrem a nepoužitelným Paulem? Tyto chmurné vyhlídky mohou být na prahu puberty přemoženy snad jen nějakým letním románkem. ()

Matikář (1989) (S03E02)

Kevin je z hlediska vzdělání nejperspektivnějším členem rodiny Arnoldů. Aby ne, Wayne není v tomto ohledu vážnou konkurencí a Karen má trochu jiné priority. I z toho důvodu žije Kevin v přesvědčení, že ovládá matematiku. Bude stejného názoru i nový matikář oplývající strohostí a racionální věcností? ()

Wayne za volantem (1989) (S03E03)

Jak může souviset Waynovo získání řidičáku s Kevinem? Mnohem víc, než by si Kevin přál. ()

Válčíme s mámou (1989) (S03E04)

Dokáže Norma upozadit svou starostlivost a ochranitelství, když syn Kevin najde zalíbení v pouličním sportu bez pravidel? ()