Smrť byrokrata

• Československo Smrt byrokrata (viac)

Film Smrt byrokrata, jak na začátku vyhlašuje režisér Alea, je poctou filmovým režisérům jako jsou Buñuel, Bergman nebo Welles. Tomás Gutiérrez Alea také ve filmu používá jejich stylistické prvky. Celý děj filmu se točí kolem mladého synovce, který se snaží získat povolení na exhumaci svého těla zemřelého strýce, protože ho pochovali i s jeho odborovým průkazem, který však potřebuje vdova po zemřelém na vyplacení penze. A tak se rozpoutává synovcova honba po úřadech a boj s byrokratickým aparátem, který ale zdaleka není tak snadný jak se zdá... (Docent)

Flego

Dej sa točí okolo malého človiečika, ktorý bojuje proti byrokratickej mašinérii. Kubánska kinematografia je u nás málo známa, v tomto prípade sa tvorcovia pochlapili a vytvorili silne satirické dielo plné humoru a absurdných situácií. Film bežal v našich kinách v roku 1967. ()

Willy Kufalt

Nikdy bych si nepomyslel, že se budu dívat na filmy z Japonska, Izraelu, Egyptu či dokonce Kuby a že mnohé z nich mne budou i opravdu bavit. Kuba byla (tedy pořád je) stejně jako tehdejší Československo socialistickou krajinou a minimálně na této satirické komedii je to hodně znát. Podobně jako soudobý domácí film Hrdina má strach řeší bezmocnost malého jedince ve víru byrokratických úřadů. Nadčasový problém, který se ani se změnou režimu dosud nevytratil a nejednou jsme svědky obludného řetězce shánění nejrůznějších podpisů, potvrzení a jiných formalit (na nejrůznějších úřadech) kvůli jednomu prostému přání. Zápletka, v rámci níž je ve hře mrtvola uznávané osobnosti, vytváří snůšku absurdních situací, které na první pohled působí jako komedie, ale z pocitů hlavní postavy lze vnímat spíše tísnivý psychohoror. Tvůrci se nebáli ani poměrně drsného závěru, s jehož vyzněním se ocitává na pomyslné lavici obžalovaných nikoliv ani tak pachatel, jako spíše systém samotný. Snovými sekvencemi s narušováním křesťanskými tabu odkazuje Tomás Gutiérrez Alea na Buñuelovu tvorbu. Ve scéně rvačky lidu s úředníkem (ve které není nouze ani o šlehačkovou či dortovou bitvu) zase funkčně navazuje na staré grotesky Laurela a Hardyho, přičemž postupy grotesky coby dříve veselé zábavy posouvá do hlubšího zobrazení chaosu a bezbraného boje proti úřadům. Smrt byrokracii! ;o) 75% (dodatečně viděno v rámci "Challenge Tour 2020" – 30 dnů se světovou kinematografií) ()

radektejkal

Jiná země s podobným mravem to vyjadřovala takto: bez bumažka (бумажка) ty bukaška (букашка), s bumažkoj ty čelověk. Tuto frázi popisující, že bez lejstra jsi jen broučínek, a že člověkem se stáváš, až ti to dají na papíře, jsem se dozvěděl od Saši z Kijeva u pingpongového stolu v Lipsku, kde jsme společně dělali dosti nezdařené inženýrské praktikum. ()

honajz2

Místy je to skutečně povedená satira na byrokracii, která trefně ukazuje její absurdnost v tom, jak je schopná svými pravidly přehnaně složitě protáhnout naprosto obyčejné události, mezi které se řadí i pohřeb. Ohledně toho se točí celý film a i když tu těch satirických scén není zrovna málo (a ta v blázinci se skvrnami mě dostala asi nejvíc), stejně se tu najde i dost takových, které podle mě celý film jen zbytečně prodlužují a jsou spíš jen nudné než cokoli jiného. Proto jsem se taky za celou stopáž do toho nedokázal pořádně dostat a tak z toho mám, i přes dost kladů, spíše jen průměrné dojmy a podruhé to vidět nemusím. Zajímavá zkušenost a podnětné seznámení s kubánskou filmografií to pro mě ale určitě bylo, navíc mě mile překvapilo, že tu je i pár kreativních filmařských nápadů. 3* ()

dopitak

Snové scény škrtnout, jsou chaotické a zbytečné, rozmělňují děj. Kdyby se tvůrci soustředili na byrokratický aparát a případně pár synovcových eskapád, bylo by to naprosto skvělé. Takto se silné momenty střídají s nudnými. Ovšem Cupák a Kopecký jsou jedineční. ()