Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (viac)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

Recenzie používateľa PKD k tomuto seriálu (22)

Babylon 5 (1993)

Mistrovsky propracovaná sága o pěti kapitolách (s nadprůměrnou hudbou Ch.Frankeho, od Berlínského symfonického orchestru) s výborným obsazením, od autora takových comicsových fláků, jako Midnight Nation, ale hl., Raising Stars, bez kterých by nebyl tv s. Heroes. Postavy, atmosféra, příběhové linie+6 filmů, od dobrých až po téměř geniální, viz.Třetí Prostor. Jediné, čeho je mi trochu líto, je fakt, že tento seriál dodnes nikomu nestál za to, aby dostal suprový cgi facelift, jako třeba STTOS. Protože B5 by opravdu zasloužil vesmírné záběry na lodě atd., vylepšit jako sůl. Když se podíváte na Lost Tales a nějaký díl seriálu, ten rozdíl bije do očí. I v interiérech. Netvrdím, že to takto scénaristicky propracovaná záležitost potřebuje nutně. Jen mám za to, že pak už by byl absolutně dokonalý. :) ,,Když půjdete na Z´ha´dum,tak zemřete´´. Tuto větu považuji za vůbec nejmrazivější z celého seriálu. Též považuji II. vůči trekistům, za geniální provokaci fakt, že jedna z nejlepších vedlejších postav celého s., pan Bester (ano, je opravdu pojmenován dle známého SF autora Alfreda Bestera) ze sboru Psi (což jsou jen tak mimochodem snad ty the best díly vůbec) jest obsazena hercem, který hraje v Kirkově posádce roztomilého a hl.kladného rusa, Pavla Chekova. Zatímco zde hraje takovou manipulativní bezpáteřní a amorální bestii, že byste mu nejraději provedli ty nejhorší brutality, které si snad vůbec dokážete představit. A pamatujte - ´Sbor je Matka, Sbor je Otec.´ Tak jest. Pořád si nejsem po těch mnoha letech jist, zda+li má ST takové postavy, jako Londo a občan G´Kar. Fakt ne. Při vší úctě k Quarkovi a Odovi, kteří se k nim blíží. Byť Andreas Katsulas, hrál několikráte v TNG, Romulanského kpt. Tomalaka. ()

Velký sumit (1993) (S01E01)

Já vím, je to nejslabší z celého B5, ale special edition, která je o 6min.delší, tomu přec jen dává o něco lepší rozměr. A stejně to doceníte plně až po celém seriálu, takže...tak. ()

Lovec duší (1994) (S01E03)

Zajímavý motiv Lovce Duší, který byl pak použit v B5 filmu, který skoro nikdo nemá rád (neprávem) Řeka Duší. ()

Válka telepatů (1994) (S01E07)

Bester po 1! A nikoli, naposled. Proč to ale píši. O pár let později totiž Straczynski použil onen motiv/koncept (zde pomocí drog) telekinetického  trénovaného vraha/zabijáka, ve svém dosud nejlepším comicsovém megadíle, Raising Stars. Palce nahoru. ()

A obloha plná hvězd (1994) (S01E09)

Jeden z nejzásadnějších dílů pro pochopení B5 filmu (který to zde taky pěkně schytal, ale asi ne tak, jako ta nešťastná River of Souls) In the Begining. Jen škoda, že zde nikdo neprohlásí...My, god. It´s a full of Stars. ;-) Zvláště když vím, že Straczynski je zakuklený fanda 2001 a 2010 z níchž je v celém tv s. dosti indicíí, než aby se to dalo jen tak ignorovati. ()

Otázka víry (1994) (S01E11)

Tyhle náboženské srágořiny jsem vždy nesnášel i ve Star Treku. Tam je jich neštěstí minimum. A vlastně i zde. Pravděpodobně nejslabší díl 1.s. ()

Všemi nezbytnými prostředky (1994) (S01E13)

Radím vám soudruzi z vesmíru....ruce pryč od stávky a ještě třeba Narns go home.;-))) ()

Znamení a předtuchy (1994) (S01E14)

Fascinující pan Morden poprvé! Který se posléze objeví v dalších 9 dílech. A začíná se nám vážení psát, temná, dlouhá a krvavá historie Stínů. Která samoz. začíná zpočátku velmi nenápadně až plíživě. Ale to už je holt trademark (výborný) B5. ()

Oči (1994) (S01E17)

Jo, to se holt nedá nic dělati. Jak je tam Sbor PSI, je to na plnou palbu. ()

Babylon na druhou (1994) (S01E21)

Absolutní! vrchol celé 1.s. Max.hodnocení ani zdaleka nestačí. Dlužno podotknout,že tento geniální díl má pokr.v též bezchybném ´´filmu´´,  War without End. ()

Zámotek (1994) (S01E23)

Tento díl je pro mě osobně velmi srdcebolný,neb je zde naposledy můj nejoblíbenější velitel B5,J.Sinclair. Nic proti jeho nástupci Tronovi:) ale Sinclair JE prostě Sinclair. ()

Dlouhý spánek (1994) (S02E05)

Jedna z mála (což není myšleno rozhodně jako výtka) episod, která má klasickou struktůru, alá Star Trek. Pro tento seriál, netypické...leč osvěžující. ()

Přichází inkvizitor (1995) (S02E21)

SPOILER....bizarní hříčka na téma, jistý vrah padlých žen (Peggy Nicholsová, Annie Chapmanová, Liz Stridová, Kate Eddowesová a Marie Jeanette-Kellyová) z r.1888. Pro fandy 19.st. a SF promakaných věcí, povinnost. Takže, díky tomuto se dovíte, jak to ve skutečnosti bylo a kam se Red Jack doslova vypařil, že ho páni z Yardu Skotského (jak by řekl šéfinspektor Closeau), nedopadli. P.s. další (též velmi elegantní) vysvětlení, jest ve STTOS - ´´Wolf in the Fold´´. ;-) P.p.s. jsem velmi rád, že to není ten Inquisitor z Trpaslíka,hahaha! To by Delen koukala jak vejr.:))))) ()

Passing Through Gethsemane (1995) (S03E04)

Božský Brad Dourif (Dětská Hra I-VII) opět nezklamal a navrch jako bonus,opět Lyta A. ()

War Without End: Part Two (1996) (S03E17)

Snad absolutní vrchol celého seriálu (myšleno jako celý film),ve kterém se objevují krom dalších fascinujících věcí i skafandry z Kubrickovy 2001 !!! ()

Intersections in Real Time (1997) (S04E18)

Výslech Sheridana. S něčím podobným přišla i treková Nová Generace ale na toto nemá ani omylem! Nevhodné pro slabší povahy. Ne,nedělám si srandu. ()

The Deconstruction of Falling Stars (1997) (S04E22)

Straczynski byl/je prostě machr a s tím se nedá nic dělati. Závěrečné minuty mají neuvěřitelnou sílu i nyní po těch letech. A už se (teď když jsem si tento díl díky včerejšímu srazu připoměl) nedivím, že někteří lidé v tom vidí něco ze stále nepřekonané (byť i taková Duna série má své quallity a Simmonsův Hyperion též není žádný čajíček) Nadace. Že by záměrná pocta? Po1. v životě mě nyní napadlo, jak by asi dopadla tv s. Nadace, pokud by to měl pod palcem právě Straczynski a ne ti dementi z Apple tv. No, jsem si hodně jist, že by to bylo o 300% někde jinde v tom dobrém slova smyslu. ()

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)