Star Trek: Picard - Season 1

(séria)
USA, 2020, 8 h 17 min (Minutáž: 43–59 min)

Hudba:

Jeff Russo

Patrick Stewart, Alison Pill, Isa Briones, Evan Evagora, Michelle Hurd, Santiago Cabrera, Harry Treadaway, Jeri Ryan, Peyton List, Brent Spiner, Tamlyn Tomita (viac)

sirien odpad!

Ta série má materiál na dva díly - a je rozplizlá po deseti. Nepřekvapí tak, že tempo vyprávění je úděsný utrpení - začne to pomalu a rozvlekle a pak to ještě víc zabrzdí, takže mnoho dílů by šlo shrnout doslova 4 minutovym sestřihem pár klíčovejch momentů a vůbec nic by nechybělo (smutné je, že ač to zní absurdně, tak to je fakt bez nadsázky - opravdu sem přesvědčenej, že minimálně dva určitě, možná i tři nebo čtyři díly by šly sesekat na 5 minutový sestřihy a stačilo by to, ty ostatní na 10-15 minutový). Jak moc je sračka námět píšu u seriálu a jak moc sou sračka jednotlivý epizody píšu u těch, takže zbytečný se opakovat. ()

filmmovier

Konečně pořádný Star Trek! Přiznejme si to, Picard mohl úplně v klidu dopadnout jako Discovery (tedy diskutabilně, průměrně, jednou dobře, pak zas špatně), ale dopadl naprosto skvěle. Jediné, co mě na tom mrzí, je snad jenom to, že vytváří nový kánon a nenavazuje na knižní řadu, která v současnosti vychází i u nás - ale to už holt je klasický úděl. Patrick Stewart je totální král, který si návrat do své ikonické (a nejlepší) role maximálně užívá, návštěvy Sedmé z devíti, která pořád vypadá fantasticky, Rikerových a Brenta Spinera jsou také fantastické a příběh je nosný, zajímavý, inteligentní, v každém díle odhalujeme kousíček skládanky, celé je to konzistentní, a prostě mimořádně povedené. Vtip seriálu neschází, od začátku do konce je to naprosto klasický Star Trek (a ano, samozřejmě nejvíc ze všeho TNG), což je rozhodně v pořádku. Staré i nové postavy jsou perfektní (až na doktorku Agnes) a Isa Briones je fakt kočka. Picard je taky seriál plný odkazů, ale je samozřejmě vhodný i pro nové fanoušky, jen s nimi tak nějak nepočítá. Což je rozhodně zatraceně dobře. TNG, série 8 (protože nic jiného to vlastně není) dopadla skvěle a já se na druhou sérii těším už teď. Ve stínu Picarda působí Discovery ještě směšněji, než dosud. Moc se mi líbilo, jak tvůrci pracovali s postavami Data a Sedmé. Picard obstál na výbornou! 95%. ()

bobstock

Jakožto scifi příznivec jsem neodolal a nakonec se prokousal Picardovou androidí odyseou. Zde se chystá největší genocida biologických entit celého vesmíru a jediný, kdo může zastavit celou tu hrůzu je best commander Jean L. Picard se svojí lehce punkáčskou posádkou. Hezké, že se starého Stewarta rozhodla podpořit řada známých tváří asi z nejúspěšnější série Nová generace, která spolu s kapitánem připomenou nostalgii pro tisíckrát ojetý seriál samotnými trekkies. Pro světelně vzdálenějšího fanouška je toto lehce zklamání z mnoha prokonverzovaných dílů, ve kterých scénáristé pomalu vymysleli vychcané zakončení s přehnaně mohutným konfliktem, ke kterému nikdy nedojde a pohřbením někoho, kdo nikdy nezemře. Ten pocit, že by se celý nápad Jeanova snu vrátit se do vesmíru dal vtěsnat do slušného a svižného dvouhodinového filmu by byl možná lepší, ale co na tom, seriál se v dnešní době dá zase lépe prodat a asi i více vydělá. Nakonec stále ale lepší než pokus Discovery, který už má s klasickým S-T pramálo společného. 65% ()

Lacike

Zo Star Treku s mojím najobľúbenejším kapitánom mám rozpačité dojmy. Z tej zápletky by sa dal natočiť celkom dobrý film, ale je príliš chatrná na 10 dielov seriálu. Ešte prvá časť, ktorá nás zoznámi s dejom, funguje dobre. Ale následne tempo spomalí a až do konca série sa vlečie slimačou rýchlosťou. Aby sa nejak vyplnila stopáž, tak postava A rozpráva postave B o udalostiach, ktoré na začiatku dielu prežila s postavou C. Prípadne sa 10 minút riešia technobláboly jak sa nabúrať do nejakej databázy. Až po 3 dieloch sa Picard konečne vydá na misiu a až po piatich skompletizuje novú posádku. Nie, ja od Treku fakt nevyžadujem nonstop akciu. O nej Trek nikdy nebol. A nevadí mi ani kontinuálne vývoj deja namiesto epizódneho pojatia. DS9, ktorý tak pojali patrí k mojím najobľúbenejším. Ale sakra nech sa tam niečo deje a nech príbeh neustále neprešlapuje na mieste. Pochvalu si zaslúži kasting. Na rozdiel od Dicscovery,kde mi boli všetci herci nesympatický, tak tu sa vydaril. Ale tie nové postavy postrádajú jak hĺbku tak charizmu. Pri sledovaní siedmej epizódy v ktorej sa celý diel len tak rozprávajú postavy z pôvodného TNG a ja som sa nenudil ani na chvíľu, som si len potvrdil, že tie nové sú úplne nezvládnuté. Takisto zápletka, ktorá zo začiatku pôsobí záhadne a napínavo má nakoniec totálne triviálne vyústenie. A kým sa k nemu dopracujeme, tak sa dočkáme množstva logických blbostí. A to ukazuje základný problém tohto seriálu. Je síce dobre obsadený a po technickej stránke zrežírovaný. Aj herci sa celkom snažia, ale scenár je otrasný zdrap papieru. O čom to vlastne celé bolo? O tom, že organici nenávidia syntetikov a 5 minút pred záverom série si povedia. No tak dobre, asi nie ste zlo a všetci spolu žili šťastne až do smrti? WTF? Čím viac o tom deji premýšlam, tak tým mám z neho horší pocit. Dataova ďalšia snaha stať sa nadobro človekom je už síce trochu otravná, ale aspoň je dobre podaná a pôvodní herci to istia. Potom tu máme množstvo cameo výstupov, ktoré väčšinu fanúšikov potešia. Teda pokiaľ si pre neho scenáristi nepripravili smutné vyústenie. Okrem Picarda si nemôžete byť istý nikým. Ako celok je to pre mňa priemerný Trek, ktorý drží na hladine pozerateľnosti hlavne skvelý Patrick Stewart a premena Picarda na starého sklamaného človeka mi vôbec nevadila. O to viac som si užil jeho vzchopenie sa. Keby mal po boku pôvodnú posádku a zápletky by boli koncipované ako 2-3 dielne epizódy, tak by to mohlo byť dostatočne svižné, napínavé a aj pútavé. Takto je to neraz nuda so zvratmi nad ktorými nie je dobré príliš premýšľať. 5/10. ()

AlfaNumerO

Naprostá scénáristická bezzubost vezoucí se na vlně nostalgie. Závěrečný scéna, která chtěla překonat počet lodí viděných za všechny sci-fi seriály na jedné obrazovce, je opravdu super laciná, A Riker (jak ho mám rád), který se nechal převelet po 20 letech flákání na loď a s sebou přitáhl celou flotilu a v dalším záběru zase zmizel (s celou flotilou), to muselo vyžadovat hodně tvůrčí invence. Jako opravdu není možná zaplatit alespoň trochu průměrného scénáristu. Opravdu? K čemu tady vlastně byla ta borgská krychle, když od začátku do konce nemá větší význam? Podobně prázdných míst a postav je zde bohužel víc než dost. Veliká škoda, námět měl potenciál obrovský pro veliké množství lidí ()

• Cristóbal Rios (Santiago Cabrera) spomína, že jeho predošlý kapitán Vandermeer predtým slúžil ako prvý dôstojník pod kapitánkou Martou Batanidesovou (J.C. Brandy). Ako bolo zobrazené v epizóde Tapisérie (1993) seriálu Star Trek: Nová generácia, ide o spolužiačku Jeana-Luca Picarda (Patrick Stewart) z Akadémie Hviezdnej flotily. (koba)
  • Na krabičce s osobními věcmi ze Sojinho (Isa Briones) dětství se nachází ilustrace série dětských holoprogramů „Vodoušova dobrodružství“ známých z epizody Bylo nebylo (1998) seriálu Star Trek: Voyager. (koba)
  • V úvode epizódy sa žena (Landry Allbright), ktorá vyberá Ichebove (Casey King) implantáty, čuduje, že nevie nájsť Ichebov borgský kortikálny uzol. V epizóde Nedokonalost (2000) ho totiž daroval Siedmej z Deviatich (Jeri Ryan), ktorej kortikálny uzol sa pokazil. (koba)