The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózny / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Dráma
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvorcovia:

Rod Serling

Réžia:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (viac)

Predloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (poviedka) (viac)

Rod Serling (rozprávač), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (viac)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenzie používateľa xxmartinxx k tomuto seriálu (71)

A Thing About Machines (1960) (S02E04)

Jeden z těch goofy dílů, kdy zlého člověka honí po domě elektrický holící strojek, protože byl nepříjemný na svou sektretářku. Mám Twiliht Zone rád vlastně i proto, že se v ní můžou octnou podobné absurdity, ze kterých fakt nejde vyvodit nic jiného, než že měl někdo ve štábu pitomý nápad a nebyl žádný limit bránící mu to realizovat. ()

The Howling Man (1960) (S02E05)

Skupina anglicky mluvících mnichů kdesi ve střední Evropě (podle hábitů a nezavedené elektřiny tipuju Brno) uvězní ďábla, nebo to alespoň tvrdí. Další z řady bezelstně naivních epizod, kde je hrdina potrestán za nějakou vágní nedokonalost absurdně vágním způsobem. Těžko se věří, že tahle sympatická blbina předchází jedné z nejsilnějších epizod vůbec. ()

Eye of the Beholder (1960) (S02E06)

Asi nemá velký smysl rozebírat tuhle epizodu - jde o jednu z nejznámějších, pokud ne tu vůbec nejznámější z celé Twilight Zone, takže pokud ten seriál znáte, znáte pravděpodobně i tenhle díl. Což je škoda, protože i já měl pointu zkaženou. Tahle epizoda je každopádně úžasná jak stylisticky, tak i svým vyústěním, kde dělají tvůrci něco nezvyklého - zdánlivý trest odhalují jako vysvobození, jako možnost opustit rozbitý systém a žít jiným způsobem, mimo zkaženou většinu. To je něco v TZ nevídaného a vůbec netuším, na jaké rovině si tvůrci uvědomovali podvratnost téhle epizody nejen vůči americké společnosti, ale i běžnému diskurzu Twilight Zone. Teda ne že by Twilight Zone jako celek dávala sebemenší smysl - při snaze poskládat si všechny epizody dohromady by vám vyšlo, že prakticky za cokoliv, co uděláte, vás stihne spravedlivý kosmický trest (a jestli neuděláte nic, tak to bude ještě horší trest) -, ale podvratnost téhle epizody spočívá právě v tom, že téhle dynamice uniká a nabízí alternativu - prostě opustit onen trestající systém, nehrát podle jeho pravidel. Taky je zajímavé, že hrdinku musí systém vypudit, aby jí to bylo umožněno zjistit, sama není schopná ani ochotná ho opustit. Je toho hodně, o čem se toho po téhle epizodě bavit. ()

Nick of Time (1960) (S02E07)

Skvěle padnoucí epizoda do období plné paranoidního strachu a nejistoty z toho, že vůbec existuje nějaká budoucnost, což doba premiéry jistě byla. Upnutí se na náhodnou atrakci v náhodné restauraci je pochopitelná alegorie. ()

The Lateness of the Hour (1960) (S02E08)

Zvrat byl trochu průhledný, nevím, jak tomu bylo v době uvedení, ale stejně to je působivé a konec celkem mrazivě patřičný pro Twilight Zone, kdy je hrdinka uvězněna do světa bez možnosti úniku před trestem - vlastně za samotnou existenci. ()

The Trouble with Templeton (1960) (S02E09)

Jedna z nejkomplexnějších epizod - na rozdíl od ostatních však poměrně zapadlá a nedoceněná. Příběh, jakým projde hrdina, a jeho střet s minulostí, nabízí hodně výkladů a spoléhá se víc na psychologii než na anekdotu (což u TZ není běžné). ()

A Most Unusual Camera (1960) (S02E10)

Ty postavy (obzvlášť expresivní manželka) jsou tak špatně napsané a zahrané, že se těžko soustředí na cokoliv jiného. Komediální ladění bylo docela bizarní, bohužel ne v dobrém. A jinak je to jen variace na dřív viděné motivy. ()

The Night of the Meek (1960) (S02E11)

Miluju americké vánoční filmy, jejichž pointou je, že místo zlého kapitalizmu a konzumentarismu je třeba oceňovat hodný kapitalizmus a konzumentarismus. Je na tom cosi zvráceně upřímně naivního. Chybí tomu sebemenší sebereflexe, ale zato to má v sobě opravdového dětského ducha. ()

Dust (1961) (S02E12)

Ale proč ne... Proč by jedna epizoda Twilight Zone nemohla být prostě o nezištném odpuštění bez jakýchkoliv zádrhelů. Je to rozhodně příjemné oživení jinak tak bezvýchodných point. ()

Back There (1961) (S02E13)

Velmi klasická epizoda - asi prototyp toho, jak si člověk představí "epizodu Twilight Zone". Rychlý exkurz na téma cestování časem a měnění minulosti, pointou je beznadějná malost člověka a jeho neschopnost odhadnout důsledky svých činů a nemožnost své činy realizovat, když je to navzdory přání osudu - víceméně prototyp TZ. ()

The Whole Truth (1961) (S02E14)

Některé díly Twilight Zóny jsou překvapivě komplexní, jiné působí jako náhodná blbost, co napadla scenáristy. Tohle je ten druhý případ. Ne že by to nemohlo fungovat, ale nefunguje. Je to jen hodně zdlouhavé a nudné, subjektivně asi nejdelší díl. ()

The Invaders (1961) (S02E15)

Zdá se, že na tuhle eizodu byli tvůrci velmi přísní, Rod tu ostatně nonšalantně vkročí přímo do dění, namísto aby užil jen projekci nebo voiceover, jak to dělá jindy. A koncepčně to je určitě "na úrovni". Žádný dialog, jediný herec, zkrátka právě to, co si člověk představí jako exkluzivní minimalizmus... A v mnoha ohledech to vážně funguje, škoda jen těch směšných loutek, které se rozhodně daly vyřešit lepším snímáním. Pointa typická pro Twilight Zone - míněno v dobrém. CHybí poslední dotek důslednosti, ale jinak je tahle epizoda přesně tak reprezentativní, jak chce být. ()

A Penny For Your Thoughts (1961) (S02E16)

Koncept dost nepropracovaný, pointa, kde vydírání někoho je prezentováno jako fajn nápad, je legračně mimo. Jak nakonec sekretářka skočila na krk člověku, co jí čte myšlenky, bylo takové úsměvné - vlastně mi přišlo, že scenárista vůbec nepracoval s implikacemi jeho textu. ()

Twenty-Two (1961) (S02E17)

Jedna z těch epizod, která nemá žádné bajkařské poselství, prostě buduje hororovou atmosféru - občas to je pěkné oživení. Možná bych se rád dozvěděl něco víc o hrdince, Twilight Zone samozřejmě coby dítě s neumí psát ženské postavy, ale s tím se nedá nic dělat. ()

The Odyssey of Flight 33 (1961) (S02E18)

To je hrozně roztomilé - jak hrdinové prochází obludným a fantastický mfyzikálním jevem, ale pro posádku letadla je jediné důležité, aby cestující nebyly rozrušeni, nepřišli o zaplacený komfort a transakce mezi nimi proběhla podle plánu. Taková pohádka o nefalšovaném kapitalistickém hrdinství, kde ani cesta časem miliony let nezabrání aerolince v tom, abyste se dostali na místo určení! Perlou je samozřejmě pointa (jasné od začátku, protože tohle je Twilight Zone!), která to vše nejspíš nezáměrně rámuje jako věčný očistec pro všechny zúčastněné. ()

Mr. Dingle, the Strong (1961) (S02E19)

Jeden ze zajímavých prvků Twilight Zone je dualita trestaného a trestajícího - přítomnost nějaké autority, která je nedotknutelná a vyňatá z kontextu světa, která potrestá vybraného jedince prakticky za jakoukoliv jeho aktivitu - a je to prezentováno jako nějaké moudrost. Vyvozovat se z toho dá hodně, ale půjde to těžko, když ona autorita se manifestuje jako dvouhlavý Marťan na tříkolce. Něco mi říká, že na natáčení bylo ten den hodně veselo. ()

Static (1961) (S02E20)

Je zajímavé, kolikrát se stalo, že tuhle konkrétní fetiš, tedy posedlost starými dobrými časy (která je v jiných dílech trestána) zobrazí Twilight Zone s neschopností jí nepropadnout a epizoda končí tak, že si člověk živící v bludu nějakým způsobem prosadí svou a ohne realitu ve svůj prospěch. Je zvláštní, že za o hodně míň jsou hrdinové trestání klidně věčným očistcem, ale tohle jim Rod občas nedokáže odepřít. ()

The Prime Mover (1961) (S02E21)

Další typický motiv Twilight Zone - hrdina získá nějakou nadpřirozenou schopnost a pomůže si jí ke štěstí, ale protože nezná míru, o štěstí zase přijde. když se nad tím člověk zamyslí, je to celkem absurdní ponaučení, které ale samozřejmě přesahuje samotnou TZ - jde o jeden ze základních lidských příběhů. Stejně mě ale vždycky pobaví ten požadavek, že od člověka, který ze dne na den začne ovládat telekinezi, se chce rozumná reakce ve střídmé míře. Taková hezká protestantská logika. ()

Long Distance Call (1961) (S02E22)

Je to spíš o nevyužitém potenciálu, co mě mrzí - téma vyrovnání se smrtí to jen naťuklo a pointa se synem prosícím o návrat vnuka nedává smysl jako ukončení konfliktu, který spočíval v něčem úplně jiném. No nic. ()

A Hundred Yards Over the Rim (1961) (S02E23)

Určitě esenciální epizoda, která dobře reprezentuje tu část Twilight Zone, která se soustředí víc ni high koncept než "poučení". Má to takový hezký osudový étos. I když jde už o poměrně čitelnou variaci na témata, která už tu byla zpracována. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (viac)