Julie Lescautová

• Česko Julie Lescautová (viac)
Francúzsko, (1992–2014), 151 h 30 min (Minutáž: 90 min)

Tvorcovia:

Alexis Lecaye

Predloha:

Alexis Lecaye (kniha)

Scenár:

Alexis Lecaye, Alexis Lecaye (pôvodný scenár), Charlotte Oubitza (viac)

Véronique Genest, Jennifer Lauret, Mouss Diouf, Walter Kreye, Joséphine Serre, Mariele Millowitsch, Renaud Marx, Hans-Martin Stier, Claire Borotra (viac)

Sympatická policajná komisárka je rusovlasé tornádo! Musí totiž zvládnuť nielen parížske zločinecké podsvetie, chlapský tím podriadených policajtov, ale aj výchovu svojich vlastných detí! Napriek tomu zostáva vždy elegantnou a rozvážnou ženou a so šarmom rieši aj zložité kriminálne prípady.
Francúzsky kriminálny seriál Julie Lescautová, ktorý tohto roku oslávi už jedenásť rokov od začiatku nakrúcania, dôkladne narušil zaužívané tradície seriálovej tvorby z policajného prostredia jeho ústrednou hrdinkou je totiž žena šéfka jedného z parížskych policajných obvodov. Na dôvažok je krásna, príťažlivá, inteligentná a samostatná. Inak by totiž nemohla zvládnuť svoju náročnú úlohu na pracovisku i doma. Keďže je rozvedená, starostlivosť o výchovu oboch dcér je viac-menej na jej útlych ramenách.
Po nástupe na miesto komisárky v parížskom predmestskom obvode Clairiéres, osídlenom spolovice Francúzmi, spolovice prisťahovalcami, Julie musí dokázať nadriadeným, že zvládne akúkoľvek situáciu. Zladiť prácu s rodinou je skutočný zázrak! Hneď v pilotnej časti seriálu jej pridelili únos dieťaťa. Horšie to už ani nemôže byť, veď sa s dcérkami ešte ani nestihli presťahovať do nového domu.
Mnohým podriadeným sa spočiatku nepozdáva, že im má veliť žena. Kto to kedy videl! Julie Lescautová (VÉRONIQUE GENESTOVÁ) však nedôveru ostrieľaných policajtov prelomí, keď dokáže, že jej vždy ide o vysokú profesionálnu prácu, ale nechýba jej ani zmysel pre sociálnu spravodlivosť a humor. Inak by totiž nemohla zvládnuť ani svoje dcéry Sarah (JENNIFER LAURETOVÁ) a Babou (JOSÉPHINE SERREOVÁ), z ktorých najmä staršia Sarah pred spolužiakmi nerada priznáva, že mama je policajtka.
Deti nechápu, prečo sa ich rodičia rozišli, keď na každom kroku vidia, že sa stále majú veľmi radi. Skutočnou príčinou ich rozporov a rozchodu je predovšetkým to, že obaja stoja na opačnej strane barikády Julie je policajtka, bývalý manžel Paul (FRANÇOIS MARTHOURET) zase obhajca. Hoci Julie pôvodne vyštudovala právo, vstúpila do radov polície, pretože nechcela sedieť za stolom a prekladať papiere z jednej strany na druhú. Vždy chcela pracovať s ľuďmi, zaujímala sa o ich problémy, súčasne chcela slúžiť právu v dennodennom živote. Všetci jej podriadení či už ide o zatrpknutého rozvedeného Davida Kaplana (RENAUD MARX), černocha Mottu (ALEXIS DESSAUX), citlivého Leveila (JEAN-PAUL ROUVE) alebo mladú príťažlivú Zoru (SAMIA SASSIOVÁ) si ju vážia nielen pre profesionálne, ale aj vysoké ľudské a morálne kvality.
Francúzsky kriminálny seriál čerpal z dlhoročnej tradície psychologicky prepracovaných postáv tohto typu seriálov, ktorým nikdy nechýbalo úsilie o pravdivé zobrazenie spoločnosti so všetkými jej neduhmi a poukázanie na to, že mnohé zločiny vznikajú na základe sociálnej nerovnosti. (oficiálny text distribútora)

Kri-kri

Prvních 65 dílů celkem ujde a jsou důstojným konkurentem ke Komisaři Moulinovi. Pak ale náhle takřka v jednu chvíli odejde hned několik důležitých dlouhodobých postav (tři kriminalisté, ex-manžel i mladší dcera) a na komisařství se čím dál víc střídají noví detektivové bez špetky charismatu. A největším úpadkem seriálu je přemístění Lescautové do Paříže, tam nejenže její tým má obdíl jiné složení, ale celkově to na mě působí strašně chladně a neosobně. Případy jsou nudné a ti pařížští kriminalisté jsou jaksi robotičtí, jen práce a nic víc, bez toho, že by do děje bylo zakomponováno i něco z jejich soukromého života. Celé to pak působí jako kdyby se tvůrci snažili co nejvíc přiblížit béčkovým americkým kriminálkám. Za první polovinu seriálu bych dal i 3 *, ale druhá půle kvalitu silně degraduje, proto mé celkové hodnocení vychází na lepší 2 * a 40%. ()

JKL odpad!

Je to odpad! Tak tahle kejda je opravdu silný kafe. Milá Julie Lescaut, která se chová jak zfetovaná stará baba, by v životě neměla takový respekt, který se kolem její osoby uměle vytváří. Prostě se jí nedá věřit... Je to asi jako, kdyby v podobném seriálu hrála Jiřina Bohdalová. ()

klima777

Slaboučké 2 hvězdičky. Na usnutí dobré, na občasné potěšení francouzskými reáliemi též. A ano, existují mnohem bídnější seriály, jež však mají štěstí na charismatické (nebo aspoň sympatické) hlavní představitele.------------- Edit: V posledním díle zjistíme, že se hysterka minula povoláním... Hvězda dolů a pryč! ()

Jello Biafra

Ďalšia pseudo-detektívna fušerina, tentoraz z francúzskej dielne. Julie Lescaut je rodinný typ policajtky, ktorá okrem prípadov vrážd rieši aj svoje dve dospievajúce dcéry a ich osobné problémy. K tomu sa občas pridávajú nevydarené pokusy o humor a celé to pôsobí veľmi nezvládnuto. Keď som to sledoval ako 8-9 ročný, tak mňa to bavilo, ale dnes nemôžem vidieť ani jeden diel. ()

made1

Seriál se líbí, ale věčné opakování mě od něj odlákalo, protože nestíhám sledovat, kterou řadu už jsem viděla na které televizi. ()

gutshoter

Julie Lescautová je u mě nostalgická záležitost. Vyvolává ve mně vzpomínky na ta dětská, nedělní, dopolední volna, kdy jsem se měl učit na písemku z matiky, ale koukal jsem na Julii. Taky to pak vždycky nedopadlo asi tak, jak mělo :) ()

Mr.Floyd

Obyčajný krimi seriál, ktorý vymaňuje z priemeru len skvelá a nesmierne sympatická hlavná hrdinka. Keby nebolo nej, určite by nevydržal toľko sérii a neudržal si taký počet divákov. ()

rozbris

Tak u tohoto seriálu platí opak, začátky se mi vůbec nelíbily a jsem rád, že jsem je v televizi přeskočil, ale dál jak se seriál rozvíjí je to docela zábavné a hlavně komisařka Julie Lescautová má velmi sexy dcerky:-) ()

xaver

Další z francouzských krimiseriálů, tentokrát o ženě policistce ve vedoucí funkci. Hlavním kladem seriálu je především jeho věrohodnost, způsob jak jsou vykreslené jednotlivé postavy a jejich každodenní starosti, problémy s výchovou dětí, existenční problémy to vše jako pozadí vyšetřování závažných i méně závažných případů. Podobně jako u seriálu Žena zákona nechápu to nízké hodnocení. Tento seriál snese srovnání s kterýmikoli německými nebo americkými krimiseriály a mnohé z nich právě svojí věrohodností předčí. U tohoto seriálu se prakticky nesetkáte s debilními scénami, kdy celé policejní komando napochoduje předními dveřmi a pachatel jim uteče zady. Pak následuje nesmyslná honička, při které se zničí spousta aut, spotřebuje se spousta střelného prachu a teče spousta krve. Je vidět, že lze natočit dobrou detektivku i bez těchto nelogických a zbytečně vykonstruovaných scén. Kvalitní jsou i herecké výkony pro nás většinou neznámých herců. Proto dávám 4*. ()

borec999

Nemci majú Kobru 11, Američani Macgyvera a Francúzi Julie Lescautovú. Fascinuje ma, že seriál bol zrejme natoľko úspešný a populárny že sa urodilo 22 sérií a 101 častí. A slovenské aj české televízie nám ak sa nemýlim, dodnes ponúkajú reprízy tohto skvostu. Z môjho pohľadu už od malička bola Julie Lescautová tuctová a neuveriteľne nezáživná kriminálka, a to navyše s pre mňa veľmi nesympatickou Veronique Genest v hlavnej úlohe. 1* za to, že po technickej stránke to nejakú tú základnú úroveň má. Ak si to porovnám s tým čo vysiela napríklad Markíza poobede dnes (Rodinné,Susedské Prípady), tak z toho Žily Leskotová vychádza ešte obstojne... 10% ()