Julie Lescautová

• Česko Julie Lescautová (viac)
Francúzsko, (1992–2014), 151 h 30 min (Minutáž: 90 min)

Tvorcovia:

Alexis Lecaye

Predloha:

Alexis Lecaye (kniha)

Scenár:

Alexis Lecaye, Alexis Lecaye (pôvodný scenár), Charlotte Oubitza (viac)

Véronique Genest, Jennifer Lauret, Mouss Diouf, Walter Kreye, Joséphine Serre, Mariele Millowitsch, Renaud Marx, Hans-Martin Stier, Claire Borotra (viac)

Sympatická policajná komisárka je rusovlasé tornádo! Musí totiž zvládnuť nielen parížske zločinecké podsvetie, chlapský tím podriadených policajtov, ale aj výchovu svojich vlastných detí! Napriek tomu zostáva vždy elegantnou a rozvážnou ženou a so šarmom rieši aj zložité kriminálne prípady.
Francúzsky kriminálny seriál Julie Lescautová, ktorý tohto roku oslávi už jedenásť rokov od začiatku nakrúcania, dôkladne narušil zaužívané tradície seriálovej tvorby z policajného prostredia jeho ústrednou hrdinkou je totiž žena šéfka jedného z parížskych policajných obvodov. Na dôvažok je krásna, príťažlivá, inteligentná a samostatná. Inak by totiž nemohla zvládnuť svoju náročnú úlohu na pracovisku i doma. Keďže je rozvedená, starostlivosť o výchovu oboch dcér je viac-menej na jej útlych ramenách.
Po nástupe na miesto komisárky v parížskom predmestskom obvode Clairiéres, osídlenom spolovice Francúzmi, spolovice prisťahovalcami, Julie musí dokázať nadriadeným, že zvládne akúkoľvek situáciu. Zladiť prácu s rodinou je skutočný zázrak! Hneď v pilotnej časti seriálu jej pridelili únos dieťaťa. Horšie to už ani nemôže byť, veď sa s dcérkami ešte ani nestihli presťahovať do nového domu.
Mnohým podriadeným sa spočiatku nepozdáva, že im má veliť žena. Kto to kedy videl! Julie Lescautová (VÉRONIQUE GENESTOVÁ) však nedôveru ostrieľaných policajtov prelomí, keď dokáže, že jej vždy ide o vysokú profesionálnu prácu, ale nechýba jej ani zmysel pre sociálnu spravodlivosť a humor. Inak by totiž nemohla zvládnuť ani svoje dcéry Sarah (JENNIFER LAURETOVÁ) a Babou (JOSÉPHINE SERREOVÁ), z ktorých najmä staršia Sarah pred spolužiakmi nerada priznáva, že mama je policajtka.
Deti nechápu, prečo sa ich rodičia rozišli, keď na každom kroku vidia, že sa stále majú veľmi radi. Skutočnou príčinou ich rozporov a rozchodu je predovšetkým to, že obaja stoja na opačnej strane barikády Julie je policajtka, bývalý manžel Paul (FRANÇOIS MARTHOURET) zase obhajca. Hoci Julie pôvodne vyštudovala právo, vstúpila do radov polície, pretože nechcela sedieť za stolom a prekladať papiere z jednej strany na druhú. Vždy chcela pracovať s ľuďmi, zaujímala sa o ich problémy, súčasne chcela slúžiť právu v dennodennom živote. Všetci jej podriadení či už ide o zatrpknutého rozvedeného Davida Kaplana (RENAUD MARX), černocha Mottu (ALEXIS DESSAUX), citlivého Leveila (JEAN-PAUL ROUVE) alebo mladú príťažlivú Zoru (SAMIA SASSIOVÁ) si ju vážia nielen pre profesionálne, ale aj vysoké ľudské a morálne kvality.
Francúzsky kriminálny seriál čerpal z dlhoročnej tradície psychologicky prepracovaných postáv tohto typu seriálov, ktorým nikdy nechýbalo úsilie o pravdivé zobrazenie spoločnosti so všetkými jej neduhmi a poukázanie na to, že mnohé zločiny vznikajú na základe sociálnej nerovnosti. (oficiálny text distribútora)

Djkoma

Nejen, že Julie Lescaut měla smůlu a její možný úspěch je zabit jejím postavením v programu, ale i konkurence je veliká a ona nezvládá dotahovat kvalitou lepší díla. Kriminální seriál se sympatickou policistkou je velmi obyčejný a pro mě příliš nezajímavý, abych ho sledoval pravidelněji. Pouze občas na něj narazím při mém nedělním vstávání. ()

tron

Sladký francúzsky humus s kravou v hlavnej úlohe. Strašne ma iritovala ako hlavná komisárka, tak aj jej kolegovia (až na vcelku sympatického černocha, ktorý na rozdiel od ostatných černochov v tomto seriáli dopadol dobre - ostatní tu robia väčšinou smetiarov). Vlastne ma strašne iritovalo úplne všetko v tomto (pseudo?)kriminálnom seriáli. Hrozne zastaraná záležitosť, akčné scény na úrovni Matelka a zvyšok vyplnený neznesiteľnými dialógmi, nepočúvateľným slovenským dabingom s Vladom Hajdu a smiešne zápletky. Vždy, keď tento zázrak omylom zapnem v televízii, mám sto chutí vyskočiť z balkóna. Bývam na 12. poschodí. ()

emma53

Lescotek jsem viděla docela dost, jen si pamatuji, že mně strašně iritovala svou emancipovaností, dokonalou matkou a málo chybělo k tomu, aby i ta její parta nevyzněla jak když si malí kluci hrajou na dvorku, svými občasnými, do nebe volajícími omyly. ()

Boss321 odpad!

Proč odpad? Samotný seriál zas až tak hrozný není, ale hlavní představitelku od pohledu nesnáším a českým dabingem ji totálně dorazili......... ()

flanker.27

Kandidát na nejangažovanější (=politicky nejkorektnější) seriál všech dob. Zvláště dcery slavné detektívky by zasloužily výletní jízdu mlýnkem na maso. Hanba mužům, kterým "emancipovaná" Lescautová vládne. Co to s těma Francouzema je? Země, která detektivnímu žánru vládla, v současnosti plodí blitky bez děje, zato s patřičným zastoupením menšin a žen. ()

Sarkastic

Kriminální seriály to nemají u diváků lehké, protože jich je mnoho a moc se od sebe neliší. Ale v tomhle seriálu je mi smypatický fakt, že tu nejsou bůhvíjaké akční scenérie, že se tu řeší většinou normální, obyčejné lidské problémy a že je tu stravitelný humor. Určitě 1 z těch lepších kriminálních seriálů. ()

sportovec

Tento seriál patří k dílům, která nejenže nenudí, ale navíc i prozradí ledaccos podstatného i o době a společnosti, ke které se vztahují. Má-li nějaký problém, spočívá v neúnosné délce (hodně přes 60 epizod) a postupné únavě původního konceptu (oproti MASHI, který se prosadil zřejmě Aldovou zásluhou právě touto schopností) plynoucí i z mimořádného časového trvání. Postupně z něj odcházely hlavní postavy (zejména to platí o původním komisařčině manželovi a nakonec i představitelce mladší dcery a naopak dosti bezvýrazném představiteli druhého partnera). To by však nemělo setřít jeho hlavní klady: feministický koncept, dokonalou kresbu prostředí, schopnost reflektovat problémy velké i komunální periferní pařížské politiky, velmi neidylické líčení francouzské policie i antifeminních poměrů, které v ní v té době panovaly. Véronique Genestová v Lescautové evidentně našla svou životní hereckou příležitost, jak naznačuje stoupající bravura, s níž svou postavu zvládá; velkou předností je působivé srovnávání ženského a mužského myšlení i výhod ženských přístupů, pro které v převážně mužském světe zločinu chybí často elementární pochopení. I chod jejího komisariátu se silně blíží realitě; vraždy se totiž nepáchají nejen každý den, ale i týden a často i měsíce. Jímavé je i líčení komisařčina soukromí: její soužití s dospívajícími dcerami je ve zvoleném pojetí působivé i věrohodné. JULIE je jistě seriálem lehké Múzy; je to ovšem kvalita, která je víc než následováníhodná. ()

MM_Ramone

Ťažko by som si vedel spomenúť na necharizmatickejšiu a nesympatickejšiu filmovú policajnú komisárku ako je "Julie Lescautová". Táto ryšavá mužatka je tak fádna, nevýrazná a nudná, že to snáď ani nie je možné. Nechápem ako nejakého francúzskeho liberálneho žabožrúta napadlo, že sa stane ústrednou postavou sto jeden dielneho televízneho seriálu. V rámci chorej gender ideológie a pod tlakom feministickej lobby pristúpili ku tomu, že túto nezáživnú šeredu spravili šéfkou polície. * ()

LiVentura

První díly stačí dozvukům kriminálních snímků "Staré Francie", leč celistvě působí seriál vyjma rodinného života hlavní hrdinky neutěšeně... ()

Jamal

Seriál, který měl časově seriálem. Zbytečně dlouhé scény, které jsou nudné a prakticky nic neřeší. Seriál, který si hraje na kriminální béčkové filmy, ale je bez barvitějšího a zaujmutelnějšího děje. Dal bych i míň, ale beru to jako seriál, u kterého mi vadí nejvíce zdlouhavost. ()

JohnnyD odpad!

Jedna z najväčších, najodpornejších a nairitujúcejších sračiek, aké som kedy videl. Seriál, ktorý vás prinúti nenávidieť kriminálne seriály. ()

hippyman

sympatická Véronique Genest zachraňuje svými hereckými výkony poměrně nenápadité zápletky jednotlivých epizod a především díky ní se dá seriál celkem úspěšně sledovat... 60% ()

Snorlax

Na Francii velmi podprůměrný seriál, z globálního pohledu celkem zábava. S přibývajícími díly ubývá kvalita, Lescautová klouže po bok svých neprůstřelných amerických kolegů s city gumového medvídka. Ale jak stárne, je stále v lepší kondici, mno dobrá. ()

Anderton

Seriál som si kedysi pozrel kvôli podľa mňa celkom fešnej komisárke a jej peknej staršej dcére (a bežalo to u nás doma, tak sa tomu nedalo vyhnúť). Ale nechápem, prečo jednotlivé diely museli mať stopáž celovečerného filmu, seriál sa tak pripravil o viacero potenciálnych divákov. Seriál k vareniu, pečeniu a žehleniu. Áno, je to pre ženy. ()