Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa Yardie k tomuto seriálu (4)

Chobotnica (1984)

Teď budu mluvit obecně k celé sérii.... Tento seriál jsem vídal v TV, když jsem byl hodně malý. Doteď vím, že se mi strašně líbil, i když jsem si už nepamatoval přesný děj. A dodnes si pamatuju scénu, kdy zastřelili Coradiho. Teď, když vychází celá série na DVD se nemůžu dočkat každého pátku, kdy vyjdou další díly. Vše začíná tajemnou až strašidelnou úvodní hudbou filmu, která navozuje až trošku strachu. Děj se točí okolo doktora Cataniho, který se pustil do boje s mafií na Sicílii a postupně odhaluje, jak je tato chobotnice propletena, až do nejvyšších pater společnosti a to nejen na Sicílii a dokonce nejen v Itálii. A nakonec, když si myslíte, že je vyhráno, tak se ukáže, že v podstatě se nic nestalo a mafie jede z vesela dál. Občas je to trošku skličující, když vidíte, co všechno je možné a jak to v tom světě chodí. Když jsem jednou shlédnul 2 díly po sobě a během těchto dílů bylo mafií zabito asi 10 lidí, měl jsem dost špatný pocit... Zajímalo by mě, jak moc je to vzdálené realitě, ale myslím, že asi ani moc ne, což je dosti strašidelné... Nejlepší ze všech řad je každopádně čtyřka, kde děj opravdu graduje a všech 6 dílů jsem viděl během dvou dnů, protože jsem se nemohl odtrhnout. A hudba, ta se neskutečně povedla a jen dokreslu tu temnou a depresivní ráži celého seriálu.Howgh! ()

Season 2 (1986) (S02)

Výborně navazuje na první sérii. Více jsme se rozepsal u ostaních sérií. Zde jen dodám, že se pomalu rozjíždí k třetí sérii a hlavně čtvrté sérii, kde už se konečně pozná, kdo je pánem a kdo kmánem (i když si myslí, že pánem). Tento seriál prostě zbožňuji!!! Howgh! ()

Season 3 (1987) (S03)

Velmi dobrý rozjezd a předkrm před čtvrtou sérií, která je za 6*!!! Postupem času se odkrývají chapadla chobotnice výš a výš a zjišťujeme, že ti, o kterých jsme si mysleli, jak jsou důležití jsou v podstatě jen malé ryby a hlavní osoby jsou někde daleko jinde. Seriál má stále více depresivnější atmosféru a občas jsem měl nedobrý pocit. Série opět výtečná, jako celé první 4 serie. Howgh! ()

Season 4 (1989) (S04)

Škoda, že nemám možnost dát více hvězdiček!!! Čtvrtá serie se opravdu vyvedla ze všech nejvíce. Shlédnul jsem všech šest dílů během dvou dnů, nemohl jsem se odtrhnout. Je sice pravda, že po třech dílech jsem měl opravdu docela stav deprese a nemohl jsem uvěřit, jak to v tom světe chodí, jak je snadné být uklizen, jak lidský život nemá pražádnou hodnotu a že mafie je v podstatě nezničitelná, protože jakmile useknete chapadlo chobotnice a myslíte si, že je konec, zjeví se další chapadlo a to silnější než to již zničené. Opravdu velice depresivní seriál, tedy alespoň pro mě! Nicméně, o to lepší! Celkově za celé čtyři série je tadle nejlepší!! Atmosféra naprosto fantastická, hudba geniální a příběh spolu s herci výtečný! Celkově hodnotím jednoznačně za 5*, čtvrtou řadu za 6*!!! Mohu jen doporučit, asi se mrknu na celou serii ještě jednou. Každopádně jeden z nejlepších, ne-li nejlepší "vážný" seriál, který byl kdy natočen!! Howgh! ()