Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa ilemas k tomuto seriálu (10)

Chobotnica (1984)

Nejlepší seriál o italské mafii se skvělým Michelem Placido. I následující řady bez Komisaře Cattaniho neztrácejí ze své působivosti. ()

Season 2 (1986) (S02)

Skvělé pokračování výborného seriálu. ()

Season 3 (1987) (S03)

Třetí série stále drží vysokou laťku. Tenkrát to byl velký hit. ()

Season 4 (1989) (S04)

Nejlepší řada z celého seriálu, kam se hrabe slavný Kmotr! ()

Il cuore del problema (1990) (S05)

Důstojné pokračování bez komisaře Cattaniho., kvůli čemuž šlo hodnocení zbytečně dolů. Řek bych, že to je v mnohém lepší, než předchozí utahané díly, být tam Cattani, tak plný počet. Překvapil mě na starší film neskutečně dobrý obraz na dvd oproti předchozím dvd. Žeru to jak za mlada, líbí se mi to víc než Kmotr. ()

L'ultimo segreto (1992) (S06)

Další skvělé pokračování oblíbeného seriálu o italské mafii tentokrát odehrávajícího se i v bývalém Československu v mnohém předší i slavného Kmotra. ()

Indagine sulla morte del commissario Cattani (1995) (S07)

Nádherná Sicílie a otravné radio Tam Tam, snad ještě otravnější Diana TV, komisař Cattani znovu na scéně... Schází mi tu můj oblíbený záporák Tano a vůbec v předchozích částech se mi záporáci líbili více. Přesto i tahle část si nezaslouží nižžší hodnocení než předchozí. ()

Lo scandalo (1997) (S08)

Kvůli tak slabému hodnocení jsem měl obavy, že se mě osmá řada, kterou jsem dříve neviděl nebude líbit a ani jsem ji nechtěl vidět, abych si nepokazil dojem z dosud skvělých částí tohoto seriálu. Ano, je to úplně jiné než přechozí řady, ale to neznamená, že by to mělo být v něčem horší. Naopak. Výborná kamera, nádhérná Sicílie i odlišná hudba, na kterou jsem si po chvíli zvyk a perfektně se tam hodila, dělá z tohoto dílu skvost. Je to pohled do duše a dospívání mé nejoblíbenější záporácké postavy Tána, který dává celému seriálu nový rozměr. ()

Il patto (1998) (S09)

Láska mezi kapitánem a krásnou baronkou v 50. létech na Sicílii s všudypřítomnou mafií. Devátá část navazuje na předchozí a přes slabé hodnocení je opět vynikající. ()

Season 10 (2001) (S10)

Skvělý závěr uspěšného seriálu nezklamal. Tano Caridi v roli největšího padoucha je opět přes své stáří úžasný, chvílemi mě připadal jak Hitler. Nejlepší seriál o italské mafii můžou natočit jedinně italové, protože jsou přímo u zdroje. Škoda, že seriál nepokračuje do dnešní doby. ()