Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa DonBraso k tomuto seriálu (2)

Il cuore del problema (1990) (S05)

Safra to je let,kdy jsem viděl naposled Chobotnici.Uzrála doba a šup na to.A musím říci,že to má stíle svoje nesporné kvality i po tolika letech.Každý tu jen píše o tom,že Cattani s Placidem šel od válu a už to prostě není ono.Řekl bych to samé,ale tady jde o to,že na šachovnici jsou stále velmi dobře známé tváře.Samozřejmě nemusím chodit daleko a to je Remi Girone jako Tano.Tvůrci jdou na to dobře a samozřejmě nabídnou nové postavičky.Tou hlavní je samozřejmě klan Linori,který tu hrajou vesměs středobod všeho co se v páté sérce stane.Je tu nový vyšetřovatel Licato,který svůj odstín prokáže brzo a v podání Mezzogiorna vlastně nemá chybu.Je přesně jiný než Cattani,má jiné praktiky,jiný souboj s vlastním já a to je dobře.Co bohužel ztrácí kredit celého snímku určitě není hudba,která hraje snad neustále,ale od Morriconeho se vlastně neohraje nikdy,spíš je to občas tragická posloupnost či ještě přesněji střih.Občas se prostě stane,že herci říkají repliku,která má nabádat postavy až někam jedou a najdou tu osobu,přitom před pár minutama už tam byla vyslana tím stejním hercem další posádka.Tohle bylo tak snad třikrát či čtyřikrát za sérii.Nevím jestli jsem až takový puntíčkář,ale bylo to blbé a hloupé.Vlastně celkově střih určitě není zrovna hlavní devizou,kdy hudba rozjíždí svůj kontext právě scéně a ta bezmilosti opustí scénu,aby se hned vzápětí opět vrátila už v jiné hudbě.Jsou to takové mušky,který kazí zbytečně celkový dojem.Závěrečná scéna v posledním díle je bohužel hrozná pitomost a opět dokládá to,že tvůci vlastně vůbec neví,proč tam něco podsouvají a reálně se odehraje scéna jinak.Jinak nemám výhrady a opět La Piovra ukazuje,že prostě tady to smrdět bude ještě dlouho,což však víme.Po dvou dnech jsem to dodíval,což asi i bylo dobře.Je pravda,že části jsou již klasicky delší a určitě né tak krátké jako je zde v textu 5x80.Každý díl má i 100 minut a většinou nepoleví,takže se někdy může jevit díl delší,což zde určitě je.Nebudu asi moc dlouho otálet a rovnou přejdu na šestou řadu,kde nás čeká i Praha.Ale menší oddech si určitě dám jestli Espinosa a další dovolí:)85% ()

L'ultimo segreto (1992) (S06)

Tak dojetá i šestá řada a musím říct,že pád je zde cítit oproti skvělé pětce.Ubralo se absolutně na akčních pasážích a urputně jsou zde naprosto hluchá místa a nezajímavá rovina o uneseným dítěti,kdy to jde vše do kytek,protože je to citelný vydírání,který tu má nepochopitelně moc místa.Nebudu říkat kolikrát jsem usnul u jakého dílu,ale první a poslední díl byly dobrý,ale je zde cítit zbytečné natahování děje co to jde.Ani ta Praha tomu moc nedala,ale zase mladej Růžička jako sultán byla frájeřina a Hřušinský tu má tak 8 minut za celou sérii,tak bych zas zrovna neomdléval herectvím.Potěšil ten "šéf" Pierre Mondy v úloze jako velký kápo,Tano opět skvělý a vlastně on jediný dokáže připoutat diváka hned k obrazovce,tím neříkám,že Mezzogiorno v podání Davida špatný.Pletky okolo banky,vyřešené z pětky dva resty,nějaký díly skvělé a některé zas hrozně nudné udělají z šestky jen fakt o malinko lepší průměr.Tak zas za pár na sedmičku a opět si zvykat na dalšího novýho komisaře.Ještě,že ta Contiová je všude. ()