Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa Wacoslav1 k tomuto seriálu (10)

Chobotnica (1984)

Na úvod musím říct, že tenhle kultovní Italský krimi seriál mi dlouho unikal. teď ani nevím jak jsem si na něj vzpomněl, ale každopádně si zaplním tuhle mezeru ve vzdělání. No mám za sebou tuto úvodní sérii a musím konstatovat, že je slušná i když taková hodně rozjezdová. Mimo dominantního hlavního hrdiny je tu spousta vedlejších postav, spousta vedlejších dějových linií a není tak úplně sranda se v tom orientovat. Každopádně tato první série zatím všechno jenom slibně naťukává nejde ještě do hloubky je jasné, že o tom budou až ty další série. každopádně únos a znásilnění 12 letý dcery hlavního hrdiny je na rozjezd celkem nepříjemný. Očekávám dle komentů, že je to, ale ještě pohoda ve srovnání s tím co nás čeká. Každopádně tady ještě nejde o žádný velký ryby, ale někde je třeba začít a prostě toto bylo teprve první kolo. Já se pustím do dalších a této úvodní sérii udílím zatím lepší 3* Uvidíme jak se to celý bude vyvíjet dál.65% ()

Season 2 (1986) (S02)

Tak jsem právě shlédnul tuhle sérii a musím konstatovat, že to začíná nabírat pořádný drajv přesně jak jsem očekával. První řada byla slušná, ale přišla mi taková rozjezdová moc toho neřekla a ani jsem pořádně nevěděl co napsat do komentu. Teď už mám v hlavě jasněji. to co úvodní řada nastínila se tu rozjíždí celkem nekompromisně nikdo se tu z ničím nesere. Hlavně na mě začala působit ta všudypřítomná beznaděj a hodně špatný osud všech kladných hrdinů. Prostě a jednoduše kdokoliv chce cokoliv změnit a nehodlá ustoupit je nekompromisně odstraněn. Význam slova Chobotnice tu pak dostává ten správný rozměr. chapadla mafie jsou všudypřítomná sahají až do nejvyšší politické sféry a smete každýho kdo se postaví do cesty z nemilosrdnou krutostí. Začátek a konec série je pak ultimátně špatný. Takže určitě tu vidím kvalitativní posun oproti rozvláčné první řadě. I když pořád mi ještě k dokonalosti něco chybí. děj není zase až tak originální a pár budoucích scén a point jsem celkem bez problému (úspěšně) vytušil dopředu. Každopádně tato série už si ode mě ty 4* vyslouží a celkově jsem zatím spokojen. Uvidíme jak se to vyvrbí dál. Na další řady se chystám v dohledné době.75% ()

Season 3 (1987) (S03)

Tak jsem absolvoval tuto třetí sérii a musím konstatovat, že ten seriál opravdu začíná neskutečně gradovat. Na těch nadšených 5* to sice ještě stále nevidím, ale opět mi tato řada přišla o něco lepší než ta předchozí. třetí série začíná tam kde druhá skončila a pokud jste měli pocit, že to předtím byla samá deprese a beznaděj, tak to ještě nebylo vůbec nic. Tady už se chobotnice opravdu neúměrně rozpíná a likviduje každýho kdo jí chce zastavit nebo naopak patřil mezi chapadla, ale už svůj part dohrál. Tady mi konečně začíná sedět postava hlavního hrdiny který zatím ve mě svým svérazným a poměrně složitým pojetím své postavy vyvolával rozporuplné reakce. Začne tu jako zničený člověk aby se vzápětí triumfálně vrátil na scénu záchranou jedný malý ne zrovna ukecaný momentálně zaostalý holky. Pak už všechno nabírá spád. Do děje vstupují banky hraje se opravdu na nejvyšší úrovni a v pozadí všeho je mezinárodní obchod se zbraněmi. Likvidací je víc a mafiáni přidávají na krutosti, ale znáte to na každou svini se vaří voda... Takže jo tenhle seriál je lepší a lepší.85% ()

Season 4 (1989) (S04)

Vynikající vygradování sérií z komisařem Cattanim. Sice to ani tentokrát nebude na plný počet, ale čtvrtá série perfektně zakončuje to co předchozí tři rozjeli. Kvalitativně je to tak zhruba na stejné úrovni jako druhá a třetí s tím, že poslední díl mě dostal. sice jsem věděl předem jak to dopadne, ale i tak to byl mazec. Prostě zakončení v typicky depresivním duchu celého tohohle seriálu. Na scénu pak vyplouvají i dvě naprosto boží akční sekvence z pokusem o likvidaci hlavního hrdiny ta první na dálnici a ta druhá v útulku pro opuštěný děti Obě tyto přestřelky jsou perfektně syrový a realisticky natočený. Jinak konec jsem neobrečel, páč se musím přiznat, že na to aby mě ještě ve filmu něco dojalo už mám moc nakoukáno, jsem moc starej a taky moc velkej cynik, ale bylo to epický to zase jo. Každopádně jsem zvědavej jakým směrem se teď seriál bude ubírat dál, ale mám určitě v plánu minimálně další dvě série tak uvidíme. Každopádně i s tou čtvrtou jsem velmi spokojen.80% ()

Il cuore del problema (1990) (S05)

Nechápu ten propad v hodnocení tady. Podle mého názoru si pořád tenhle seriál i po změně hlavní postavy uchovává solidní kvalitu. Možná to bude i tím, že já si zase postavu komisaře Cattaniho až tak neoblíbil a jeho smrt se mnou až tak nezacloumala jeho nástupce je bez problému plus samozřejmě zůstalo pár postav z předchozích sérií a příběh se dál vyvíjí. Pravda možná už je to spíš jenom taková běžná drsnější akční kriminálka už to nemá možná až tak specifickou depresivní atmosféru, ale pořád platí, že pro optimizmus a pozitivní vývoj děje tu není místo a nikdo se tu z ničím nemaže. Postavy některých zlosynů se začínají víc profilovat a máme tak čím dál tím větší možnost nahlédnout co je v pozadí. Možná, že některé dějové linie se začínají trochu opakovat, ale pořád to drží pohromadě jako kvalitní kriminálka a já jsem tak i s touhle sérií celkem spokojený a každopádně se pustím do další. Když už jsem zase v tom, tak co naplat musím vědět jak se to vyvrbí i když tuším, že asi standartně špatně, ale zatím to prostě ještě pořád funguje a seriál má svou úroveň, takže proč propadat zbytečný skepsi čekal jsem to slabší po těch komentářích tady. Já za sebe dávám 70% ()

L'ultimo segreto (1992) (S06)

No podle mého názoru je to pořád v pohodě obdobně jako pátá série tak i šestá si drží pořád velmi slušný standart. dokonce je zde i Česká stopa skoro by se bez nadsázky dalo říct, že se tahle série klidně mohla jmenovat Chobotnice 6 všechny stopy vedou do Prahy! Ano už je tomu tak matičky stověžaté si tu užijeme více než dost a dokonce v závěru série zjistíme, že v pozadí všeho jakož to největší zlosyn ze všech je Rudolf Hrušínský který mimochodem svůj part zvládnul naprosto excelentně. Objeví se i jiní Čeští herci jako Beneš, Dejdar a další. Po mírně optimistickém konci páté série tu jde opět všechno do sraček. hlavní hrdina má pro jistotu už od prvního dílu kulku v hlavě která ho sice nezabije okamžitě, ale je nasnadě, že dříve nebo později to schytá to jenom aby jsme počítali s tím jak to celý skončí. No a ti na který se nedostalo v předchozích sériích si můžou být jistí, že tentokrát to opravdu schytají. Každopádně byť už to dějově nijak extra nepřekvapí, tak mě to pořád bavilo dost na to abych tomu švihnul ty standartní 4*. I když už tu jsou série 5 a 6 hůře hodnocené než 1,2,3,4 tak podle mě ten rozdíl v kvalitě určitě až tak markantní není. Této řadě dávám 75% ()

Indagine sulla morte del commissario Cattani (1995) (S07)

Marná sláva, ale se zdejším nízkým hodnocením se opět neztotožňuji. Pro mě je tenhle seriál pořád kvalitní. Dokonce bych řekl, že sedmá série je od smrti Cattaniho ta nejkvalitnější. Nic proti páté a šesté, taky se mi líbili, ale už se mi zdálo, že ten seriál nemá takovou tu typickou atmosféru ze starších řad. Tady se opět vracíme na Sicílii což je jenom dobře. Sedmá série víceméně pátou a šestou ignoruje a navazuje přímo na čtvrtou. Opět se vrací totální atmosféra beznaděje a hlavně nekompromisnost a brutalita. Hned v prvním díle zařve sedmiletej fakan a deprese pokračuje dál. tenhle seriál měl prostě koule to se nedá popřít. Nevím v kterým jiným krimi seriálu jsem viděl oddělat tolik kladných postav a aby se to vykompenzovalo, tak to ve finále schytají i ty záporné. Já prostě ten rozdíl v hodnocení tady moc nechápu. Pro mě je to pořád kvalitní a seriál si pořád drží svoji laťku vysoko, ale to je fuk ať si každej hodnotí jak chce já této řadě dávám 80% ()

Lo scandalo (1997) (S08)

Tak jsem to vzal trochu na přeskáčku a mrknul se na tuto pouze dvoudílnou osmou sérii. Což o to ono to zase tolik nevadí, protože tohle nemá z předchozími sériemi co dělat je to vlastně takový flashback do doby minulé a návrat až ke kořenům samotného vzniku mafie na Sicílii a v podstatě jde o historii Chobotnice jako takové. No určitě je to netradiční nápad. Zpracování není tak přímočaré jako u předchozích řad, ale i tak to má svoji kvalitu a už nějaké ty charakteristické dějové rysy na které jsme ze seriálu zvyklí. Já této sérii dávám 55% ()

Il patto (1998) (S09)

Podobné jako osmá série. Svoji úroveň to rozhodně má i když co do akčnosti kvalitní deprese a postav který by mě bavili se mi to zdá slabší než série 1 až 7. Na druhou stranu osmou a devátou je třeba brát spíš speciálně, protože i děj to má svůj vlastní a na ty ostatní řady seriálu Chobotnice to má jenom minimální návaznost. Sicilské prostředí je určitě plus a ani dějově to není úplně špatný. Takže pořád jsem se nenudil, ale platí, že Chobotnice z Placidem a dalšími ze současnosti mě baví víc než tahle situovaná do padesátých let.55% ()

Season 10 (2001) (S10)

Ani tahle poslední série není vyloženě k zahození. je vidět, že určitou úroveň si seriál držel až do konce. Mě to prostě chytlo a pokud jste jako já viděli předchozí série, tak tohle je opravdu jakési zakončení navazující přímo na sedmou řadu, protože osmá a devátá s tím nemají co dělat. Pořád mě to ještě vtáhlo do děje i když určité výhrady už k tomu mám. Přeci jenom po tolika dílech už seriál mohl jen těžko přijít z něčím novým a taky hlavní hrdinové mi tu přijdou už takový trochu unavení, bez šťávy a to platí jak pro Patricii Millardet která viditelně zestárla a už nemá její postava ten šmrnc co měla v předešlých řadách, tak pro Remo Gironeho. Tohle už prostě není ten Tano co předtím. Všichni už jsou zkrátka takový rezignovaní není to ono i když ten závěr na sopce byl ještě celkem působivej. Na druhou stranu je tu dost zbytečných scén. Nepochopil jsem tu vsuvku z harantama z Černobylu co mají leukémii nebo celkově tu místy zbytečnou hrozně detailní sebeanalýzu hlavních postav. Takže celkově těsně nad průměrem a asi je dobře, že tato série už je poslední.55% ()