Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa Paity k tomuto seriálu (10)

Chobotnica (1984)

Dodneška pamatuju na tu stísněnou atmosféru strachu a úzkosti, která člověk zalila už když jen slyšel úvodní znělku Chobotnice. Inspektor Cattani to neměl jednoduché a my tak mohli alespoň nakouknout pod pokličku toho, jak se "úspěšně" bojovalo s mafií v Itálii. ()

Season 2 (1986) (S02)

Stejně jako u jedničky, akorát bych se opakoval. jen bych snad ještě doplnil, že jsem na Chobotnici vždycky oceňoval, jak Cattani někdy i prohrál. To se skutečně u dnešních pseudo kriminálek Aljaška, Bankok a já nevím co všechno, nevidí. ()

Season 3 (1987) (S03)

Chobotnice se trojkou vrací opět na plné obrátky. Když si stejně vezmu, kdy to bylo natočeno a v té době byla mafie stále na vrcholu své moci, skoro se divím, že to znovu natočili. ()

Season 4 (1989) (S04)

Už je to poměrně veliký zaplatenec, který je ale dobré rozkrýt tím, že si shlédneme předchozí díly. Ne snad kvůli návaznosti, ale spíše pochopení celkové skladby seriálu. ()

Il cuore del problema (1990) (S05)

Tohle se až tak úplně nepovedlo. Rozhodně je vidět, že je Cattani mrtvý a tak nemá seriál takový spád. Bohužel. ()

L'ultimo segreto (1992) (S06)

Pro fanda stále použitelné, pro někoho, kdo to vidí prvně asi nic moc a proto také odpovídá celkové hodnocení. ()

Lo scandalo (1997) (S08)

Nevím proč se v Chobotnici pokračovali. Mohli to už nechat filmaři ležet, ale asi měl někdo ze scénáristů nějaké vleiké nutkání si to ještě prodloužit a tak vzniklo toto. ()

Il patto (1998) (S09)

Proč devítka vznikala je záhadou, na kterou už se asi nikdy nedozvíme odpověď. Co naplat, když už to člověk ze zvědavosti zkouknul. ()

Season 10 (2001) (S10)

Moc nerozumím tomu, proč se to někomu líbilo. Podle mě už se to ničím nelíší od předchozích dvou sérií. Je evidentní, že moc nového už Chobotnice nemůže nabídnout. ()