Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa MrEddie k tomuto seriálu (6)

Chobotnica (1984)

Nostalgická vzpomínka na mé dětství v 80.letech kdy při vysílání tohoto legendárního seriálu nebylo živáčka na ulici. Všichni jsme koukali na televizi a s napětím sledovali nelítostný a někdy zoufalý boj komisaře Cataniho s mafií. Seriál až do šesté řady zraje jako víno. Nemůžu dát pět hvězdiček protože měneskutečně irituje Cataniho žárlivá a hysterická manželka. Za zmínku také stojí vynikající český dabing, který ocenil i režisér Damiano Damiani při návštěvě MFF v Karlových Varech. První řada se zaměřuje na byznys s drogami a praní špinavých peněz a na scéně se objevuje zatím nenápadně první padouch doktor Terazzini kterého bravurně nadaboval Eduard Cupák. Tato italská klasika stojí i po letech za shlédnutí. ()

Season 2 (1986) (S02)

Seriál zraje jak víno. Čtyři a půl hvězdičky. Catani hraje dvojí hru aby se pomstil. Mafie rozšiřuje svá chapadla do mezinárodního obchodu se zbraněmi. Hudbu složil mistr Morricone a je vynikající. Konečně odešla ze hry otrávná komisařova žena. Catani zůstává sám mezi mrtvými a nejlepši řady ještě přijdou. ()

Season 3 (1987) (S03)

Catani je konečně sám jako osamělý vlk mezi mrtvými. Už nemá co ztratit. Mafie přesouvá svůj zájem z obchodu s narkotiky na ilegální prodej zbraní. A na scénu přichází nový hráč Tano Carridi. Mladý ctižádostivý a bez srdce. Monstrum. Na konci také uvidíme pravého bose Cosa Nostry. Další špinavá hra se odehrává a pokračuje ve čtvrté řadě kde nastupuje do hry charismatický padouch bez soucitu. Espinoza ve vynikajícím podání Bruno Cramera. Máme se opravdu na co těšit. Za zmínku stojí opět vynikající hudba mistra Morriconeho , který složil několik nových hudebních témat. ****1/2 hvězdičky. ()

Indagine sulla morte del commissario Cattani (1995) (S07)

Také nechápu nízké hodnocení ostatních uživatelů. Pro mě tři hvězdičky s odřenýma ušima. Chybí totiž perfektní záporná postava. Tano se objeví až na samém konci série. Rádio Tam tam mi taky lezlo na nervy ale dalo se to vydržet. Sedmá řada se zaměřuje na Sicílii, která je nádherná, ale po staletí totálně zkorumpovaná. Konečně se dozvíme kdo zabil komisaře Cataniho. Na scénu se po dlouhé době vrací hraběnka Camastrová, která ovládá a korumpuje celé město až do okamžiku než přijde někdo silnější a elegantně ji zlikviduje. Ale jak říkám nepřítomnost charismatické záporné postavy dělá ze sedmé řady pouhý průměr. ()

Lo scandalo (1997) (S08)

Také nechápu nízká hodnocení. Pro mě tři a půl hvězdičky. Perfektní pohled na Sicílii po druhé světové válce. Mafie která na chvíli ztratila moc nabírá zase dech díky začínajícímu obchodu s drogami. Osmá řada také odhaluje život mladého Caridiho, který začíná pronikat do chapadel mafiánského byznysu. Je zde taky kus romantiky, která mi v sedmé řadě chyběla. Kamera je vynikající. Záběry Sicílie úchvatné. Muzika také velmi dobrá i když to není Morricone. ()

Season 10 (2001) (S10)

Důstojné zakončení populárního seriálu. Tano se vrací a bere si tajemství mafie do hrobu. ()