Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

slovan.mma

Tak som si to teraz stiahol a nedokazal som sa na to naladit. Je mozne ze keby som to pozeral v roku 2003, tak by som bol nadseny, ale teraz ma to nijako neoslovilo. Nechapem tie vysoke hodnotenia. ()

MRmachy

Tak po zhltnutí 14 epizod této space opery, musím dát Sheldonovi za pravdu a považovat Ruperta Murdocha za jednoho z největších zrádců. Tahle sympatická parta odpadlíků si určitě zasloužila více dílů, zvlášť když zůstalo spoustu nezodpovězených otázek, které ani vymodlený film Serenity nevyřešil. Každopádně Whedonovo spojení sci-fi a westernu mě nesmírně bavilo a Fillionovo charisma, se podle mě tady vyrovnalo tomu Fordovýmu. ()

Pythonator

Já z toho zase tak odvařený nebyl a popravdě nechápu, proč z toho někdo dělá takový poprask, že se nenatáčely další díly. Každopádně to bylo zábavné a celá posádka je sympatická. Kdyby se to ovšem drželo na kvalitativní laťce celovečerní Serenity, tak je to hned na pět hvězdiček a jeden už by to ukončení seriálu i oplakal. ()

tata22

Jsem milovník sci-fi odehrávajících se ve Vesmíru a na vesmírných lodí. Tohle je pro mne docela zklamání. Trochu mi to připomnělo nedokonalost prvních Star treků, originální série, kde většina scén byla natáčena ve studiu a filmové triky byly v plenkách. To bych ještě možná tvůrcům odpustil ale příběhy jednotlivých dílů jsou dost jednoduché a průhledné. Např. díl 2 z první série - Přepadení vlaku je až neuvěřitelně prostý, čitelný a jen těžko uvěřitelný. Nevím kolik dílů ještě zkousnu, trojka byla malinko lepší, a i když i tady je samozřejmě minimálně od půlky zřejmé jak to dopadne, a že zase zvítězí dobro nad zlem. Je to rozhodně škoda, nějaký potenciál jsem v seriálu viděl ale tohle je zřejmě spíš pro mladší publikum aby pochopili snáze přechod od pohádek k thrillerům :-) Z hodnocení ale vidím, že si seriál nějaké fanoušky našel a k mému překvapení má i solidní hodnocení, což je ovšem u seriálů na rozdíl od filmů dost časté. Nerozumím proč tomu tak je ale možná trochu tuším.... ()

Hixx

Parádny sci-fi serial o posádke vesmírnej lode, ktory spája sci-fi s westernom čim je naozaj jedinečný. Parta vesmírnych kovbojov je vskutku príjemná a dej je veľmi chytľavý no nanešťastie má serial len 14 častí a je predčasne ukončený filmom (vraj to producenti nezvládli) Veľká škoda lebo potencial tam určite bol no aj tak to stálo za to. ()

Jiriiik04

Velmi zdařilý mix sci-fi tématiky, westernové atmosféry, příjemného humoru a místy i temnější napínavé atmosféry. Firefly sice má nějaké ty větší nepřehlédnutelné mouchy (místy mě ten levnější rozpočet šlehal do očí, otevřený závěr), ale tohle mu prostě nějak hodně vytýkat nelze. Firefly totiž stojí zejména na absolutně parádních postavách, které si zkrátka zamilujete i přesto, že žádná z nich není zrovna svatoušek. Dále tu je velmi zdařilý děj, ve kterém se občas bleskne nějakej ten originální prvek. Herecké výkony jsou rovněž výborné, herci si své postavy užívají a to ani nemluvím o tom, že každýmu z nich ta role zatraceně sekne. Musím říct, že i přes jisté neduhy, kvůli kterým seriálu nemůžu udělit pátou hvězdičku, se jedná o jeden z těch lepších seriálů, co jsem viděl a fakt mě mrzí, že to tak usekli. 80% ()

FiVe

Tak trošku rozpačité sci-fi béčko. Domnívám se, že jako fanoušek sci-fi musíte Space western milovat, jinak ten seriál nebude nic moc pro Vás. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem se nenudil a to je základní předpoklad každého seriálu jako pasivní zábavy. Nicméně se opravdu nedivím, že tento seriál zrušili po první sérii. Hlavně asi za tu naivitu nejen hlavního protagonisty, ale i celého seriálu. Je pro mě záhadou jak mohl být natolik populární a upřímně to vypadá jako z produkce Red Dwarf. ()

D_Cooper

Tak pro mě jednoznačných 5 hvězdiček. Kdyby šlo dát 10 tak dám 10. Prostě seriál, který mě sedl. Škoda, že to mělo tak krátkého trvání. Všechny postavy jsou fantastické (mimochodem Jewel Staite je neuvěřitelně sexy). Vynikající scénář. Nápad spojit western a sci-fi se opravdu povedl. Vtipné a ani chvilku jsem se nenudil. Kéž by se začalo nátáčet pokračování. ()

robbinstom

Rozhodně jeden z nejlepších whedonovských seriálů, který ovšem taky dostihla nízká sledovanost v USA (stejně jako třeba Tru calling). Spojení SCI-FI a westernu je hodně zajímavá záležitost a když se k tomu ještě přidá super hudba, tak není co řešit... Škoda, že byl v tom nejlepším zrušen, tak nezbývá než doufat, že podobný osud nepostihne i Dollhouse. A ještě jedna maličkost- myslím, že to je jediný ze SCI-FI seriálů, který dodržuje to, že ve venku vesmíru není NIC slyšet (ani motory, ani střelba). ()

Firefly88

Škoda, že seriál byl omezen pouze na první sérii a scénář nedostal prostor k rozvinutí. Kombinace sci-fi a westernu by se někomu mohla zdát podezřelá, ale je vidět, že herci se jí zhostili velmi dobře. ()

ValheruCZ

Vytvořte sci-fi svět, zasaďte do něj westernové prostředí, přidejte dobře udělanou country/westernovou hudbu, vytvořte zajímavý, originální scénář se směsicí humoru, napětí i akce, dodejte různorodé postavy, které dokážou člověka rozesmát i chytit za srdce, a dostanete Firefly. Než jsem seriál poprvé viděl, nic jsem od něj nečekal a byl jen zvědavý. Po pár dílech můžu říct, že mě, jako fanouška sci-fi i westernu nevadí tohle propojení, spíše naopak. V tomhle případě se dá mluvit rozhodně o povedeném spojení dvou žánrů. Jak už zde zaznělo, škoda jen, že měl seriál tak krátký "život". 90%. Za Jewel a Morenu možná i víc :-) ()

ogy86

Co říct k tomuto seriálovému skvostu? Když mi bylo Firefly doporučováno, nevěřil jsem, že to může být tak dobré, jak mi hned několik lidí tvrdilo. No, po prvních rozjezdových minutách jsem pochyboval ještě více, ale po skončení pilotní epizody zklamání odeznělo a od třetí epizody jsem se do dobrodružství různorodé posádky kapitána Reynoldse doslova zamiloval. Snad každý ze čtvrnácti dílů má svůj půvab a těžko se vybírá nějaký, který by vynikal, ale mezi mé favorizované rozhodně patří Jaynestown (Drsňák Jayne hrdinou proti své vůli:-D ) Out of Gas nebo Objects in Space. Rovněž jsem si oblíbil celou posádku lodi, protože každá z těchto postav měla něco do sebe. Škoda, že Fox tento seriál doslova zabil a tak zůstalo jen u čtrnácti epizod. Alespoň, že si fanoušci vydupali film Serenity, který některé dějové linie důstojně zakončil. Ale dost psaní, protože tento seriálový kult se musí vidět:-) ()

+sfinx+

Jsem teprve u počátečních dílů, ale těch 5 hvězd s důvěrou dávám. Dokud to mám ještě v čerstvé paměti dám sem příklad scény, kvůli kterým si seriálu vážím. V závěru druhého dílu, kdy padouch odkecá typický monolog budoucí krvavé odplaty za překažené plány, následuje něco, co se jinde nevidí - něco, co by udělala většina lidí, ale co udělá jen málokterý tvůrce filmu (seriálu). Kapitán je celkově zvláštní povaha a i ostatní postavy odkrývají své nitro jen postupně - je tu patrná podobnost s SG: Universe - podoba je i v občasných hádkách - nejslabším to článku tohoto seriálu - i když je to výjimečných pár minut, tak je to nedokonalé a nevěrohodné a trochu to kazí dojem.. no nemůžu přece vychválit seriál až do nebes - to by bylo neprofesionální :D ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)