Cracker

všetky plagáty
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (1993–1996), 20 h 50 min (Minutáž: 48–100 min)

Tvorcovia:

Jimmy McGovern

Robbie Coltrane, Barbara Flynn, Geraldine Somerville, Lorcan Cranitch, Christopher Eccleston, Kika Markham, Kieran O'Brien, Robert Cavanah (viac)

Keď dr. Eddie Fitz Fitzgerald (ROBBIE COLTRANE) začne prednášať na Manchasterskej univerzite, jeho manželka Judith (BARBARA FLYNNOVÁ) zistí, že musí zaplatiť 5-tisíc libier za jeho hráčke dlžoby. Okamžite manžela opustí, na starosť mu nechá dcéru Katie (TESS THOMSONOVÁ) a so sebou vezme syna Marka (KIERAN O´BRIEN). O deň neskôr sa Fitz dopočuje o brutálnej vražde bývalej študentky Jacqui Appletonovej (LOUSIE DOWNIEOVÁ). Skontaktuje sa s jej rodičmi (JOHN GRILLO, KIKA MARKHAMOVÁ) a ponúkne im svoju pomoc pri nájdení vraha. Vyšetrovateľka z manchesterskej polície Catriona Bilboroughová (AMELIA BULLMOREOVÁ) len veľmi neochotne súhlasí s tým, aby sa Fitz zúčastnil výsluchu hlavného podozrivého Thomassa Francisa Kellyho (ADRIAN DUNBAR). Kelly údajne trpí amnéziou, po rozhovore s ním však Fitz tvrdí, že vinníka treba hľadať inde. Bilboroughová sa napokon rozhodne, že Fitz sa nesmie už zúčastňovať policajného vyšetrovania. Fitz je však presvedčený o Kellyho nevine a s pomocou seržantky Jane Penhaligonovej (GERALDINE SOMERVILLEOVÁ) pátrajú po skutočnom vrahovi mladej ženy. To sa im napokon aj podarí... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (28)

Brotherly Love, Pt. 1 (1995) (S03E01)

Tak tu máme případ(y), u kterého to po delší době vypadá, že od začátku nemáme jasno, jak to vlastně celé je. Opět jsme u spodiny společnosti a určitého typu sociopatologických jevů, které tato část společnosti vykazuje. Skoro to až vypadá, že Británie je vážně odpadní místo celé Evropy...Zvláště, když pořádně začíná přituhovat i na samotné policejní stanici. Tady ta linka vypadá ještě více zajímavěji, než samotný případ. Osočování už přerostlo mezi jasnou nenávist a my vlastně pořád neznáme pravdu o tom, co se stalo v závěru minulé řady. Ačkoliv se tvůrci snažili lakovat diváka, že by Jimmy opravdu mohl být pachatel, tak jistotu stále nemáme, tak uvidíme. ()

Brotherly Love, Pt. 2 (1995) (S03E02)

Zatím nejslabší díl seriálu. Až moc porodů, domáckých scén okolo Fitze, z nichž teda některé můžou mít vliv i na případ, ale nic, co by zaujalo. Nakopne to až hororová scéna s další mrtvou prostitutkou, "prosakující" do nižšího patra. Jen u Jimmyho pořád člověk neví. Kdo ví, jestli vlastně dostaneme v rámci tohoto znásilnění nějaké rozuzlení. Ani bych se nedivil, kdyby tvůrci z Jimmyho nakonec udělali nějakou tragickou postavu, se sebevykoupením a následnou smrtí. Každopádně, v tuhle chvíli mi tahle linka příjde zajímavější, než případ. ()

Brotherly Love, Pt. 3 (1995) (S03E03)

Věčná škoda, že samotný případ v tomto trojdílu nebyl až tak zajímavý. Úplně ho převálcovala linka okolo Jimmyho, která končí vesměs tak, jak jsem nastínil v komentáři v minulém díle. I-když je otázka, jestli se vlastně vykoupil, nebo naopak svůj charakter poslal ještě do větších pekel. Samotný případ sice posloužil téhle lince takovým způsobem, aby se i ona mohla více otevřít z hlediska emocí postav, ale neměl sám o sobě takovou hloubku, aby se do něj divák dokázal ponořit jako v některých minulých částech. Jinak vlastně docela vidíme propad psychiky u jednotlivých postav do stále větší melancholie a deprese. Zajímavý tvůrčí počin už v ranných devadesátkách, kdy to nebývalo tak zvykem, jako dnes. ()

Best Boys, Pt. 1 (1995) (S03E04)

Po delší době opět hodně tvrdý díl, který nabídne poměrně přímočarou vraždu, ještě ke všemu poměrně explicitně znázorněnou. Docela to stylem připomnělo zabití komisaře z druhé řady. Šel bych tady klidně i na plný počet, ale zatím mi to kazí poměrně nelogické chování staršího kumpána v podání vždy sympatického Liama Cunninghama, který se k tomu vlastně dostal jen jakoby náhodou, ale od té doby je vlastně neustále po ruce, ačkoliv se z toho mohl hned na úvod docela slušně vykroutit. Uvidíme, jestli jsou v tom nějaké jeho postranní motivy, jako latentní homosexualita či něco takového, což by asi nejvíce odpovídalo. ()

Best Boys, Pt. 2 (1995) (S03E05)

Tak se moje předtucha z minulého dílu opravdu naplnila. Ten vztah obou pachatelů fungoval díky tomu, že jejich vztah byl vlastně něčím víc, než běžná dvojka pachatelů. Je zajímavé vidět, jak je to v polovině devadesátek znázorněno, a že si vlastně vůbec na něco takového troufli. Dneska by kolem toho bylo velké haló. To jen ukazuje, že nejlepší věci se  točili v době, kdy se nemuseli řešit kdejaké kvóty a pseudokauzy okolo menšin. ()

True Romance, Pt. 1 (1995) (S03E06)

Zatím za mě jednoznačně nejslabší díl seriálu, Jakoby se už některé zápletky začali točit v kruhu. Hlavně ty v okolí Fitzovy rodiny. Jeho rodiná linka hodně přešlapuje na místě, a ačkoliv je to po delší době díl, který se soutředí hlavně na Fitze, tak jeho linku nikam moc neposune, a ačkolvi se na Fitze snaží napřímo napojit i samotný případ, tak ten díky menšímu prostoru a nevykreslení charakteru postav zatím nejde tak do hloubky, jak jsme byli zvyklý. ()

True Romance, Pt. 2 (1995) (S03E07)

Je škoda, že závěr původního seriálu byl po hříchu tou nejslabší částí. Druhá část dvojdílu to trochu vytáhne nahoru, tvůrci zakončují některé osobní linky, ačkoliv se uchýlí k poměrně přímočarným a jednoduchým řešením. Případ napojený přímo na Fitze je jednoznačně nejslabší z celého seriálu. Je tak vlastně možná dobře, jestli už tvůrcům docházela forma, že seriál skončil. P.S.: Schváně jsem tu podal žádost i o doplnění speciálu z roku 1996, který tu chybí, tak uvidíme, kdy ho tu doplní :) ()

White Ghost (1996) (S03E08)

První speciál, který je spíš samostatným celkem, než součástí třetí řady, jelikož byl odvysílán samostatně až o rok později, a vesměs nemá moc spojitostí s dějem z prvních třech řad. Ano, stále tu máme Fitze, ale vyjma něj se vrací jen jedna postava, a to je ještě do děje naroubována dost uměle a jeho přínos je minimální. Jinak se na děj z předchozích dílů moc nenavazuje a celý díl lze zhlédnout bez znalosti předchozích částí. První speciál jako celek nedosahuje kvalit nejlepších částí seriálu jako takového. Má sice zajímavou změnu prostředí, ale nikterak jí nevyužívá a je to už spíš taková klasická kriminálka. I přes standardní délku dvou dílů se bohužel nepovede napsat tak zajímavé vedlejší postavy, jako tomu bylo v seriálu. Zajímalo by mě, co vedlo tvůrce k tolika změnám, když vlastně nejsou nikterak objasněny. ()