Star Trek: Enterprise

• USA Star Trek: Enterprise (viac)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (viac)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa DocBrown k tomuto seriálu (34)

Star Trek: Enterprise (2001)

Velmi tezko posuzovat tento serial jako kanonickou soucast Star Treku. Proste to nepasuje pred TOS a TNG. Jeden priklad za vsechny nesmyslne setkani s Borgy. Ani tvurci ENT nedokazali odolat oblibene latce a udelat si s nima jeden dil. Jenze Borgy jako prvni potkal Picard a nemel k dispozici zadne zaznamy o setkani s nimi, ktere by jiste musel Archer vytvorit. Navic se doktorovi podari znicit pomerne rychle nanosondy, s cimz si za 200 let nebyli schopni poradit ani po mesicich a letech. Je to jen priklad, ale podobnych nesrovnalosti se najde spousta (setkani s Klingony, Romulany - Spock okomentoval dobu pred 100 lety takto : bojovalo se z dnesniho pohledu primitivnimi jadernymi zbranemi na primitivnich vesmirnych lodich. Meli malo mista, nebrali se zajatci. Neexistovalo ani visualni spojeni mezi lodemi ..., jaktoze tu tedy hergot maji uz fotonova torpada a phazery ? atd.). Vesmir se hemzi humanoidnimi druhy, ktere se vetsinou lisi jen nejakym tim narustkem na obliceji, ale chovaji se jako lide. Dokonce pouzivaji i identicke "warp-civky", ktere jdou sebrat a pouzit i z lode prozatim neznameho druhu. Jenze dost let pozdeji v TOSce jsou najednou zase vsichni pryc a Kirk objevuje vesmir tak nejak nanovo. Dalsi znacne nestartrekovska je uvodni znelka, drivejsi orchestralni verze byly vzdy chloubou, misto toho je tu nejaky priserny sladak. Pres to vsechno co jsem napsal se musi clovek prenest, nemyslet na starsi-novejsi ST, jako nezavisla serial je urcite nadprumerny, i lepsi nez treba Voyager. Hlavnim kladem je urcite posadka - na prvnim miste Phlox, pak Malcolm ... kapitan Archer cim dal vic. T'Pol plni nejen roli prvni Vulkanky se silikony, ale svymi sarkastickymi hlaskami dokaze pobavit jako kdysi Spock. Prvni dve serie maji vubec hodne nadsazky, vse vrcholi v dilu Zisk. Je tu jen jeden otrava a to poradny - Chris Tucker, vypadajici jak jeste histerictejsi bratr Brandona Walshe. Bohuzel zrovna on dostava po kapitanovi nejvice prostoru a zcela nepochopitelne jako sefinzenyr chodi na vysadky a bali mimozemstanky, za prvni dve rady stihl snad ctyri. 1. rada 70% viz predchozi popis, Tucker bohuzel prezil. 2. rada 60% hlaska celeho serialu T'Pol : pokud se nesparim s muzem, ..., zemru hergot jak bych ted chtel to video od Nosacu. Druha rada evidentne ztraci napady a ztracela dal i divaky. Tucker jeste vice nesnesitelny, navic zavinil jednu smrt, on sam bohuzel opet prezil 3. rada 40% Uz ne Star Trek, ale akcni telenovela. Sledovanost stale klesala a tak se muselo vymyslet neco noveho. Nevyslo to, sledovanost sla stale dolu. Cestovani casem je velmi osemetne tema a ve Star Treku bylo vzdy brano jako cenne koreni, pouzivane velmi zridka. V treti rade uz je pouzivano porad a stale a cloveku se velmi rychle zprotivi. Plyne z toho obrovske mnozstvi casovych paradoxu a nelogicnosti (sprave to chape jen Deux ex Machina Danniels). Cela treti serie je brana jako jeden pribeh a vsechny dily jsou vzajemne provazane, coz jsem u serialu vzdy nesnasel. Dily casto konci v nejnevhodnejsim okamziku (zakonceni cele rady je otresne) a na zacatku kazdeho dilu je genialne udelany prehled co musi divak k jeho sledovani znat ... takze si behem neho domysli, co se stane. Kdyz telenovela tak se vsim vsudy - tedy milostny pribeh mezi uz extremne nesnesitelnym Tuckerem (jeho nespavost je to posledni co me zajima) a T'Pol, ktera se utapi v emocich a zadne sarkazmy uz od ni cekat nemuzeme. Nadsazka v treti rade chybi. Dil E2 odpad. Klady - navazujici dily Proving Ground (Shren je skvely) a Stratagem, kommando majora Hayese a propracovana nova rasa Xindu v cele s Degrou. Jenze jak Hayese tak Degru zabijou, a Tucker to opet prezije, ackoli 4. rada dokoncuje dvojdilem Storm Front treti radu, autori by si pri vymysleni alternativni historie meli nejdriv precist neco o te skutecne. Ted si dam hodne dlouhou pauzu, ale na dvojdil za zrcadlem se moc tesim. () (menej) (viac)

Ledy se lámou (2001) (S01E07)

Sedmá epizoda a Tucker už je tak nesnesitelný, až to bolí. ()

Drahý doktore (2002) (S01E12)

Nejlepší postava seriálu v hlavní roli a jeho (a kapitánovo) zajímavé morální dilema. ()

Stíny P'Jem (2002) (S01E14)

Hvězda navíc za Shrana (Jeffrey Combs z DS9 je hlasově nepřeslechnutelný). BTW Být pevně přivázaný k T'Pol nemuselo být tak špatné. ()

Zisk (2002) (S01E18)

Jedna z mála vtipných epizod v ENT, samozřejmě kvůli Ferengům, hlavně jejich scéna s bíglem. Combs (Brunt) tentokrát "hodný" a Phillips "zlý" (za Feranga se vydával už v jednom díle VOY). Nejlepší je ale Clint Howard, který hrál už v jednom z prvních dílů TOS ()

Tajemství oázy (2002) (S01E19)

Možná bych i dal za tři, je to ale příliš podobné DS9:Shadowplay. A zase to Tuckerovo tokání... Účinkování Reného je velmi zvláštní, je to tuším první herec hlavní postavy ST, který se později objevil v jiné roli (naopak to bylo častější). Samozřejmě, v minulé epizodě byl navíc Ethan Phillips, ale úplně jinak namaskovaný než ve VOY. ()

Dva dny a dvě noci (2002) (S01E24)

Doktor zase zachraňuje příšernou epizodu (to se stalo už ve Voyageru) ()

Carbon Creek (2002) (S02E02)

Přehlídka odkazů na ST:IV a TOS:Edge of Forever (a Three Stoogies). Sausalito atd. ()

Nájezdníci (2002) (S02E06)

T'Pol má v bojových scénách najednou dvakrát větší svaly, že? Asi protože je to Bridgett Riley. Ale to není problém. Tím jsou úplně neschopní Klingoni, kteří nakonec zběle utečou před ohýnky. ()

Singularita (2002) (S02E09)

Pěkná loď plná neurotiků. Asi nejlepší díl, minimálně od Tuckera, který tu perlí jako nikdy. Reed Alert :-D ()

Cenný náklad (2002) (S02E11)

Mel Brooks stihl zparadovat tenhle díl ve Spaceballs ještě před jeho natočením. Možná proto, že je to jedno nejohranějších klišé v vesmíru, zejména ten konec. Padma Lakshmi, nicméně, je absolutně nádherná i přes tu gigantickou jizvu. ()

Příměří (2003) (S02E15)

Už čtvrtá sexy mimozemšťanka v podání Suzie Plakson, po Vulkánce, Klingonce a Q. ()

Spolurodič (2003) (S02E22)

Tucker se tímhle dílem už definitivně zařadil mezi nejprotivnější postavy Star Treku. Hlas Andrease Katsulase je opravdu úžasný, dlouhé roky pilovaný poctivým kouřením, bohužel tu má jen menší roličku, jako před tím v TNG. ()

Regenerace (2003) (S02E23) odpad!

WTF, oni uměli vyléčit borgské nanosondy dávno před Picardem a on o tom nevěděl? Janeway hledala důkladně v databázi všechy setkání s Borgy a tohle nenašla? Prostě tam ty borgy museli nas***, celou epizodu jsem čekal jak logicky vysvětlí zmizení všech záznamů, a oni naopak ještě museli prorokovat invazi v 24. století, na takovou drobnost se lehce zapomene, že?. Borgy poprvé potkal Picard díky Q. STVIII nijak nevysvětluje, kam se ztratili záznamy o tomhle "kontaktu" a proč i Q na to zapomněl. ()

První let (2003) (S02E24)

Jak to vyprávění asi dopadne ... no né, to bylo překvapení. ()

Odměna (2003) (S02E25)

Kdybych měl video z Nosáčů, tak tohle by určitě byla první epizoda kam bych se vydal a T'Pol pomohl zachránit. Ještě radši než do epizody Blood Fever, kterou tady kopírujou. ()

Série 3 (2003) (S03)

Ten příběh s Xindy byl dobrý, hlavně když se do toho namontovali Andoriané. Škoda, že si neodpustili klišé ošklivých zlých plazů a hmyzáků a hodných lidoopů a humanoidů. Vodní byli nejzajímavšjí, ale moc prostoru neměli. Nejhorší na sérii je neustálé fňukání Tuckera a T'Pol. Tucker tady už dosáhl nejvyššího stupně nesnesitelnosti "Wlezley". Otravné je taky občasné ukončování epizod uprostřed akce, aby naládkali diváky na další epizodu. ()

V exilu (2003) (S03E06)

Teda ten příběh s Hoshi by ještě ušel, ale za tu příšernost s raketoplánem, jak si ho přivolali a jak k nim doskákal jak mičuda musím srazit hodnocení. Až mě z toho zabolel mozek. ()

Symbiont (2003) (S03E10) odpad!

Ukončit to úvodní znělkou, tak dám plný počet. Scénáristé asi nemají sebemenší tušení, jak funguje lidská paměť. ()

Laboratoř v Carpenter Street (2003) (S03E11)

Do očí bijící podobnost s TNG Time's Arrow. A ta záminka, proč to všechno byla ještě směšnější. Aspoň že se z tohohle téma dá pořád něco vyždímat, třeba jako výběr peněz z bankovatu. Leland Orser to zachraňuje svojí čtvrtou rolí ve ST, ale ve VOY jako deviantní hologram se mi líbil ještě víc. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell