Star Trek: Enterprise

• USA Star Trek: Enterprise (viac)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (viac)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (98)

Severka (2003) (S03E09)

Jak už jsem řekl u A Fistful of Datas - posedlost Divokým západem je něco, co se musí u Američanů přetrpět. Snaží se ho propašovat kamkoliv. Tady to bohužel dává ještě menší smysl než jinde, protože nevěřím, že by lidstvo za tři století neudělalo vůbec žádný pokrok v technice, natož v hygieně, nebo ve schopnosti ovládat se a neplivat na podlahu. ()

Symbiont (2003) (S03E10)

Skvělá epizoda. Nový Trip je sympaťák a podivuhodně vyrovnaný člověk. Přiznám se, že na konci mi nějak zvlhly oči. Asi vítr, nebo ostré světlo monitoru. ()

Laboratoř v Carpenter Street (2003) (S03E11)

Každý Star Trek seriál musí mít cestu do minulosti Země. Pravidelně se cestuje do Ameriky a většinou do roku natáčení seriálu. Jaká to náhoda. Tenhle díl působil ze všech mu podobných nejméně studiově. ()

Říše vyvolených (2003) (S03E12)

Do dogmatismu náboženské víry se velice snadno trefuje, zvlášť z ateistických pozic. Přitom hluboké a nesmiřitelné rozpory vznikají z roztodivných důvodů. Koneckonců rozdíly mezi sociálními stranami a komunistickými stranami byly původně také jen programové, a pro voliče jiných stran nepochopitelné, či marginální. Ve výsledku ovšem byla volba mezi oranžovou čapkou (ČSSD) a červenou čapkou (KSČ) enormě důležitá. ()

Zkušební oblast (2004) (S03E13)

Andorianské důlní konsorcium přichází na scénu. Shrana musí mít člověk mít rád, i když by ho zrovna nejradši vyhodil do vzduchu. Fakt by mě zajímalo jak by Země vypadala, kdyby první kontakt navázala s Andorií. ()

Válečná lest (2004) (S03E14)

Posádka je vynalézavá, to jí musím nechat. Přesto si nedokážu představit, že by na tuhle lest někdo skončil. Minimálně já ne. ()

Předzvěst (2004) (S03E15)

Trocha svádění, trocha žárlení, trocha popírání a trocha bojování. V tom všem skoro vyšumělo, že se na scéně objevil skutečný nepřítel stojící v pozadí útoku na Zemi. ()

Na radu lékaře (2004) (S03E16)

Duchařská epizoda jež se změnila na paranoidní a poté na předvídatelnou. Osobně mi víc sedla voyagerovská verze, ale i tahle má hodně do sebe. ()

Líheň (2004) (S03E17)

Nevýhoda druhého sledování seriálu spočívá taktéž v tom, že není jisté, jestli jsem pointu odhadl, nebo jsem si ji alespoň matně pamatoval. Z tuctové zápletky scénář vytěžil asi maximum. I tak bych se bez téhle dějové odbočky obešel. ()

Azati Jedna (2004) (S03E18)

Výprava za zničením zbraně se začíná zamotávat. Jak nadějně epizda začala, tak neslavně skončila. Epická prohraná bitva zanechala loď bezbranou a posádku zdecimovanou. ()

Nevratné škody (2004) (S03E19)

Pravděpodobně nejtemnější díl třetí sezóny a dost možná i celého seriálu. Přiznám se, že jsem v posádce cizí lodi viděl Enterprise z prvních epizod první série. Střet naivního idealismu se zoufalým odhodláním dopadl tak, jak musel. ()

Zapomenuté (2004) (S03E20)

Děj odpovídá názvu, takže kdyby scenáristé spojili tuhle epizodu a epizodu The Council do jedné, tak by udělali jen dobře. ()

(2004) (S03E21)

Další z dějových odboček oddalujících nevyhnutelné. Z tématu šlo určitě vytřískat víc, protože kromě konfrontace T'Pol vs T'Pol nezanechalo setkání silnější dojem. Čekal bych že za tu dobu udělá posádka výraznější technologický skok. ()

Rada (2004) (S03E22)

Vše co Entrprise v Delfské oblasti udělala, vše co posádka zjistila, směřovalo sem, do tohoto dne, do této místnosti. Skvělá ukázka Archerovy výmluvnosti a charisma. Nedivím se, že ukecal Vulkánce a Andoriany do Federace. ()

Odpočet (2004) (S03E23)

První díl nepřiznané dvojepizody začíná nadějně a končí zoufale. Takové manévry lodí neviděl Star Trek od Dominionských válek. ()

Hodina H (2004) (S03E24)

Druhý díl nepřiznané dvojepizody naopak začíná zoufale a končí... překvapivě. Nezbytná destrukce za minutu dvanáct je jen jedním ze tří vrcholů příběhu. ()

Bouřková fronta, část 1. (2004) (S04E01)

A takhle začala pravděpodobně nejnašlapanější sezóna v historii Star Treku - epickým dvojdílem z alternativní historie. Leckdo by čekal oddech a nabrání sil, ale příběh hodil Enterprise rovnou do další krize. Zničení kolébky lidstva může mít i takovou podobu. ()

Bouřková fronta, část 2. (2004) (S04E02)

Vypadá to, že bez zmínky o Leninovi se komentář neobejde, tak tedy budiž. Překvapilo mě, že z jeho zavraždění udělal scénář zlomový bod historie. Američané mají tendenci Východní frontu podceňovat. Velká část jich stále věří, že dvě nejdůležitější bitvy evropského bojiště Druhé světové války jsou Vylodění v Normandii a Bitva v Ardenách. Pochopitelně je to blbost. Moc Německé armády byla zlomena v pláních Ruska a bažinách Běloruska. ()

Doma (2004) (S04E03)

Zasloužený odpočinkový díl. Ale nebyla by to čtvrtá sezóna, aby v něm nebyly ostré hrany. Všechny tři příběhové linie jsou nosné a všechny tři budou mít další pokračování. ()

Hraniční pásmo (2004) (S04E04)

Vidím to zhruba tak, že když tvůrci seriálu zjistili, že mají k dispozici jen čtyři sezóny místo obvyklých sedmi, nacpali do té poslední všechno podstatné. Proto je téměř každý díl stěžejní. Minisérie o geneticky vylepšených nadlidech není výjimkou. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell