Star Trek: Enterprise

• USA Star Trek: Enterprise (viac)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (viac)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (98)

Příměří (2003) (S02E15)

Suzie Plakson počtvrté a nejhůř. Dějově extrémně zajímavá a atmosférou přetékající epizoda, jak se dá čekat, když se jí účastní Andoriané a Vulkánci. Tu zaraženou vesmírnou bitvu bych chtěl vidět. ()

Čas budoucí (2003) (S02E16)

Na to že je to epizoda týkající se Temporální časové války, tak je hodně fajn. Bitva ke konci mě potěšila. Temná atmosféra taktéž. ()

Poslední cesta (2003) (S02E17)

Není těch soudů, vězení, zajetí a únosů už nějak moc? Za sedm sezón neskončil Riker v base tolikrát, jako Archer za dvě. ()

Výměna (2003) (S02E18)

Nemám rád díly s výměnou těl, jejich krádežemi, dvojníky a měniči podoby. Tenhle ani nebyl nijak zvlášť dobře napsaný. Ani nebylo vysvětlené, jak tahle rasa přišla ke své loďce, nebo jak ji ovládá. ()

Rozsudek smrti (2003) (S02E19)

Na první pohled působivá, na ten druhý dějově prázdná epizoda, sloužící k hlubšímu představení klingonů. To se odehrálo během dvou rozvitých vět a jednoho krátkého monologu na samém konci. ()

Nové obzory (2003) (S02E20)

V mým matných, téměř patnáct let starých vzpomínkách hrál Travis Mayweather mnohem zásadnější úlohu. V reálu je to takový Sulu. Je na obrazovce dost často aby nebyl vedlejší postava, ale pro děj je podstatný jen výjimečně. Jsem rád, že konečně dostal svou vlastní epizodu. ()

Průlom (2003) (S02E21)

Podobné téma zpracovala epizoda Voyageru Jetrel. Zpracovala ho lépe, s více emocemi, silnější atmosférou a z lepšího úhlu pohledu. Tohle bylo takové rozbředlé. ()

Spolurodič (2003) (S02E22)

Ryzí epizoda sloužící jako pádný argument pro názor, že Star Trek nikdy nebyl aktivistický seriál. TOSka k tomu měla občas sklony, ale už TNG se drží pevné linie, že zasahováním do věcí o nichž nic nevíme, nebo poučováním kultur jež nechápeme, může věci jenom zhoršit. Tolerance neznamená "dělat věci lepším". Tolerance znamená "strpět co je nám nepříjemné". ()

Regenerace (2003) (S02E23)

Teorie číslo 1) Po cestě Borgů do dne Prvního kontaktu došlo ke změně historie a tím se, .... no, změnila historie. Čili v téhle nové linii už Hvězdná flotila o Borzích věděla. Teorie číslo 2) Q věděl že Borgové vyslali signál spouštějící invazi do Sektoru 001, takže krychli postavil do cesty Enterprise 1701 - D, aby Federaci na setkání přípravil. Pokud místní experti tvrdí, že takhle cestování časem nefunguje, můžete mi to prosím vyvrátit. A nestyďte se použít rovnice. ()

První let (2003) (S02E24)

Mám rád epizody vyplňující prázdná místa v časové ose. Tahle jich zaplnila hned několik, a zvládla to tak elegantně, že funguje jako svébytný příběh. Klidně by unesl celovečerní film. ()

Odměna (2003) (S02E25)

Příběhová linie v karanténí kóji byla trochu laciná, ale proč ne. Hlavní příběh o uneseném kapitánovi snesl příšnější měřítka. S Klingony si neradno zahrávat. ()

Delfská oblast (2003) (S02E26)

Úvodní scéna je působivá, ne že ne. Ale asi nejsem sám koho napadlo, že kdyby byla sonda vyzkoušena na jakékoliv jiné planetě, tak by si Xindi ušetřili spoustu problémů. Jestli jste si mysleli, že dosavadní série měly temnější odstíny, tak to není nic proti tomu, co přichází. Tady se ENT odvážně vydal tam, kam se dosud žádný Star Trek nevydal. ()

Xindové (2003) (S03E01)

V Delfské oblasti se nikdo s nikým nemaže. Kapitán a Trip to poznají z první ruky. Únik plazmovou šachtou si budu pamatovat dlouho. ()

Anomálie (2003) (S03E02)

V Delfské oblasti se nikdo z nikým nemaže, lekce číslo 2, tentokrát i pro zbytek posádky. Atmosféra pořádně potemněla. Inter arma enim silent leges převedené na rovinu jednotlivce. Vulkanská neuropresura vypadá jako scenáristická berlička vymyšlená ke sblížení T'Pol a Tripa, ale asi se něco podobného dá očekávat od rasy schopné omráčit humanoida stiskem dvou prstů na klíční kost. ()

Zánik (2003) (S03E03)

Epizoda s virem vedle jehož chirurgicky přesné a elegantní práce vypadá černá tekutina z Alien Prometheus jako maniak s hasičskou sekerou. Proč někoho nenapadlo využít ho místo drahého vězeňského systému? ()

Rajiin (2003) (S03E04)

Abych parafrázoval Rimmera, zápletka je průhledná jako bulharská striptérka. To co jsem odhadoval už na tržišti se stalo, důvod jsem si správně domyslel, výsledek vydedukoval a implikace předpověděl. Zbylých třicet minut jsem čekal, než mě děj dožene. Hvězdičku navíc dávám za exotický bazar. ()

Vražedný Impuls (2003) (S03E05)

Lahůdková, téměř hororová "zombie" epizoda s nervově kolabující T'Pol. Tady někde začala její cesta k hlubším emocím. ()

V exilu (2003) (S03E06)

Má to v sobě něco z klasických románů a něco z gotického hororu. Ani jedna rovina není dotažená do konce, ale navzájem se doplňují. TOSka byla podobných epizod plná a vesměs byly povedenější. Scéna s raketoplánem je opravdu na pěst. ()

Zásilka (2003) (S03E07)

Poznávání nepřítele v Archerově stylu, aneb není Xindi jako Xindi. Military scény jsou hodně povedené. ()

Soumrak (2003) (S03E08)

T'Pol musí mít božskou trpělivost a Archer nervy ze železa. Být na místě kohokoliv z nich, tak bych asi po čase rezignoval na vysvětlování, nebo naopak na snahu se zorientovat. Když jsem viděl poprvé konvoj lodí, měl jsem oči navrch hlavy. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell