Star Trek: Vesmírná loď Voyager

USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (viac)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (169)

Non sequitur (1995) (S02E05)

Mimózní zápletka s mimózním dějem a mimózním rozuzlením. Harry Kim se nemusel tak snažit. Ve skutečnosti se žádná velká škoda nestala, a Tom Paris byl spasitelný i tradičním způsobem. ()

Zakřivení (1995) (S02E06)

Příběhy v nichž selhává empirie moc rád nemám, ale tenhle byl zpracováný tak dobře, že mu to rád odpustím. Navigace v tekutém bludišti a scéna odevzdání se jsou výborné. ()

Porod (1995) (S02E07)

TNG tyhle výplňové epizody pravidelně proměňovala v to nejlepší co bylo v seriálu k mání. VOY se zmohl na hodně slabý průměr. Chápu že smíření Parise a Neelixe muselo proběhnout, ale mohlo se to stát během něčeho zajímavějšího. ()

Přeludy (1995) (S02E08)

Nemastná, neslaná epizoda s potenciálně smrtonosným nepřítelem, bohužel s trestuhodně promrhaným námětem. Voyager se k podobné zápletce ještě několikrát vrátil, a pokaždé ji zpracoval lépe. ()

Tetování (1995) (S02E09)

Odvážně se vydáváme tam, kde už před námi byli úplně všichni, díl 2. Posedlost Američanů Indiány nikdy úplně nepochopím. Jejich kultura nemá co nabídnout. Neměli žádnou literaturu, žádné úspěchy, žádné vynálezy jimiž by obohatili lidstvo - pokud nepočítám rakovinu plic z kouření. Ani tahle epizoda mě nedonutí, abych k nim jakkoliv vzhlížel. Doktorova simulovaná dvacetidevíti hodinová chřipka měla ovšem hodně do sebe. ()

Studený oheň (1995) (S02E10)

Už jsem se bál, že seriál na hledání Ochráncovi společnice rezignoval. Když už o ni posádka zakopla, tak z toho setkání měla taky něco vytěžit. ()

Manévry (1995) (S02E11)

Působivá diverzní akce, odvážný Chakotayův nájezd a mimózní závěrečná minutka. Tenhle díl měl potenciál, a naplnil ho. Tohle se ve Voyageru často nestává. ()

Odboj (1995) (S02E12)

Resistence je jedna z těch zaměnitelných výplňových epizod s námětem "na cestě do kvadrantu Alfa leží území paranoidní rasy, ale bohužel ho nemůžeme obletět". Při prvním sledování se může zdát zajímavá, možná i napínavá, ale ve vzpomínkách dlouho nezůstane. Seriál se k tématu ještě několikrát vrátil, a z hlavy vyjmenuji pět lepších zpracování. ()

Prototyp (1996) (S02E13)

Tohle je námět jako z nějaké polozapomenuté povídky Raye Bradburyho. Pořád jsma ale ve Star Treku, a ještě ke všemu ve Voyageru, takže scenáristé obrousili hrany a spokojili se s očekávaným závěrem. Úvodní sekvence oživování jednotky je perfektní. ()

Spojenectví (1996) (S02E14)

Námět dobrý, zpracování pokulhává. Nechce se mi věřit, že se Neelix o Trabech zatím vůbec nezmínil. Jal Culluh a Seska si sami sebe zaslouží. Ona je manipulativní mrcha, rýpavá až k nesnesení. On je natvrdlý a vždy připravený promrhat příležitost kterou mu ona poskytne. ()

Překročit práh (1996) (S02E15)

Legendárně špatná epizoda, podle mnohých nejhorší ve Voyageru, ve Star Treku a v historii televize. Viděl jsem i hůře zahrané epizody, hůře zrežírované, otravnější a nudnější, ale žádnou, která by se takhle kolosálně vysmála nastaveným pravidlům, přírodním vědám a zdravému rozumu. Pokud ovšem nepočítám Star Trek Discovery a Picarda. Do této úpadkové společnosti bych ovšem Voyager řadit nechtěl. ()

Splynutí mysli (1996) (S02E16)

Po jedné z nejhorších epizod seriálu následuje jedna z nejlepších. Meld je vzácná, ale důrazná připomínka málo zjevného faktu, že ne všichni ve Federaci jsou ušlechtilí v motivech, uměření v pocitech a spravedliví v činech. Scénu z holosimulátoru si přehrával v hlavě každý z nás. A kdo tvrdí že ne, tak to dělá dodnes. ()

Démon (1996) (S02E17)

Odvážně se vydáváme tam, kde už před námi byli úplně všichni, díl 3. Nebudu zastírat že zápletka stojí na vodě. Voyager byl zrovna tam kde zrovna tehdy být měl, Dreadnought byl zrovna tam kde zrovna být neměl. Na loď se dá transportovat skrz štíty, ale že by tam transportovali i něco jiného než B'Ellanu, to je vůbec nenapadne. Přesto mám tenhle díl opravdu rád. ()

Přání smrti (1996) (S02E18)

Díly s Q pravidelně patří k nejlepším a Death Wish vyniká i v této elitní společnosti. Působivá ukázka Continua nutí k zamyšlení. ()

Známky života (1996) (S02E19)

Doktor pokračuje ve svém rozvoji lidství a odmítání jmen. Lifesign je typická výplňová epizoda s minimem vzrušujících okamžiků a stěžejních událostí. K tomu ústřednímu tématu měli scenáristé dopsat nějakou silnější podzápletku. ()

Pátrání (1996) (S02E20)

Moment v němž Tom Paris opustil Voyager šokovalo nás všechny, stejně tak vysvětlení jeho dlouhodobé vzpurnosti a neprofesionality. Chakotay má právo být naštvaný. Nejdřív ho vodil za nos Tuvok, pak Seska a teď i Paris. ()

Siamská dvojčata (1996) (S02E21)

Zdatnost opravárenkých týmů Voyageru je doslova fenomenální. To co by v doku trvalo měsíce práce zvládnou za pár přesčasů. Spolu s nekonečnou zásobou raketoplánů a nemožností zabít Harryho Kima jsou to ty nejtypičtější znaky seriálu. ()

Nevinnost (1996) (S02E22)

Zajímavá epizoda s překvapivou zápletkou a přirozenými herci. Tuvoka mi bylo chvílemi líto. Když se staráte o skupinku rozdováděných dětí, tak ani vulkánské sebeovládání nepomáhá. ()

Strach (1996) (S02E23)

Jedna z nejoriginálnějších epizod nejen Voyageru, ale rovnou celého universa. V dětství byla téměř hororová - především díky excelentnímu výkonu Michaela McKeana, v dospělosti už část svého kouzla ztratila. Námětem se blíží proslavené a extrémně drsné povídce Harlana Ellisona I Have No Mouth & I Must Scream. Ovšem takhle komplexní a bezútěšná pochopitelně není. ()

Tuvix (1996) (S02E24)

Nad technickou stránkou věci radši nepřemýšlet, protože z minulých epizod víme, že kouzelný transportér může člověka vyplivnout mladšího, nebo rovnou v jiné dimenzi. Zbývá tedy etická stránka. Neelix je rozjásaně otravný a Tuvok studenný čumák, takže jejich kombinace si mohla vzít z obou to lepší. Zdálo se mi, že si z nich naopak vzala to horší. Ani v opačném případě bych kapitáno dilema nechápal. Mně to jako vražda nepřipadá. Neměl bych problém je rozdělit, a udělal bych to klidně každý den. Třeba i dvakrát, jednou před obědem a podruhé po obědě. ()