Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Toshio odpad!

Pripada mi to jako slaba verze nejhorsiho dilu Mission Impossible. Hlavni postava vyblije neco o obraceny entropii, coz ma asi zaujmout intelektualy. Feynman a Wheeler se taky objevi. Pak jen kecy a nekolik prumernejch strilecek. ()

aik

Těšil jsem se hodně, ale nakonec spíše promarněný potenciál. Technická stránka jako vždy obdivuhodná, ale jinak je to hodně odosobnělý film, v druhé půli zbytečně natahovaný a strašně chladný. Nolan se pro mě bohužel poslední dobou čím dál méně soustředí na postavy, jejich motivace či uvěřitelnost. Na rádoby chytrou myšlenku (a ten film zdaleka není tak chytrý jak se tváří) vždy naseká postavy, které dělají přesně to co potřebuje pro svou efektní jízdu, ale na jakýkoliv vývoj postav absolutně kašle. Scénář už také není co býval. (Tady perlí místy hlavně postava Elizabeth Debicki.) Bojím se, že doby Mementa, Batmanů, Počátku, ale i Dokonalého triku jsou už nenávratně pryč. Jen tak mimochodem jsem zpětně ze svých hodnocení zjistil, že mám asi problém s Hoytemou. I když je to dobrý kameraman jeho chladné barvy a typicky trendy severský look mi prostě sedí podstatně méně než temný, ale barevně hřejivý Pfister. (kéž by se k Nolanovi vrátil). Look Hoytemi vs Pfistera je asi jako plyšák z Ikei vs cokoliv z normálního hračkářství. V životě bych své malé žádného plyšáka z Ikei nekoupil, neboť ty zvířátka mají natolik mrtvolný výraz ve tváři, že bych se bál, ať to z ní neudělá dalšího malého Breivika. Hudba Göranssona pak rovněž jen takový slabší mix typické islandské OST školy a Zimmera. Ať to není, ale úplně negativní. První půli jsem hltal. Pattinson a Branagh super. Myšlenka zajímavá. ( I když třeba český Happy End s ní ve své komediálnosti pracuje lépe :D ) Některé scény jako třeba hned první v divadle nebo i automobilová honička jsou perfektní. ()

simi78

inovativní, nutí přemýšlet, je to originální, recept na pětihvězdičkovou klasiku, ale chybí tomu unikátní vibe či stylizace. Chce to nějakou estetickou, vizuální originalitu. Tohle sice má akční scény který si hrají s časem ale to prakticky i měl do jisté míry Počátek, a ten měl také město z želé a ten zatracenej basovej tón v traileru co po něm kopíroval několik let každý béčkový akčňák. Děj je ale mistrovsky napsaný, to nebudu popírat. ()

Knor

Bohužel musím přiznat, že mě můj jeden z nejoblíbenějších režisérů současnosti jednoduše zklamal. Nezpochybňuji, že je Tenet technicky dokonalý, precizně natočený a vizionářský. Ale Nolan tu ve svém záchvatu soustředěnění se na úchylné časové hrátky zapomněl na poutavost příběhu a především na postavy. Tenethle film je pro mě emocionálně naprosto prázdnej a bez jakéhokoli natěšení. V dřívějších Nolanovo filmech jsem se dokázal vcítit do postav a prožívat to s nimi, ale tady úplná nula. Washington i Pattison jsou nudný, strašně nudný. Prostě zklamání, přeplácanej a překombinovanej film na efekt bez duše a zábavy, tohle jsem nečekal, nebavilo mě to. ()

Voyer

Sledovat Tenet je jako sledovat zvířata v austrálské buši. Víš, že je na nich něco špatně, máš i docela dobrou představu co to je (kadí vejce, ale přitom kojí), ale vlastně nemáš ponětí, jak by se to dalo spravit. Protože nejde o jednu "chybu", ale o celý design, který je postavený na bizardní premise. Všechno, co z něj v klasickém slova smyslu dělá špatný film (logické kiksy, nevysvětlitelná motivace postav a celkově vyprázdněné charaktery, chatrná, špatně exponovaná zápletka) z něj dělá "morálně" lepší film, než je Inception. Inception byl příliš uhlazenou, falešně intelektuální podívanou. Lákal komplexitou, ale po vstřebání jeho "vrstev" se odměnil jen tuctovou tříaktovkou. Tenet není uhlazený, mnohokrát jsem měl pocit, že smrdí papírem. Zároveň vím, že pokud by se měly jeho vlnky a nerovnosti začít žehlit, došlo by jen k tomu, že se nashromáždí někde jinde. Jako když se snažíš obalit sféru listem papíru. Vzniknou ti zlomy a překlady, kterých se nikdy nezbavíš. Tenet je potřeba chápat abstraktně. Dokonce bych, řekl, že lidé, kteří se na film divají po páté po sobě, aby vysledovali zápletku přistupují k filmu chybně. Protože zápletku filmu lze shrnout několika větami a postavy, jejichž motivaci známe (Debicki, Branagh) jsou vlastně nejméně zajímavé. Na Tenetu je nejdůležitější to, že nás nutí domyslet události, které se dějí mimo záběr, optikou pravidel nastolených ve filmu. Nutí nás doplnit motivaci postav, které jsou zdánlivě bez motivace. Nutí nás vytvářet v mysli prostor pro koncept, který se na fundamentální úrovni zpěčuje naší žité skutečnosti. Nutí nás uhlazovat papír, přestože jde o Sisyfovskou práci. A tím nám uděluje cennou lekci. * po druhém zhlédnutí měním hodnocení na plné. Jeden z nejdůležitějších blockbusterů posledních let. ()

fandadofilmu

Vedou se diskuze, jak by asi vypadala bondovka s černým Bondem. Tenet napoví. Ovšem s tím, že bondovky bývají vždy vizuálně podstatně atraktivnější a v hlavní roli tam zásadně nebývá někdo, kdo je na tom s herectvím asi jako leklá ryba. Prázdný pohled, žádný výraz, celkem dva krátké úsměvy (které byly možná i omyl... nebo křeč?). Ale asi už opravdu jenom stačí být něčí synáček. Pokud mi kdysi Počátek připadal dost složitý, tak teď si mě Nolan vychutnal naplno. V Tenetu jsem se už totálně ztrácel - hlavně ty poslední dvě a půl hodiny. Že část postav/děje běží normálně a část pozpátku (a naopak, podle úhlu pohledu), je fascinující. Ale poprvé. Dobře, podruhé taky. Možná i potřetí... Ale pak už to chtělo něčím oživit. Přesto námět i zpracování je revoluční a jde správným směrem. I když je to únavné. Jako skalní scifista se nicméně těžko smiřuji s myšlenkou, že časové paradoxy nemají žádná pravidla. Stejně tak když neexistuje příčina, těžko se dá hovořit o následku. A Rusové jako hlavní záporáci už mi začínají připadat jako nudné klišé. ()

BFG2000

Tak tohle bylo moc! Hrátky s časem v Inception byly působivé a ty v Interstellaru dramatické. Ale TENET? To je totální úlet. Tenhle film by potřeboval tak 1000 stránkový manuál! Po chvíli vlastně jen sledujete celkem hezky natočené záběry a už se ani nesnažíte cokoliv chápat. Tak nějak jste smíření, že občas někdo jde nebo jede pozpátku, občas ne. V některých pasážích je film až moc pomalý, jindy hrozně rychlý. Hlavnímu "hrdinovi", pokud je to vůbec hrdina, ukáží pozpátku letící kulku a on na to: "Ok", tak jdeme dál. Jako by nic. Vše podkresluje hudba, která je stejně šílená, jako samotný film. Vlastně mám z TENETU spíše jen negativní pocity. Jedna, pořádně nevím, o čem to bylo. Druhak, vůbec v tom nebyly emoce. A hlavně, akce, přestřelky, výbuchy na mě působili hrozně nudně, fádně, lacině. Celé akční finále, pomalu až trapně. A co je nejhorší, u filmu jsem se zkrátka nudil a měl i tendence jej vypnout. Nolana jsem poznal jen skrez velké IMAX záběry a čistou kameru. Nesedl mně ani hlavní herec a vlastně jsem více fandil hlavnímu záporákovi a jeho manželce. Možná by to na pochopení chtělo mnohem více shlédnutí, ale asi na ně nemám náladu a ani sílu a zřejmě ještě dlouho ani mít nebudu. Bohužel. Nolan neNolan. Za mě ne. Dvě *. Jedna za originální nápad a druhá za trio Pattinson x x Debicki x Branagh. ()

Looka

0% jedním slovem - neuvěřitelné. Nolan to asi přehnal s nějakým novým matrošem. Scénář obšlehnutý ze Čtyřlístku 84´ Jen nechápu že se herci vydrželi nesmát. ()

kyLuke

Klasický Nolan. Byť se již při první scéně - mimochodem opět zcela výjimečně dobře natočené - smíříte s tím, že vás zase dostane, nelze tomu zabránit. A byť je třeba mé hodnocení brát jako předběžné, protože jej musí potvrdit druhé zhlédnutí, které snad odpoví na zbylé otazníky, nelze nevyzdvihnout, jak chladnokrevně Nolan zase naservíroval celému světu geniálně natočené dílo, které po celých 150 minut dokonale šlape a na konci vám vyrazí dech. ()

TaNya_

Teď si přijdu trochu jako když jsem viděla poprvé Inception. Rozhodně si to budu muset někdy pro úplný vychutnání zopakovat. Zatím můžu akorát říct, že  ikdyž jsem po Twilight Pattinsonovi vůbec nevěřila, moje obavy byly zbytečný. ()

RedRose

Myšlenka, příběh, casting a hlavně technické zpracování je fakt špičkové! Ale na druhou stranu je to emocionálně celkem prázdné a ve výsledku mi bylo asi i jedno, jak to dopadne, což asi není dobře. A přesto, že jsem scifista, tak tady mi to na mnoha místech hlava fakt nebrala. Zpracování skvělé, ale bez emocí a ještě se na to jednou podívám, abych si srovnal ty časo-posuny... Nyní 68% ()

fallanga

Nolanovo sebeukájení a jeho dosud nejambicióznější projekt, to je Tenet. Nolan zde zase zkoumá své oblíbené téma, čas, a příběh založený na fyzikálním teorému protkává filosofickými aluzemi. Děj je mistrně složen z věcí, které dávají smysl a na druhé shlédnutí musí každý divák ocenit jejich promyšlenost, věcí které smysl možná dávají, ale nikdo jim příliš nerozumí, a špetky výmyslů a paradoxů, které sice smysl nedávají, ale ten děj je tak komplikovaný, že si toho nikdo nevšimne, a kdo si toho všimne, tak bude spíše pochybovat o své vlastní kognici, než o té Nolanově. A osobně mi to vůbec nevadí. To, že ani po druhém shlédnutí nerozumím některým příběhovým makrolinkám mě nechává naprosto chladným, a to hlavně díky tomu, že Tenet je především dokonalé filmové řemeslo. 150 minut uběhne jako nic, děj rychle odsýpá, nezdráhá se únavným vysvětlováním, dialogy jsou rychlé, nápadité, a pokud divák nestíhá, je to jeho chyba, tohle není film, u kterého si vyžehlíte prádlo, tohle je Nolan. Jediné ředění hustého děje je ve formě akčních scén, které jsou jenom dalším důkazem toho, že Nolan by měl natočit nového Bonda, protože jsou svižné, nápadité, skvěle ozvučené, a zábavné. Dlouho jsem přemýšlel nad hodnocením tohoto filmu, dokonce tak dlouho, že jsem se na to musel podívat znova, abych si připomněl o čem to je a jak to na mě působí. Zjistil jsem jediné. I na podruhé je to naprostá pecka, která mě udrží přilepeného u monitoru každou vteřinu svého děje. A vsadím se, že potřetí to bude stejné. V celkovém výsledku je mi tak jedno, že se Nolan trošku neobratně vyhnul některým paradoxům či filosofickým implikacím svého děje. Je mi jedno, že enviromentální vyznění je naprosto potlačeno. Je mi jedno, že Kenneth Branagh hraje nejtradičnějšího záporáka ve filmové branži (ale že ho hraje výtečně). To, že ani na podruhé jsem se nenudil, že i na podruhé jsem hltal každý záběr, a i na podruhé můj mozek jel na plné otáčky abych stíhal Nolanovy myšlenkové pochody, to je to co mě zajímá, to je to kvůli čemu budu tento film bránit až do hrobu. ()

Niflheim

90 %. Nolanova fascinace fenoménem času se jeho dílem line jako červená nit (snad jen vyjma batmanovské trilogie). Ať už jde o koncept jako takový nebo řemeslné nakládání s ním. Tenet je prost vysvětlujících dialogů, které byly pro režisérova předcházející díla až kontraproduktivní, a nechává divákovi prostor hledat princip, koncept, spojitosti… V tom je silná stránka filmu, který i přes dlouhou stopáž neztrácí tempo a naopak ve volnějších chvílích doslova nutí k rekapitulaci. Jedno zhlédnutí k zachycení alespoň některých principů nestačí. Jisté je to, že po Tenetu můžou o Pattinsonově hereckém nadání pochybovat jen slepě zaujatí machisté. Skrze složitost látky bude patrně nějaký čas trvat, než se film usadí v kinematografickém repertoáru (jako Interstellar, Počátek nebo můj oblíbený Dokonalý trik, jež spojuje právě onen vysvětlující aspekt), ale troufnu si tvrdit, že jde o scénáristicky nejkomplexnější Nolanův počin za dlouhou dobu a dokazuje, že Nolan je jeden z nejdůležitějších tvůrců naší doby. ()

elimS

70% - komentář 20ti slovy: Viděno 2x...pochopeno...ale stejně příběhově takové "nudné". Přišlo mi to jako slátanina...ale parádní, originální s úžásně vibrujicí hudbou! +++ SPOILER 20ti slovy: Běhají v čase sem a tam, hledají plutonium a "bombu" a honí se s Rusem, který chce zničit svět. Bombu "zneškodní", Rusa zabijou a svět zachrání. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů