Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Sany33

Príbeh: Vedenie osudu v minulosti aby sa naplnila budúcnosť. herecké obsadenie: Tak ako som Patizóna v minulosti neznášal, tak v tomto filme to celé ťahal on a jeho postava. Washington bol po celú stopáž dosť nevýrazný hlavný hrdina a dosť ťažko som mu veril jeho invergenciu. Prevedenie: Nolan je majster v tom čo robí. Bohužiaľ jeho majstrovstvo si vychutnáte iba v ten daný moment kedy ho máte pred sebou. Akonáhle opustíte kinosálu a necháte odležať film v hlave nijakú dobu, ak sa vás niekto po týždni spýta o čom to bolo tak tápete v pamäti ale neviete nájsť slová. Podobne som to mal s "Počiatkom" a iné to nie je ani teraz. Hry z časom sú jednoducho zabudnuteľné. Pocity: Bavil som sa. Po celú dĺžku prepálenej stopáže som sa bavil a to zhľadávam ako najdôležitejšie kritérium a preto som sa tento raz vyhol priemernému hodnoteniu. Pridaná hodnota: Christopher Nolan tak ako ho poznáme so všetkým čo k nemu patrí. Akurát nabudúce lepšie trafiť hlavného hrdinu. 73% ()

zigíš

Snad je to mou současnou oblibou starých bondovek nebo faktu, že nejsem zapálený Nolanovic obdivovatel, co sedí u každého jeho opusu s tužkou, dělá si poznámky a pak s kamarády u piva do rána diskutuje o sebemenším detailu -takže očekávání nebyla velká- ale já si tady ty áčkový hi-tech variace na Goldfingera užil. A vlastně docela dost. Včetně té přepálené stopáže, se zábavně přehrávajícím Branaghem (co má strašně zlý master plan a zlověstný ruský přízvuk) a bratry zpátečníky, nebo agenty, co jsou možná někdo jiný, kdo ví ?! Schémy jsem si nedělal, pouze se dobře bavil (což je po posledních pěti Chrisových filmech vlastně obrovská výhra). ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 6.666 nemohlo dopadnút lepšie. Po 184 dňoch sme zavítali konečne s veľkým fanúšikom do kinosály. Už ale so značným rozdielom zakryté ústa nás neodradili a my sme si aj napriek tomu vychutnali premiéru veľkého filmu tenet, klobúk dole pred jedným návštevníkom čo vydržal 150 minút v rúšku a s odstupom asi 5m úplne na kraji. Ale tak pandemia je pandemia a určite ešte neskončila, jednoznačne ale najlepšia voľba ísť teraz na tenet, čo sa týka programu kín, nebude patriť k topke ale k dobrým filmom patrí, proste Nolan zase ukázal že vie a riskol to aj v roku 2020 kde veľkofilmov veľa nebude, teraz ale k samotnému filmu. Hudobne to bolo vynikajúce aj dosť akčných pasáži, postavy tiež dobré hlavne záporak ktorého hra Kenneth Branagh. Ale celé to je dosť natiahnuté a keď by sa to skrátilo hlavne o ten záver na ktorí sme skonštatovali že mohol byť spracovaný o niečo lepšie, ale to je už len detail a bodkou za dobrým filmom ktorý sa oplatí vidieť na veľkom plátne. Ale k dokonalosti má ďaleko. 4* ()

Mr.KarlAdler

Nolan je génius. A jestli se mu podaří tenhle extrémně drahej a opulentní film zaplatit, bude asi největší génius mainstreamový kinematografie všech dob. Není možný čekat Inception, není možný čekat starého známého Nolana (a díky bohu ani toho patetického) – s Inception a starým dobrý Nolanem to má společné rysy, ale nevzbudí to stejné pocity. Párkrát jsem si vlastně vzpomněl na Ciminovu Nebeskou bránu – ne snad, že by měl podobný autorský rukopis, ale jedno s ní má Tenet společné – jde o megalomanskou masturbaci nad svými schopnostmi. Ta Ciminova ovšem kdysi uzemnila diváky, oscarovému režisérovi přinesla prakticky konec kariéry a studio položila k bankrotu. Nolanovi se tohle nestane (protože nemá Oscara, hehe), byť nevěřím, že sklidí podobný ovoce jako s Inception, protože Tenet už není skvěle namixovanej 60% cool blockbuster se 40 % luštění hříček a fyzikálního bolehlavu. Tenet je 80 % bolehlavu, gejzíru komplexně komplikovaných konstrukcí obřího bludiště s 20 % cool srandy, herců a věciček (a to ještě proto, že Pattinson hrál ve Stmívání). Na jednu stranu se toho děje prostě „moc“ a posteskl jsem si nejednou nad tím, že bych si chtěl připadat při té projekci aspoň trochu důležitý. Zároveň mě ale skoro mrzí, že tam těch 20 % z cool blockbusteru vůbec je – že se Nolan neutrhl ze řetězu úplně. Chtěl bych vidět, co by se stalo, kdyby to Warneři nemuseli prodat a mistr natočil ten film ryze podle svého. Nejspíš by se zhroutil vesmír do Kennetha Branagha. Neobdivuju na Tenetu funkčnost celého díla, tu sice v tom extrémně složitém ději můžu po čase najít, ale pro divácké uspokojení bude vyžadovat x zhlédnutí a spoustu přemýšlení, které mě tentokrát vlastně ani moc neláká. Navíc běžného diváka ten film prostě uspokojit nemůže, i proto, že na něj od určité chvíle totálně a neskrývavě sere. Obdivuju ale tu odvahu a schopnost dát to všechno dohromady v takovém tempu, a hlavně to vymyslet. Zcela cool zážitek to není, ale zcela cool film rozhodně. Nolanova práce bude holt jednou v učebnicích filmového vyprávění braná jako milník, to je jistý, otázkou ale je, jestli na tohle dokáže ještě někdo navázat. Tím už si jistý nejsem. ()

Skeksis

Tak som na tom včera bola! V čase korony som sa trepala do kina, aj keď sama neviem načo. To, že som vykráčala z kina, sa mi stalo iba raz - a to pri Aronofského Fontáne. Tu sa mi to stalo skoro tiež. Neviem, prečo som neodišla už v prvej polovici, možno preto, lebo som polovicu z polovice asi prespala. Blbosť na entú v obleku z drahej produkcie, čo by nevykryl asi ani dom Gucci, pseudointelektuálne tliachanie, ktoré nemá s realitou, vedou, ani zdravým rozumom nič spoločné. Už pri Inception a Interstellar som sa nasrala, čakala som, že to teraz bude Intertennet, ale bolo to ešte horšie. Nolanovi sa podarilo v rámci časových retrospektív Memento, a pri tom mal zostať. Batmanovky má výborné, preto nerozumiem týmto hovadinám, čo točí ďalej. Dala som mu šancu, už mu ďalšiu asi nedám. Rozhodne na to nepôjdem do kina, pretože teraz mám asi koronu! ()

FrajerTom

Vykrádání sebe sama a naprosto zbytečná překombinovanost o ničem. Nikdy bych neveřil, že filmu Chrise Nolana dám dvě hvězdy, ale tady fakt nemůžu jinak..a nevím jestli Tenetovi dám šanci na reparát. ()

Autogram

Nolan oprášil svoje Memento v naozaj veľkolepom štýle. Až takom veľkolepom, že trochu zabudol na diváka, ktorý by to všetko mal stíhať pochopiť bez toho, aby musel film zastaviť, vrátiť trochu naspäť a prehrať odznovu, čo sa v kine akosi nedá. Alebo aj dá, ak to Nolan umožní, len je to tak trochu iné vrátenie. Alebo bolo príčinou ťažšie dýchanie s poctivo nasadeným respirátorom v kine, no aspoň som sa tak mohol vcítiť do pocitu tých inverzných s inverzným kyslíkom zachraňujúcich ľudstvo. Len akosi zabudli, čo sa stane, ak sa stretne inverzný kyslík s tým normálnym... ()

Killda

Nolan se svými hrátkami s časem sešlapuje plyn na maximum, zapomíná u toho ale na to nejdůležitější - na diváka. Tenet je zajímavá idea, ale absolutně postrádá základní filmové prvky - charaktery, strukturu, emoce, napětí. Možná požaduji od špionážně akčního žánru až příliš, ale minimálně od Chise Nolana bych očekával lepší film, který ve mě i něco zanechá, a ne jen spoustu otazníků. Jako krátký film nebo kameramanské cvičení by byl Tenet boží, jako celovečerní velkofilm ale nefunguje. Nolan mě tak po více než dekádě nechává zcela chladným... a to mrzí. 6/10 ()

L_A_D_A_S

Rozhodně nic geniálního ani nijak nepochopitelného ale velmi dobrá sci-fi akční žánrovka, do jisté míry dost předvídatelná ale i tak bez logických lapsů. Srovnatelné s Inception. Skvělá hudba i Pattinson! ()

svobik

Fascinující podívaná. I napodruhé maximálně strhující, výživná a s několika otazníky. I přesto ale řadím Tenet v rámci Nolanovy filmografie k těm horším (tj. ne naprosto brilantním a geniálním) snímkům, na druhou stranu má u mě náběh na možná nejoblíbenější zářez Chrisovy tvorby. Dokázal bych se asi donekonečna dívat a znovu a znovu si vychutnávat nápady, ke kterým se v historii Hollywoodu nikdo neodvážil, hltat fantastický soundtrack a doplňovat to vynikající ústřední hereckou dvojicí. Ve finále mi ale chybí to nejpotřebnější - i přes vizionářský a filmařsky unikátní koncept Tenet nepřináší ten absolutní filmový požitek, kdy člověk tlačí postavy ke zdárnému finále a v emocionálních momentech sotva zadržuje slzy. Motiv s femme fatale a dítětem je v tomhle případě slabý, filmu navíc ona komplikovanost a těžká pochopitelnost částečně podráží nohy směrem k emocionálnímu propojení s postavami. Tenet je prostě tak rafinovaný a neotřelý, až mu to ve výsledku částečně škodí. Přesto obrovský palec nahoru, že něco takového vzniklo a že jsem u této události mohl být. Nolan forever 8+/10 ()

mkubalikova

Patřím k té spokojené části diváctva. Zcela v duchu rady, která zazní na začátku filmu: "Don't try to understand it, feel it." jsem neměla ambici Tenet při první projekci zcela pochopit, tak jsem si ho užila. V hlavě mi to ale šrotuje a musím to vidět znova. Takovéto filmy točí jen Nolan. 90% ()

LizianShaw

Strašně moc jsem chtěl aby to překonalo veledílo Inception, a ačkoliv jsem velice dobře udržoval svůj hype a fangirlism do Nolana na uzdě, pořád si jsem velmi nejistý a zatím to sen ve snu nepřekonalo. Co mě hodně zaráželo byla moje idiocie v chápání tohoto filmu. Když už si myslíte, že tomuto (dost sofistikovanému) filmu rozumíte, najednou se vlna obrátí, protože jde film úplně jiným směrem (no pun intended). Ze všeho nejdřív je to jakási heist movie, pak je zde prvek časové smyčky a od té doby, co se jde po plutoniu (nebo já nevím po čem, nazývejme to tak), tak se jde do ultra-fyziky, prostě cestování časem mi zamotalo hlavu ještě víc, ale ne v tom skvělém smyslu, jako sen ve snu. Otázkou je jestli je to špatně z divákovy strany nebo kvůli Nolanovo scénáři. Ale i dost dalších recenzí pojednává o tom, jak je film matoucí, takže na tom asi něco bude. Na papíru napsaný film určitě vypadá jinak a dává víc smysl, než jako ve filmu, který je strašně moc rychlý, takže ani nestíháte naplno přemýšlet, když vám postavy vysvětlují jak čas funguje. Protože těch chytrých řečí je tam spoustu, takže se po chvíli v nich začnete topit. Každopádně věřím, že po druhém shlédnutí budu o dost víc v obraze. To je asi tak to jediné co mě vrtalo hlavou, jinak je všechno víceméně za 10/10. Obsazení, efekty i akce (ikdyž se kamera někdy dost třepala. Škoda, že u hudby nebyl Hans Zimmer, protože mi někdy hudba připadala až moc techno. Ale Pattinson (na jehož Batmana se dost těším), Elizabeth Debicki, Taylor-Johnson (u kterého jsem zapomněl, že ve filmu bude, o to větší překvapení to bylo) a obzvláště  Michael Caine (škoda, že měl ve filmu malou roli), Kenneth Branagh a  John David Washington ve filmu krásně zazářili. Což jsou vlastně všechny hlavní postavy. Na DiCapria a spol. to možná nemá, i přesto se Nolanovi povedlo znovu definovat pojem ''mind-bending.'' Edit: Druhé shlédnutí bohužel bez titulků, takže opět pomerně náročné na pochopení, i tak to ale baví. ()

vyfuk

Člověk by snad ani nečekal, že se může stát něco jako filmový oxymorón tohoto typu. Jednoduše totiž jde o asi nejhoršího Nolana. Ale i když je nejhorší není to špatný film. Naopak bych ho nezařadil pod 70 %. Tenet začne dost nekompromisně. A zajímavě na Ukrajině. To je vedlejší. Hodně dost vás to zahazují v sobě samém příběhu a je nějak jedno, jestli to chápete nebo ne. Tomu kupodivu ani nenasvědčuje nejchaotičtější a nejvíce strohý scénář, ale spíše střih. Přijde mi, že všichni byli zděšeni stopáží a řekli si, že naženou co nejvíce jde, aby to nebylo o 10 minut delší. Nebo aby prostě nikdo nešel na tří hodinový film. Ale já bych raději viděl tří hodinový film, kde bych si mohl utřídit film myšlenky a zjistit, co jsem vlastně právě viděl, než koukat na více než dvouhodinový film, kde ani to nevypadá nějak přirozeně nebo plynule. Já jsem poslední, kdo by kritizoval střih, protože mu vůbec nerozumím a jde o moji subjektivitu, ale tento střih šel velmi dost mimo mě. A velmi to zkazilo celý film. Velmi rád bych se dočkal nějakého režisérského sestřihu nebo prodloužené verze. Které se ale asi nedočkáme, protože nikdy žádné předtím nebyly. Obecně vzato mě však Nolan nedokáže překvapovat. Když si před sebe dá další nějakou výzvu, dokáže to pořádně promyslet, přesně ví kam sáhnout a vytvoří příběhově neuvěřitelné dílo. I zde představuje fantasmagorický příběh, který ale opět tak nějak v rámci možností dává smysl (a ano, věřím, že při lepším střihu nemám problém pochopit celý film do detailu). Najdeme naprosto úchvatné scény, nad kterými opět zůstává rozum stát a vy jedete. Ohledně motivace postav je to kontroverzní, protože máte takové, které ji mají hodně, pak takové lehce klišé, ale i přesto motivace. A zde to nějak stačí. Což o to, obsazení opět milé a příjemné. Washington ukazuje, že by měl jít dál a Pattinson je stále vyspělejší a neuvěřitelnější. Sama hudba o sobě je dosti zajímavá. Podle někoho se snaží vykrást Zimmera, podle mě jde o docela inovativní a nový přístup, který do této tématiky skvěle zapadl. Opět to byl zážitek. Trochu menší, ale i přesto Nolanovský. Zde bylo co zlepšit, ale i když je to nejhorší Nolan, stále je to jeden z nejlepších filmů, který asi kdy v tomto století vyšel. "Try not to understand it. Feel it!" ()

Dr.Okamura

Tenet - spolu s ostatními Nolanovými filmy - zraje jako dobré víno a s každým dalším shlédnutím je lepší, než po tom předchozím. Po druhé projekci musím ocenit všechny drobnosti, střípky a do posledních detailů promyšlené kousky skládačky (ať jsou jakkoli sebemenší a na první pohled nepodstatné) a věnovat filmu o jednu hvězdu navíc ()

dragon94

Již druhý snímek od Nolana v řadě, který dojíždí na né úplně funkční střih a nedostatečné představení postav a světa. Stejně jako u Dunkerku vám tu totiž nikdo o nikom nic neřekne. Divák je prostě hozen doprostřed děje. Díky tomu se podstatná část filmu skládá jen z docela působivě natočených scén, na které se sice fajn kouká, ale tak nějak vlastně netušíte proč se v těch scénách děje co se děje, proč postavy jednají jak jednají a čeho tím vlastně chtějí dosáhnout. Z důvodu rychlému střihu mezi scénami na vás pak film sype jednu rychlou informaci za druhou, ze kterých si ovšem bez jakéhokoliv kontextu neodnesete vůbec nic, a vlastně vás ani nebudou moc zajímat. Ale to ani nemusí, neb film s nimi stejně příliš nepracuje. Tenet je zkrátka film s dobrým nápadem s několika neotřelými filmařskými kousky, který dojíždí na absolutní nepředstavení postav a absenci zasazení do kontextu. 3* 60% ()

ghatos

Nolanův Návrat do budoucnosti v komplikovanější a uživatelský nepříjemnější formě, než je Zemeckisova triologie. Řemeslo je to je jak jinak skvělé. Formální režijní postupy viděné třeba v Temném rytíři nebo Inception zde opět ožívají a někdy jsou vyloženě opsané, což je rozhodně dobře. K samotnému Tenetu...vidět to je potřeba několikrát a člověk se do toho musí chtít taky vyloženě ponořit. Mě to bavilo spíše v dílčích věcech a spíše v první polovině. Záporák kvalitní, na ženskou postavu se tam kladl, až příliš velký důraz. Mohlo to být více % a možná ještě jednou bude...budoucnost může změnit minulost. 78%. ()

cpt.Lynch

Vydařený mind fuck který na konci příběhově dává celkem smysl. Ale zase mě to nezaujalo natolik, abych koukal ještě jednou a snažil se tomuto Nolanově konstruktu/vizi přijít vice na kloub. Tedy slušní akční film s bonusem, super zahraný se špičkovou hudbou a zvukem. Jelikož nepatřím do kultu vzývačů Nolana (byť ho respektuji a mám celkem rád) tak 3,5 *. ()

drackula

Po projekcii tohto filmu som si musel zobrať pero a papier a samozrejme, musel som prestať myslieť lineráne. Kvalitná nálož čo sa týka stavby príbehu a celkovo zápletky. Netreba ale zabúdať ani na technické kvality filmu, skvelú akciu a herecké výkony, kde hral jednoznačne prím Pattinson. Skvelý film, pri ktorom je jasné, že nesadne každému. Na Nolanove hrátky s časom treba byť jednoducho naladený. HBO GO 100% ()

mandlova

Sator Arepo Tenet Opera Rotas . Nejznámější slovní čtverec na světě a Nolan na té hříčce postaví film... Ok, budu to muset vidět ještě jednou, abych pochopila všechny nuance. U názvu Tenet mi to hned neseplo, u jména Sator už trklo. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů