Cesta do neznáma

• USA Sliders
USA, (1995–2000), 64 h 35 min (Minutáž: 43–85 min)

Jerry O'Connell, John Rhys-Davies, Kari Wuhrer, Charlie O'Connell, Robert Floyd, Will Sasso, Peter Jurasik, Zoe McLellan, Michael McMillian, Connor Trinneer (viac)

Mladý student fyziky Quinn Mallory (Jerry O'Connell) objeví způsob, jak cestovat do paralelních vesmírů. Cítí, že se mu právě podařilo vynalézt něco, co by mohlo mít neuvěřitelný přínos pro lidstvo a rozhodne se svůj objev prakticky demonstrovat před přáteli. Jenže všechno nevyjde tak jak by si Quinn představoval, je totiž spolu se svou kamarádkou Wade Wellesovou(Sabrina Lloyd), universitním profesorem Maximilianem Arturem (John Rhys-Davies) a zpěvákem Rembrandtem Brownem (Cleavant Derricks), kterého až do toho osudného dne neznal, nasát červí dírou, která je pošle na dlouhou cestu, ze které nemusí být návratu... (Dudek)

Recenzie používateľa DocBrown k tomuto seriálu (48)

Cesta do neznáma (1995)

Seriál Sliders je ten nehorší příklad totalně zničeného seriálu. Doslova zabitý společností Fox, aby byla mrtvola později ještě znásilněna společností NBC. Pomyšlení na to co provedli mi vždy pořádně hne žlučí a bodne u srdce. První dvě série jsou výborné, z oblíbeného téma paralelních vesmírů (např. ve Star Treku) si udělali hlavní myšlenku a tak si mohli vymyslet prakticky jakoukoli realitu. Často jsou ty výmysly hodně naivní a děravé a je to spíše určené pro starší děti, nicméně díky všudypřítomné nadsázce to moc nevadí. Sestavě zcela vévodí profesor Arturo, jedna z nejlepších seriálových postav vůbec, jehož arogance (nejlepší byl už v dabingu, ale v originálu je ještě o třídu lepší, v perfektním hlubokém britském akcentu) je neskutečně zábavná a s Rembrantem tvoří krásný protiklad. Dnes by někdo mohl namítnout, že je zosobněním černošských stereotypů. v devadesátých letech se to naštěští ještě mohlo. Wade je sice občas svou naivitou trochu otravná, ale při pohledu do těch jejích nádherných očí by jí člověk odpustil cokoli. No a Quinn tak nějak do počtu a pro ženské obecenstvo (v každém druhém dílu si najde záminku se svlíknout do půl těla), ale není špatný. Jenže ve třetí sérii vzal přímo Fox otěže seriálu, začal kopírovat často béčkové filmy přidávat pohádky, přeměňovat ho v akční seriálové klišé roztahané do zbytečně mnoha dílů, musela přibýt silikonová sexbomba a superzáporák, navíc se přesunuli ze San Francisca někam do vidlákova. A když se jim na to představitel nejlepší postavy John Rhys-Davies vykašlal po neshodách s tragickými scénáristy, tak seriál dojel ve smrtelné křeči třetí sérii. Dál už ani původní producent Tormé nemohl pokračovat. To ale ještě nebylo to nejhorší, seriál převzala NBC na Sci-fi channel a protože se jim na to vykašlala i Sabrina Lloyd, tak její postavu potkal osud ještě horší než Arturův. ČT zcela prozřetelně poslední dvě série vůbec neodvyslílala, dobře udělali. Běžně mám snahu hodnotit podle lepších sérií a né průměrů, problém je, že první dvě série zahrnují pouhou čtvrtinu celkového počtu dílů. 1. série 85% (Prince of Wails, The Weaker Sex) 2. série 72% (Love Gods, Post Traumatic Slide Syndrome) 3. série 36% (Double Cross, State of the ART) 4. série 31%, 5. série 10% ()

Série 1 (1995) (S01)

První série Sliders je prostě výtečná, a srovnatelná s nejlepšími seriály. Plno zajímavých nápadů a spousta odlehčení. Jedinou slabinou je nevyrovnaná čtveřice hlavních postav, které jasně dominuje profesor Arturo a občas mu zdatně sekunduje Rembrant, bohužel Q-ball a Wade jsou spíše průměrní. Byl jsem na vážkách mezi 4 a 5*, rozhodl poslední díl. Seriál měl nakročeno stát se kultem, ovšem pak následoval čím dál rychlejší pád až do absolutního odpadu. ()

Klouzači (1995) (S01E01)

Víceméně dvě samostatné epizody. Ta první poněkud neohrabaně o tom, jak to začalo, ta druhá daleko lepší s jedním z nejvděčnějším tématem komunistické ameriky. Communism virtually extinct, ehm ehm, asi jsme také v jiné realitě. ()

Horečka (1995) (S01E02)

Návštěva k Simpsonům ()

Poslední dny (1995) (S01E03)

Premisa téhle reality je sice pěkná blbost, daleko uvěřitelnější by bylo kdyby někdo Zabil Einsteina, pánové, ale jinak je to opět velmi zábavná epizoda a dává Arturovi opět vyniknout. Hlavně v diskuzi co budeme dělat až budeme mít atomovou bombu. Jen Palestinci se stále řežou v jakékoli realitě. ()

Oklamaný princ (1995) (S01E04)

Hahaha, tak tahle realita je dokonalá, hlavně když jí sledujete v Británii. Tohle už jsme viděli několikrát, např. ve Futuramě, ale tady je to prostě nejlepší. Hlavně televizní pořad šerifa Artura. Princ byl taky skvělý, takový britský přízvkuk se dneska už moc neslyší. Wade mohla být královna impéria, vzpomeňte si na to za tři roky. A dokonce i Quinn tu má svojí chvilku. Jen to "soccer" by rozhodně v novinách nepoužili. Stejná práva pro všechny bez ohledu na rasu, vyznání a hudební preferenci ()

Léto lásky (1995) (S01E05)

Tak tohle byla moje první epizoda, kterou jsem před více než 20 lety na ČT viděl. Příběh sice slabší, ovšem všechno vynahrazuje až bláznivý humor. Jako vždy Arturo ale tentokrát ještě víc exceluje Rembrant. Ačkoli je epizoda vysílaná jako pátá, zcela evidentně navazuje na pilot (tomu nahrává i ten začátek s FBI) a předchází Prince of Wailes ()

Hra mozků (1995) (S01E06)

Realita ok, ale ta hra byla teda až moc ujetá. Arturo tentokrát dojímá :,-( ()

Slabší pohlaví (1995) (S01E07)

Naprosto NESKUTEČNÁ epizoda. A nebo po více než 20 letech až moc skutečná? Omg Killary, 5* už po pěti minutách. A Rembrant si zase užívá, na jeho místě bych se nerozčiloval a na konci jen zdrhnul. A jak by mohl seriál exitovat bez Artura? To by přece nebylo vůbec možné ... ()

Král se vrací (1995) (S01E08)

Další skvělý nápad. Už jsem si říkal, že to pořádně nezpracují a na chvíli musel vypomáhat i Pavarotti I am not Mr. Pavarotti. Mr. Pavarotti is an Italian. He speak-a like-a this. Do I speak-a like this? No. Why? Because I am an Englishman, you blistering idiot! a už jsem se bál, že to finále nepřijde. Ale přišlo a bylo nádherné, za to tu pátou, škoda, že nebylo delší, dal bych si to klidně na půl epizody. A malá třešnička na dortu po dalším slajdu. Škoda, že druhého Rembranta hrál evidentně někdo jiný, ale v té době by to finále na pódiu nemohli s jedním hercem zvládnout (nebo by za moc nestálo). No a byl přece jen lepší. ()

Výhra (1995) (S01E09)

Tak na závěr jinak skvělé první série (které jsem se už chystal dát plný počet) bohužel jednoznačně nejslabší epizoda. Kontrola populace ok, ale ten způsob byla totální kravina hraničící s utopickým komunismem, který nemůže fungovat nikde. Navíc technický pokrok by byl rozhodně pomalejší. Že Wade i Rembrant hned vyslepičí co jsou zač a ohrozí tak svoje životy, to mi taky hlava nebere. No a ten úplný konec jako "pozvánku" na 2. sérii si taky mohli odpustit. ()

Série 2 (1996) (S02)

Druhá série je o něco delší a dalo by se říct, že počet skvělých dílů zůstává a přibývají průměrné díly. Stále ale jasně za 4*. Poslední epizody jsou už náznak, že něco se seriálem není v pořádku. V původním formátu jsou jen první dvě série. ()

Do světa kouzel (1996) (S02E01)

I když odignoruju pár sekund stupidního zakončení ještě stupidnějšího konce první série, tak jsem byl z té mystiky dost v rozpacích. Ale naštěstí je to stále vše s humorem (hlavně jak se Arturo snaží vše logicky vysvětlit) a závěrečná pointa jasně kopírující Oz taky pobavila. A trochu i kopírování Poslední křížové výpravy, že. Čtvrtá za smrťákovu obsílku, skřeta a ruského taxikáře. ()

Bohové lásky (1996) (S02E02)

Skvělý námět, podobně jako "ženská" epizoda v první sérií patří k tomu nejlepšímu. Sice méně vtipné (ačkoli při tom prkýnku jsem vybuchl smíchy), ale o to zajímavější. Doteď většinou naši hrdinové bojovali o holý život, tentokrát ale musí bojovat o to, aby do konce života nemuseli oplodňovat sedm pečlivě vybraných mladých žen denně. A do toho ty Australanky (profesor se asi nemusel nechat moc přemlouvat) a Wade taky zabodovala. ()

Gillian a duchové (1996) (S02E03)

Tenhle nápad daleko později zparadoval RD v Twentice. Zase jedna epizoda, která stojí na Arturovi. Transform ourseIves into a crack commando unit and raid the power company? Silné 4* ()

Hodní, zlí a bohatí (1996) (S02E04)

Povedený námět, ale scénář se moc nepovedl. Asi protože to stojí na Quinnovi a Arturo s Rembrantem tu mají jen pár chvilek. Ten patetický konec byl špatný. ()

Tentýž čas a tentýž svět (1996) (S02E06)

Škoda, že se to postupně mění v patriotistický patos, ale ještě to šlo. Oni si to neodpustili ani ve Star Treku. Ale spousta zajímavých kulturních odkazů. Potěšil také návrat Michaela Hurleye z první série, bohužel už opravdu naposled. Kurt Cobain's Christmas Album ()

Mezi dinosaury (1996) (S02E07)

Kdyby to natočili ještě před Jurským parkem, tak bych dal za 4, tohle bylo ale moc až moc zřejmá kopie. Navíc co se týče efektů, tak si utrhli příliš velké sousto. ()

Traumatický syndrom klouzání (1996) (S02E08)

Pátá za ten závěr. Ačkoli jsem to už od půky vytušil, byla to švanda. Of course I'm the right one, you blistering idiot! Jo, to bude on. Škoda, že v druhé sérii hraje Malloryho matku úplně nekdo jiný než v prvních (a dalších) sériích. Dle IMDB nejlepší epizoda. ()

Posedlost (1996) (S02E09)

Jednoznačně nejhorší epizoda prvních dvou sérií. Celý ten koncept. Hlavně že se Wade ještě před dvěma epizodama svěřovala, jak Q-balla tak hrozně "bezpodmínečně" miluje. Druhou aspoň za lepší konec a Isaaca Hayese (Chefa) ()