To je vražda, napísala

• Česko To je vražda, napsala (viac)
Dráma / Komédia / Krimi / Mysteriózny
USA, (1984–1996), 198 h 48 min (Minutáž: 45–93 min)

Predloha:

Washington Irving (kniha)

Scenár:

Peter S. Fischer, Robert E. Swanson, Tom Sawyer, Robert Van Scoyk (viac)

Angela Lansbury, William Windom, Ron Masak, Louis Herthum, Tom Bosley, Will Nye, Michael Horton, Ken Swofford, Julie Adams, Herb Edelman, Keith Michell (viac)

Úspešná spisovateľka Jessica Fletcherová pomáha riešiť kriminálne prípady vo svojom okolí. Bývalá učiteľka angličtiny žije sama v dome v malom mestečku Cabot Cove. Je na dôchodku a po smrti manžela Franka sa rozhodne písať detektívne romány. Hneď prvá kniha je úspešná a vydavateľ ju pozve na oslavu do New Yorku. Keď sa však na večierku odohrá vražda, Jessica dostane prvú príležitosť súkromne pátrať po vrahovi, v čom sa jej úspešne darí. Napokon rieši vraždy, ktoré sa odohrávajú v jej okolí či na cestách, keď navštevuje početné príbuzenstvo a spoločesnké akcie. Polícia zvyčajne nie je nadšená jej aktivitami, pretože ako amatérka je vždy aspoň o krok pred profesionálmi, a tiež ako prvá odhalí skutočného vraha. (TV JOJ)

Recenzie používateľa chrispe k tomuto seriálu (130)

Vražda v autobuse (1985) (S01E19)

Přidávám se k ostatním komentujícím. Tohle je rozhodně jedna z nejlepších epizod seriálu. Aby taky ne! Přírodní živel izoluje skupinu lidí v malé restauraci, aby se následně mohli klepat strachem, kdo z nich je vrah. Atmosféra je podpořena nejen velkou bouřkou a izolací, ale zejména hudebním podkresem, který místy navozuje až hororovou atmosféru. Palec hore. Kuní ksicht je pak příjemný bonus. Btw: Omlouvám se za ten obsah. Šerif je samozřejmě Tupper. ()

Výstřel jako odpověď (1985) (S01E20)

Texas. Přiznávám se, že jsem tomuto dílu moc nedávala. Přehrávající texaský právník, pak nemocnice s doktorem a sestřičkou, kteří mi evokovali spíš postavy ze soap opery v nemocničním prostředí, než opravdovou nemocnici. Ale možná pro ta malá očekávání se mi to nakonec nezdálo špatné. ()

Vražda v oáze (1985) (S01E21)

Díl, u kterého jsem si byla jistá, že je to jeden z těch, kdy vraha poznám už v první scéně, jak je nápadnej. No a nepoznala jsem. :D ()

Pohřeb na padesáté míli (1985) (S01E22)

Díl z ranče kdesi ve Wyomingu, kde Seth ještě není doktor Seth, ale Sam Green. Průměrný, moc mě nezaujal. 2,5* // 15.9.2022 Předtím mi ten díl moc nesedl, dnes ho vidím nejspíš i trochu nad průměrem. Je to zase něco jiného. A nemůžu se rozhodnout,  zda se mi ten přeplácanej ranč líbil nebo ne. ()

Season 2 (1985) (S02)

V druhé sérii už Jessica oplývá sebevědomím zcestovalé autorky. Už to není opatrná tetička z Maine, která vydala první detektivku. Máme tu první "strašidlácký" díl. Navíc se tu rozjíždí stálejší postavy. Konečně tu máme doktora Setha Hazlitta, poprvé je tu hned v úvodním díle agent Michael Hagarty, podruhé se setkáváme s otcem Baby... ok ok soukromým očkem Harrym McGrawem. Nejvíc se mi líbí šestý díl V zajetí smyslů, protože je v něm hodně tajemna a hraje si s atmosférou, sedmý Dáma v jezeře kvůli dovolenkové atmosféře a dobré zápletce (i když jedno velké mínus tam je - jinak by to bylo za 5* a byl by to asi nejlepší díl této série), devátý Jessica za mřížemi, protože se trochu vymyká a místy je trochu nepříjemný, desátý Domek na pobřeží, protože víc odkrývá Cabot Cove a Jess dostává bídu kabelkou, jedenáctý Tajemný rituál, protože prostředí Nového Mexika na mě zafungovalo, třináctý Nehoda, protože mě bavilo dohadování poroty a vyústění bylo zajímavý a čtrnáctý Příliš rychlé občerstvení, protože to byl velmi pohodový díl, který jsem si jako kulisu pustila několikrát :D. ()

Zámožné vdovy (1985) (S02E01)

Díl, ve kterém se Jessica seznamuje s Michaelem Hagartym, který se objevuje i později. Osobně díly s ním moc nemusím, jeho postava mi přijde kapku úsměvná a vůbec všechny ty jeho řeči o MI5. Ale tento se povedl. ()

Joshua Peabody zemřel zde... Možná (1985) (S02E02)

Cabot Cove. A první díl, kde je oficiálně Dr. Seth Hazlitt. Ač mám díly z Cabot Cove obecně radši než jiné, tak tento k nim nepatří. Neurazí nenadchne. Hezký byl pohled na Jessičinu kuchyň, když v ní Seth vařil. ;) ()

Vražda odpoledne (1985) (S02E03)

Jess je ostrá jak břitva, když brání svou neteř před poručíkem. Ta arogance mi k ní nešla. ()

Škola pro skandály (1985) (S02E04)

,,Tohle bude má první vražda." - ,,No.. zatím ale nevíme, jestli jde o vraždu." - ,,To by byla škoda. Jsem už v půlce kurzu, víte?" - ,,Kurzu?" - ,,Kriminalogie. Dálkové akademické studium." ()

Zazpívám ti o vraždě (1985) (S02E05)

Dvojitá Angela. Ač mám herečku ráda, díl mě moc nezaujal. ()

V zajetí smyslů (1985) (S02E06)

První z řady "strašidelných" dílů. A já mu odpouštím to šílený přehrávání vícero postav, zvlášť paní domu. Tyhle díly mám ráda. ()

Dáma v jezeře (1985) (S02E07)

Líbí se mi to dovolenkový prostředí u jezera. A nevím proč, cítím tam, byť velmi velmi velmi velmi velmi vzdáleně nádech A. Christie. Možná SPOILER!! Jediný, co bych tomu fakt vytkla je, že mi přišlo nelogický (vzhledem k tomu, jak manžela představili třeba u partičky karet), že on sám na lodičce hlasitě neřval, co proboha blbne, ženská pitomá... proto hvězda dole. ()

Sázka na smrt (1985) (S02E08)

Na začátku je tak výmluvná scéna, že asi málokterý divák nezavětří... a kolik že už jsme viděli neteří? ()

Jessica za mřížemi (1985) (S02E09)

Tomu říkám směs ingrediencí. Klaustrofobní prostředí, stádo "škol života" a jejich účesy. Trochu jiný, zajímavý díl. Za mě palec hore. ()

Domek na pobřeží (1985) (S02E10)

Cabot Cove. Kdo chce z tohoto městečka vidět víc, tak zvlášť začátek dílu je přesně pro něj. Pohled na Jess, jak dostává bídu kabelkou mě fakt pobavil. Zato pohled na nohy oběšence nic moc. Brr. Celkově je to vydařený díl. Navíc si jsem poměrně jistá, že jsem ho ještě neviděla! A to se mi tohoto seriálu moc nestává. :D Btw: Pořád jsem přemýšlela,  proč mám z té členky stavební komise husí kůži... a už to vím! To je přece Jasonova matka! Brr na druhou. ()

Tajemný rituál (1985) (S02E11)

Nové Mexiko. Ale jo, nebyl to špatný díl. Prostředí ne úplně originální, ale fungovalo a zápletka byla zajímavá. Akorát ten Sethův hlas mě štve. Pozdější dabér mi k němu pasuje víc. (Navíc v dabingu evidentně neměli echo, že se z něj stává stálá postava, protože díl před tímto ho daboval ještě někdo jinej). ()

Vražda na zakázku (1986) (S02E12)

New York. Za mě celkem průměrný díl, který mi nenabízí nic navíc. Neurazí, nenadchne. ()

Nehoda (1986) (S02E13)

Njn, i Jessica přece musí mít svůj případ v rámci poroty. Já mám tyhle dohadování poroty ráda, takže jsem se vážně bavila. ()

Příliš rychlé občerstvení (1986) (S02E14)

Cabot Cove. Příjemný, povedený díl. Otrávená marmeláda a kdopak to asi mohl být? SPOILER!! Btw: Jasně, že vraždou se to řešit nemělo, ale ta její kámoška měla fakt kachní žaludek - spím s tvým mužem, chci, aby ti o nás řekl a vyjedu si s tebou na výlet jako tvoje nejka! Wtf?! ()

Sud prachu (1986) (S02E15)

Díl mě moc nezaujal. Všeobecně nemám moc ráda tyhle "buranská" městečka. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (viac)

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (viac)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)