Mučedníci lásky

• angličtina Martyrs of Love (festivalový názov)
všetky plagáty

Tři volně propojené poetické hříčky o nešťastně zamilovaných samotářích (Pokušení manipulanta, Nastěnčiny sny a Dobrodružství sirotka Rudolfa) ve filmu Jana Němce přináší i první filmové role Marty Kubišové a Karla Gotta. Ve všech třech povídkách dominuje poezie, laskavý humor a nadhled. Úvodní defilé krásek vzbuzuje v duši mladého manipulanta nenaplněnou touhu po doteku, ve fantazii umývačky nádobí se o ni uchází dokonce trojice mužů a podnapilý Rudolf se zamiluje na jakési oslavě... (oficiálny text distribútora)

evangelik

Hmmm, tak s touhle (starou) novou vlnou jsem měl problém. Úplně jsem se v těch "alegoriích" ztrácel. Všichni tam mají buřinky. V první povídce jedna věta "nemáš doma něco k pití?, ve druhé ani jedna. Na konci jdou dva mučedníci s jednou mučednicí ruku v ruce ulicí. Nepochopil jsem proč se měli hrdinové všech tří povídek v závěru setkat... ()

Hombre8

Míro, pojď natočíme umělecký film. Jasně Honzo. Slepíme dohromady nesouvisející záběry "co dům dal" a komu se to nebude líbit, je buran nerozumějící artu. Fajn. ()

kodel

Tři mile absurdní variace na téma nenaplněné lásky, odehrávající se v prostředí černobíle snímané pražské historické architektury. Děj není složitý ani primárně důležitý, základním principem filmu je hra, denní snění, groteska a podvědomé asociace. Za tím účelem jsou povídky téměř zbaveny dialogů a důraz je plně přenesen na obraz, rytmus střihu, hudbu a zvuky. Scénografie Ester Krumbachové je (jako vždy) lahůdkou - rafinovaně propojuje prvky historické (architektura omšelých paláců, chrámů a vil, kostýmy, kočáry, předválečné automobily) se současnými (jazz) do jednoho celku. Pokud přijmeme jeho poetiku a jsme ochotni podvolit se vizuální rozkoši, kterou nabízí, bude film nevšední, možná dokonce nezapomenutelnou podívanou. ()

MarsMartin

Opět jeden z neprávem opomíjených filmů čs. nové vlny. Povídkový film, v němž se moc nemluví. 1. Pokušení manipulanta, o mladíkovi, který si na noc pozval společnost a jak to dopadlo, nejslabší. 2. Nastěnčiny sny - Hana Kuberová jako Nastěnka a Jan Klusák jako carský důstojník, škoda, že to byl jediný film neherečky Hany Kuberové, Karel Gott jako idol, nejlepší. 3. Dobrodružství sirotka Rudolfa - tak trochu crazy komediální. Druhá povídka (Nastěnčiny sny), nejdelší, rozhodně stojí za zhlédnutí. ()