Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

sandis

Bezpochyby i po tak dlouhé době si toto dílo stále uchovává atmosféru. Je jistě nutné při jeho hodnocení odpustit sníženou technickou úroveň, způsob hraní, jež v té době díky absenci zvuku muselo být poněkud přehnané. Na tu dobu ovšem dobré efekty. Kočár opatřený sametovou "vlečkou" ve zrychlené podobě. Dlouhé ruce. Dech smrti.... Velmi dobré... ba legendární... 9/10 ()

optimus0s

Klasický film, kterýmu se nedá nic vyčíst. Dokonalá muzika budí dojem něčeho tajemného, až vás z toho mrazí v zádech. Je to víc strašidelnější než většina dnešních hororů ()

tragos

Musím říct, že po loňském Kabinetu dr. Caligariho a příšerném hudebním doprovodu jsem měl z Upíra Nosferatu trošku strach. Ale "živý" hudební doprovod v podaní ElectricFret se dle mého náramně vydařil. Úroveň samotného filmu byla přesně mezi Kabinetem a Metropolisem, tudíž velmi slušný nadprůměr. Souhlasím s bergem.12 ohledně ukecanosti a rozhodně doporučuju shlédnout i Herzogův remake; na pořadí asi až tak nezálěží. Mimochodem, zatímco Herzogův film vyvolával u publika často smích, při Murnauově Nosferatu se lidé uchichtli jen zcela výjimečně -- a nebylo to intelektem ani náladou publika. ()

TrooperX

Film jsem poprvé viděl v rámci festivalu Projekt 100 v Olomouci. Snímek je vynikající už sám o sobě, ale měli jsme jedinečnou možnost jej vidět za doprovodu ambientní elektrické kytary v podání kytaristy z kapely Priessnitz (bohužel jeho jméno si už nepamatuji). Hrál tam naživo přímo k tomu, bylo to prostě geniální. ()

roxy_ellen

Tenhle film jsem si představovala trochu jinak a asi od něj čekala víc. Nějak mi ani neseděla ta hudba, která po celou dobu hrála a někdy zněla spíš jako nějaký novodobější hardcore. Samozřejmě nemůžu popřít, že je to filmová klasika a její význam je veliký, takže tomu nemůžu dát nic jiného než 4*. ()

RedDuck

Bezesporu na dobu vzniku musel groteskně se pohybující Nosferatu vzbuzovat hrůzu, v dnešní době digitálních triků už spíše záchvaty smíchu. Záběry kamery jsou někdy výborné, herectví na svou dobu též. ()

merigieren odpad!

Snižovat laťku, jen z důvodu stáří, mi připadá hloupé. Dostojevskyj také dokázal před více jak 100 lety psát geniální knihy, tak proč by tomu, tak nemělo být u filmů ? Na začátek se dalo koukat, od části s hradem to bylo čím dál více zmatenější a nakonec zbyla jen vodící niť pro slepce v podobě staré knihy o upírech. Za děj bych dal možná 2*, kdyby dával smysl, netuším jak se dostal hrabě na loď, jeho poskok do vězení a proč vůbec museli cestovat lodí. Blikající černobílý obraz, u něhož nelze rozeznat den a noc je také odpadoidní i když pochopitelný. Některé efekty připomínají loutkový film, i když by se daly řešit pomocí provázků. Hudba je vskutku třešnička na dortu, tady bych šel ještě za hranice odpadu, po hodině mě napadlo ji vypnout a pustit si nějakou mp3. Hororoidní představu ve mě vyvolávala jen myšlenka, že to chci dokoukat. Abych jen nehanil, scénka s poskokem upíra ve vězení, jak chytá komáry plné krve, byla i vtipná. 4* a 5* hodnotitelé by si měli zkontrolovat své blízko položené vpichy na krku, jinak tak nadsazené hodnocení vysvětlit nelze. ()

Akana

Všechny záběry, ve kterých figuruje Max Schreck nebo jeho stín, jsou nesmrtelné a právě díky nim se Nosferatu zapsal do historie filmové hrůzy, což ale nijak neumenšuje Murnauův přínos. Skvělý je způsob jakým střádá napětí během upírovy plavby a atmosféru strachu ve městě zachváceném domnělým morem. Byly chvíle, které mi přišly trochu hluché, ale pořád vnímám Nosferatu jako film s obrovským vlivem a pilíř hororového žánru. 90% ()

J. T. Kirk

Naprostá klasika. Na dobu svého vzniku je to skvělé a díky hudbě je to děsivější, než většina nových hororů. Max Shreck je opravdu přesvědčivý a jde z něj hrůza.. ()

amarth

I přesto, že se jedná o tak starý snímek, vyzařuje z něj strach a obsahuje řadu napjatých scén. Jedná se v podstatě o dokonalý divadelní počin! ()

Evander

Nosferatu možná je klenotem světové kinematografie, ale z dnešního pohledu již nemá co říci, a tak lze zhlédnutí tohoto díla doporučit snad jen studentům kinematografie, případně příbuzného umění. ()

Rathalos

Konecne som sa dostal k tejto hororovej mega-starej klasike z roku 1922,ktora patri asi k najznamejsim v tomto zanri a ani sa necudujem,na tu dobu velmi vydarena zalezitost hlavne kvoli Maxovi Schreckovi,ktory sa postavou ako strasidelny upir nezabudnutelne zapisal do historie filmu,k tomu vsetkemu je to cele sprevadzane vybornym hudobnym doprovodom,ktory sa mi moc lubil...:-) ()

domirovec

Nosferatu bude dnes pro drtivou většinu moderních diváků a hororových fanoušků spíše směšná němá šaškárna, která by se jen těžko dala nazvat hororem, ale mně osobně se líbila. Je to prostě SAKRA stará, ale zato však SAKRA velká klasika, ve které Max Schreck stvárnil jednoho z nejznámějších hororových záporáků vůbec. Do toho všeho ještě pěkná hudba, která také filmu dodává jistý level nepříjemnosti a atmosféra, která je také velmi povedená. Možná to tedy zbytečně s mým hvězdičkovým ohodnocením přeženu, ale za mě si to v klidu zaslouží 5*. 5/5 ()

bernajk

Prislo mi to takove nijake. Ztracel jsem se v deji, skakani v deji podle mne nepochopitelne. Hlavne ta hudba byla priserna, ja vim musela byt hororva, ale me se zdala az prilis ostra. Pred timto filmem jsem jeste videl film Faust, a ten se mi o hodne vice libil. ()

Helmut02

Tak viděno podruhé bez toho, aniž bych u filmu usínal. Max Shreck je sice stále působivý, ale tenhle film zkrátka moc zastaral (třeba narozdíl od Metropolis). Horror už to rozhodně není. Naopak některé scény a přehnane herectví (byť v éře němého filmu nutné) je v dnešní době spíše úsměvné. Nic z toho však na kvalitách této legendy neubírá. ()

Dimo

Nejsem ignorant a mám úctu ke starým snímkům, obzvlášť, když jsem tu viděl výbornou práci se světlem, ale nezlobte se na mně, tohle mi nic nedalo. Je to nuda k uzoufání až taková, že jsemv kině třikrát usnul. Navíc, což není chyba filmu samotného, v polovině začal obraz v pravidelných rytmech poskakovat navrch-dolů, i v titulkové sekci, což po chvíli vážně trhalo oči. Co však bylo pětihvězdičkové, byl živý hudební doprovod kytaristy kapely Priessnitz, Petra Kružíka, takže i s těmi zavřenými oči jsem si užíval. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)