Jsem matka

• angličtina I Am Mother (viac)
všetky plagáty

Po masové zkáze lidského pokolení se dospívající dívce vychovávané o samotě mateřským droidem obrátí celý svět vzhůru nohama, když se setká s jiným člověkem. (Netflix)

viax

Spousta otázek, nemají odpovědi. I tak to zanechalo velký dojem a je potřeba se na to vyspat. Klobouk dolů před Clarou, utáhla celý film v pohodě. ()

Karel321 odpad!

Totální sračka, která ze začátku klame tělem. Nesmyslný děj, nesmyslný konec bez konce. Doporučuji s tímto filmem neztrácet ani minutu. ()

FlyingCreep

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ale tenhle postapokalyptickej scénář ačkoliv se to ze začátku v první třetině filmu zdá dost dobrý nakonec nemá moc co nabídnou. Koncept je super, ale mohlo se to asi vydat zajímavějším směrem. ()

Leira

Ve své podstatě vlastně jednoduchý scénář, jednoduchá zápletka i příběh jako takový, komorní scénář, film v podstatě o dvou hercích a třech postavách, ale šlape to dohromady a nějaké ty mušky se dají odpustit. Je to příjemná podívaná, která v tomhle světě vysokých nároků a nelítostné kritiky dovede obstát. Aspoň na jedno shlédnutí. ()

GeorginaAnne

Ale jo, kouká se na to dobře a Hilary ještě nevypadá tak hrozně jak jsem se obávala. Film čítající pár hlavních postav z nichž jednou je droid, tedy Matka s hlasem Rose Byrne (neskutečně dobře se její hlas poslouchá :D) sice nezískává moc dobrých ohlasů ale 65% je stále fajn a podle mě naprosto oprávněné. Není to zase až tak dobrý sci-fi film na 4*, těch znám mnohem víc ale na ty 3*/65% to má nárok. "U mě dobrý." ()

Zaks

Vizuálne perfektné komorné scifko s kvalitnou hudbou a celkovo so zvukmi na úrovni. Len mi tam nesedel večný strach a obava z matky a pár nelogických scén. ()

Weminator

Perfektní psychologické post-apo scifi! Díky napínavému ději jsem se ani chvilku nenudil. Po zhlédnutí mi sice zůstává nezodpovězeno několik otázek, ale to je vlastně dobře, protože mám nad čím přemýšlet. Nejprve jsem chtěl dát 4 hvězdy, ale vzhledem k hereckému výkonu hlavní hrdinky Clara Rugaard musím dát 5! 2 hodiny téměř sama? Klobouk dolů. Škoda jen, že se ve filmu neobjevilo víc venkovního světa, protože ta troška vypadala skvěle. Netflix rules! ()

peter.m

"Pri aktuálnom smerovaní sveta, to nieje až také Sci-Fi. No, ja patrím do starej školy a neznášam robotizáciu, automatizovaný výkup pivných fliaš a hlavne samoobslužné pokladne!" /príbeh*/herecké výkony*/pointa*/hudba*/výprava*/ ()

Shakal4972

Malé, komorné scifi ktoré ma celkom uspokojilo. Aj keď,,, v závere bolo otázok viac ako odpovedí čo bolo frustrujúce. Napriek tomu som to na jeden nádych prečkal celé. ()

neskvik

Na tak jednoduchy scenar, prilis dlha stopaz. Scena, kde doslo k operacnemu zakroku, bola skor hlupa ako dramaticka. Myslim si, ze mlada herecka bola presvedciva. ()

Falkor

Miluji filmy které už od začátku mají v ději zabudované spoilery k ději budoucímu. Miluji filmy které mají jasně danou příběhovou linku propracovanou do detailů a udržující ji po celou dobu. Miluji filmy u kterých se hned v prvních minutách nechytám za hlavu z nelogičností. Spousta scifáren na to trpí a je to balzám na duši, když člověk na film, který tím netrpí, narazí. Ano, mluvím o filmu Jsem matka. I když to podle jiných recenzentů tak nemusí vypadat. Oni si zřejmě nevšimli vložených spoilerů a já mám problém je nevyzrazovat. Protože bych tím vnímavého diváka, ne obyčejného konzumenta, připravil o zajímavé momenty ke kterým se dobere až s koncem filmu. I když se film Jsem matka od začátku tváří dost nudně - a mnohé milovníky akce může nudit film celý - tak stojí za to jej vidět. Je to skvělé komorní drama. Nečekejte žádnou extra akci i když i ta ve filmu nějaká, malá, je. Ale tenhle film nepotřebuje akci, aby vás udržel v pozornosti. jeho síla je v příběhu a drobný střípcích kterých si nepozorný divák nemusí všimnout a pak mu film nebude dávat smysl. Je i těžké mluvit o hereckém nasazení. Role živých herců, kterých není mnoho, v podstatě ani nijak velké herecké umění nevyžadují. I když hlavní a vedlejší role je zahraná excelentně. Výprava a design je takový jaký od Weta workshop očekáváme. CGI nijak neruší. V minimalistických interiérech a exteriérech snad ani nemůže, když to má pod palcem Weta. Celý film je vlastně hlavně v interiérech které až mrazí svojí sterilností. Ale k příběhu a celkové atmosféře filmu to prostě perfektně sedí. A když se pak příběh přesune do exteriérů vnímavému divákovi se začne skládat mozaika která se vine celým filmem. Co lze vlastně o filmu říci a nedopustit se spoileru? Moc ne. Cokoli by člověk prozradil může být snadno spoilerem který diváka ochudí o to, že si na mnohé přijde sám. Tohle fakt není mainstream. Tenhle film je pro ozdobu každého filmového klubu. Film o kterém je, po jeho shlédnutí, radost diskutovat s ostatními diváky. Takže nezbývá než vám popřát příjemné sledování filmu s nápadem, který sice není úplně jasný od začátku, ale nakonec to celé dostane smysl. Pokud budete pozorní. ;) ()

Jirkacek

K tomu, abych se podíval na anglický snímek Jsem matka z roku 2019 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tento Sci-fi film objevil na obrazovce naší korejské televize. Na začátku nám filmaři nabídli scénku, při níž se aktivoval bunkr, který byl lidmi navržen tak, aby obnovil lidskou civilizaci po jejich vyhynutí. Robot jménem Matka ( Rose Byrne ) oživil lidské embryo a staral se o něj několik let tak, aby z něj vychoval dobrého potomka. Po 38 letech se na scéně objevila dospívající dívka jménem Dcera ( Clara Rugaard ), které Matka dávala komplexní morální a etické lekce, po kterých měla přijít generální zkouška. Jednoho dne dcera chytila myš a myslela si, že bude mít domácího mazlíčka, neboť do té doby neviděla žádného jiného živočicha. Jenže Matka myš v komoře spálila a dceři to vysvětlila tak, že vnější svět mimo bunkr je otrávený a myš by mohla dovnitř zavléci infekci. Jenže dcera byla stále více zvědavá na vnější svět a jednoho dne při zkoumání přechodové komory bunkru slyšela zvenku volat zraněnou ženu ( Hilary Swank ) o pomoc. Dcera otevřela přechodovou komoru a pustila ženu dovnitř, což neušlo pozornosti Matky, kterou se podařilo dceři oklamat a poté ženu schovat. Jakmile matka odešla, dcera zabavila ženě střelnou zbraň a dali se do rozhovoru. Žena tvrdila, že neexistuje žádná kontaminace a když zjistila, že v bunkru je robot, chtěla vrátit střelnou zbraň. Začali se prát a vystrašená dcera volala matku o pomoc. Robot ženu zpacifikoval a po prosbách dcery ji vzal na ošetřovnu, kde ji vyléčili zranění. Následovaly rozhovory mezi oběma ženami a tak jsme se dozvěděli, že další lidé žijí v dolech, schováni před roboty zabijáky. Následně se dcera měla podrobit zkoušce, jenže ta měla jiné myšlenky, když jí žena matka řekla, že žena lhala o tom, že ji střelil robot. Ti prý nepoužívají takové střelné zbraně, jenže jsme se nakonec nedozvěděli, kdo ji vlastně střelil. Dcera úspěšně složila zkoušku a za odměnu si mohla vybrat embryo, z něhož se měl o 24 hodin později narodit bratr. V noci si dcera šla zkontrolovat obě kulky a zjistila, že jí matka neřekla pravdu. Při dalším zkoumání pochopila, že matka před jejím narozením vypěstovala další embrya a děti zabila, když neuspěly u zkoušek. Šokovaná dcera souhlasila, že se ženou odejde ven do dolů, ale matka vše zjistila a začala se odehrávat napínavá scéna. Oběma holkám se nakonec povedlo utéci, přičemž prošli pustinou až na mořské pobřeží. Během cesty se dozvěděla, že roboti planetu předělávají na úrodnou zemi a pěstují třeba kukuřici. Vzápětí se dcera dozvěděla, že jí žena lhala, neboť žádní další lidé už nežili a ona sama před několika lety z dolů uprchla. Dcera se vrátila do bunkru, který hlídali roboti a tam se odehrálo posledních 10 minut filmu. Ačkoliv byl konec docela šokující, což mám rád, nebylo úplně jasné, co všechno se vlastně stalo a jak to ti roboti s těmi lidmi vlastně mysleli. Byli zlí nebo dobří ? Chtělo to hodně dát hlavy dohromady, aby nám vše docvaklo a tak jsem v hodnocení jednu cípatou ubral. Nicméně samotný průběh komorního filmu byl velmi zajímavý, napínavý a tak jsem byl s jeho úrovní velice spokojen. Takové příběhy ve stylu Ex machina mám rád, takže za mně super. Suma sumárum, snímek Jsem matka ode mne získal čtyři matčiny hvězdy ****. () (menej) (viac)

horskejvlk

Trefa do černého, vida jak jsou myšlenky a filosofické úvahy Immanuela Kanta živé a aktuální. Skvělé komorní sci-fi o etice a myšlence života v blízké budoucnosti. Nemusí se ani stŕílet a kolonizovat, vždyť stačí zbavit lidstvo lidí a bude ráj na zemi. S tohoto filmu by měli radost zejména osvícenci 19. Stol Friedrich Nietzsche apod. ()

Nellaron

Komorný sci-fi thriller ako hrom. Vyhubené ľudstvo zachraňuje umelá inteligencia v podaní robotickej matky, ktorá vychováva človeka od embrya. Hlboká myšlienka, ktorá sa možno stane niekedy realitou. Vzťah AI a človeka je fascinujúci a hltal som každú minútu filmu. Stret s iným človekom z izolovaného prostredia diváka dostáva na silnú vlnu dilemy. Krásne spracované sci-fi, ktoré mi svojou komornou atmosférou pripomína film Moon (2009). ()

zamukooo

Čekala jsem zajímavé rozuzlení, ale tohle? Pokud jste nikdy předtím neviděli sci-fi, asi by se vám to mohlo líbit, ale ve filmu není nic originálního. Klasické klišé o tom, jak nás jednoho dne ovládnou roboti. A syžet je podobný ve filmech Moon a What Happened to Monday, u druhého zmíněného filmu je privileginum života dáno pořadím při narození (jen prvorození mají štěstí), u I Am Mother jakýmsi testem inteligence. Působí to, jak kdyby scénář vygenerovala umělá inteligence po zadání požadavku "hej, udělej něco o klasickém tématu vítězství robotů nad lidmi, přidej záběry zpustošené země, inspiruj se tématem holokaustu a eugeniky... a na závěr prskni dítě s tmavou pletí, aby to bylo korektní". Natočené je to sice dobře, atmosféra super, ale příběh a jeho nelogičnost za moc nestojí. Možná někdo viděl videoklip Ghosttown od Madonny a rozhodl se to roztáhnout na 2 hodiny. ()